Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

Μόνο που δεν έχει ξεκαθαριστεί αν έστω και μία απόδειξη με ιδιώτη σε καθιστά Ε.Ε. Στην εφορία που υπάγομαι έτσι το αντιλαμβάνονται και κατά τη γνώμη μου έχουν δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βρίσκεις σύμφωνο πλην του " ...Δηλαδη μια συμβαση δεν την υποβαλεις οποτε θεωρησαι ΕΕ ...".

Τι εννοώ.

Για την φορολογία εισοδήματος στις προυποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν αναφέρεται η ύπαρξη έγγραφης σύμβασης, όχι η υποβολή της.

 

Τωρα σε σχετική ΠΟΛ αναφέρεται ότι εφόσον έχει συνταχθεί σύμβαση τότε αυτή υποβάλλεται ηλεκτρονικά με την αντίστοιχη εφαρμογή κλπ κλπ ....αλλά αναφορικά στην φορολογια εισοδήματος αρκεί η ύπαρξη της έγγραφης σύμβασης. 

 

ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ Η ΥΠΑΡΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ (ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΙΘΑΝΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ) ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΑΧΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

 

Τώρα αν δεν την έχεις υποβάλλει είναι άλλο θέμα ... είτε δεν την υποβάλλεις και σε πιθανό έλεγχο βλέπεις (αλλά αυτό θεωρώ ότι δεν αλλάζει το τρόπο που φορολογήθηκες) .... ή την υποβάλλεις πιθανόν εκπρόθεσμα ... με το ανάλογο πρόστιμο ...

Link to comment
Share on other sites

Λιτός και στοχευμενος.

Την καλημερα μου ...σ" όλους.

 

Sent via tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάτε στον ιδιώτη, οι georgegaleos και SOTHRIS είναι ξεκάθαροι ως προς τις προϋποθέσεις, το συφωνητικό είναι το κλειδί ασχέτως της ιδιότητας του εργοδότη. Τώρα αν δεν έχεις >75%, εκεί έχασες αλλά αυτό είναι το όριο δυστυχώς του Νόμου.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, με τον κύριο εργοδότη του 75% πρέπει να έχεις μία μόνιμη σύμβαση? ή αρκεί κάθε φορά που κόβεται ΤΠΥ να συνοδεύεται από συμφωνητικό?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψιν τις προυποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν, αναφορικά και μόνο στην έγγραφη σύμβαση, ως μια από τις προυποθέσεις, η θέση μου είναι η παρακάτω.

 

Από αυτά που θέτεις στο ερώτημά σου, ειτε το πρώτο, είτε το δεύτερο, είτε και τα δύο από αυτά που θέτεις στο ερώτημά σου, ανάλογα με το τι περιγράφει το εκαστοτε συμφωνητικό ως αντικείμενο εργασίας και χρονική διάρκεια.
 
Πάντως κάθε χρόνο βγαίνει μια ΠΟΛ (π.χ. το φορολογικό 2014 ήταν ή ΠΟΛ 1088/2015, το φορολογικό 2015 ήταν η ΠΟΛ 1041/2016) όπου αναφέρει στο άρθρο 5, εδάφιο 3, "Εφόσον κάποια από τα πιο πάνω δικαιολογητικά έχουν ήδη συνυποβληθεί με δηλώσεις προηγούμενων ετών στην ίδια ΔΟΥ ή έχουν διαφυλαχθεί σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής και δεν έχει επέλθει κάποια μεταβολή στα στοιχεία που αναγράφονται σ’ αυτά, δεν απαιτείται η έκδοση νέων δικαιολογητικών. Αρκεί να υποβληθεί υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986, στην οποία θα αναγράφεται το οικονομικό έτος που αφορούσε το κάθε συγκεκριμένο δικαιολογητικό που τυχόν υποβλήθηκε, ότι δεν έχει επέλθει μεταβολή στα στοιχεία που αναγράφονται σ’ αυτό και με την προϋπόθεση ότι, αν το συγκεκριμένο δικαιολογητικό είναι ορισμένης χρονικής ισχύος, καλύπτει και το φορολογικό έτος 2015."
 
Οπότε προσωπικά στα δικαιολογητικά που κρατάω ανάλογα την περίπτωση έχω το φωτοαντίγραφο του συμφωνητικού ή/και την σχετική υποβολή στο taxis με τον αριθμό πρωτοκόλου ή/και την υπεύθυνη δήλωση. .... ελπίζοντας ότι πράττω ορθά.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 

Λαμβάνοντας υπόψιν τις προυποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν, αναφορικά και μόνο στην έγγραφη σύμβαση, ως μια από τις προυποθέσεις, η θέση μου είναι η παρακάτω.

 

Από αυτά που θέτεις στο ερώτημά σου, ειτε το πρώτο, είτε το δεύτερο, είτε και τα δύο από αυτά που θέτεις στο ερώτημά σου, ανάλογα με το τι περιγράφει το εκαστοτε συμφωνητικό ως αντικείμενο εργασίας και χρονική διάρκεια.
 
Πάντως κάθε χρόνο βγαίνει μια ΠΟΛ (π.χ. το φορολογικό 2014 ήταν ή ΠΟΛ 1088/2015, το φορολογικό 2015 ήταν η ΠΟΛ 1041/2016) όπου αναφέρει στο άρθρο 5, εδάφιο 3, "Εφόσον κάποια από τα πιο πάνω δικαιολογητικά έχουν ήδη συνυποβληθεί με δηλώσεις προηγούμενων ετών στην ίδια ΔΟΥ ή έχουν διαφυλαχθεί σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής και δεν έχει επέλθει κάποια μεταβολή στα στοιχεία που αναγράφονται σ’ αυτά, δεν απαιτείται η έκδοση νέων δικαιολογητικών. Αρκεί να υποβληθεί υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986, στην οποία θα αναγράφεται το οικονομικό έτος που αφορούσε το κάθε συγκεκριμένο δικαιολογητικό που τυχόν υποβλήθηκε, ότι δεν έχει επέλθει μεταβολή στα στοιχεία που αναγράφονται σ’ αυτό και με την προϋπόθεση ότι, αν το συγκεκριμένο δικαιολογητικό είναι ορισμένης χρονικής ισχύος, καλύπτει και το φορολογικό έτος 2015."
 
Οπότε προσωπικά στα δικαιολογητικά που κρατάω ανάλογα την περίπτωση έχω το φωτοαντίγραφο του συμφωνητικού ή/και την σχετική υποβολή στο taxis με τον αριθμό πρωτοκόλου ή/και την υπεύθυνη δήλωση. .... ελπίζοντας ότι πράττω ορθά.

 

 

Tα τελευταία χρόνια , με την ολοκληρωτική καθιέρωση της ηλεκτρονικής υποβολής δηλώσεων , δε στέλνουμε στις ΔΟΥ χαρτιά . Επομένως κρατάμε τα δικαιολογητικά για παν ενδεχόμενο . Πόσο τα κρατάμε ? Ξεκινάμε από τα 5 χρόνια και βλέπουμε (με τις διαφορες παρατάσεις παραγραφής ).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κολλάτε στον ιδιώτη, οι georgegaleos και SOTHRIS είναι ξεκάθαροι ως προς τις προϋποθέσεις, το συφωνητικό είναι το κλειδί ασχέτως της ιδιότητας του εργοδότη. Τώρα αν δεν έχεις >75%, εκεί έχασες αλλά αυτό είναι το όριο δυστυχώς του Νόμου.

 

 

Από το άλλο σχετικό θέμα είχαμε μείνει στα παρακάτω και δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι:

 

Πήγα  στο Υπ. Οικ. να ρωτήσω το παρακάτω

'' αν κάποιος μηχανικός έχει εισοδήματα π.χ. 10.000 από σύμβαση με μια εταιρία και μέσα στο 2014 έκοψε και μια ΑΠΥ 50,00 ευρώ σε έναν ιδιώτη (με συμφωνητικό κ.λ.π.), αν θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας και όχι σαν μισθωτός'' και μου απάντησαν πως ναι θα φορολογηθεί σαν ελ. επαγγελματίας με 26%.

Εσείς τι λέτε ισχύει? Ο υπάλληλος  πάντως, ήταν κατηγορηματικός

Τελικά χθές (11/12) που πέρασα απο εκεί και ρώτησα ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ .ΜΕ 26% και δώσαμε και ερμηνεία κύριε .

Πως έφτασαν όμως σε αυτό το συμπέρασμα δεν μου εξήγησαν ή μάλλον οι εξηγήσεις που έδωσαν δε με έπεισαν . Θεωρώ ότι με εξηγήσεις αυτου του τύπου εχουν υπερβεί το νόμο , ως μη όφειλαν. Ουτε τη λύση μου έδωσαν γραπτώς .

Ωστόσο αν αυτή είναι η άποψη της διοικήσεως , σωστή ή εσφαλμένη , στη ΔΟΥ αυτή θα εφαρμόσουν και αν ο πολίτης έχει διαφορετική γνώμη ας κόψει το λαιμό του , προσφευγοντας στην χρονοβόρα και δαπανηρή αμφισβήτηση (κατάθεση ένδικοφανούς προσφυγής , καταβολή του φόρου , αίτηση ανατσολής του 50% στον βεβαιωμένο φόρο , προσφυγή στα διοικητικά δικαστηρια αν απορρισφθεί (που θα απορριφθεί μάλλον σιωπηρά ) η ενδικοφανής προσφυγή  , κάπου 150 ημέρες συνολικό χρονικό περιθώριο για τις προσφυγές και κάποια χρόνια αναμονή για εκδοση απόφασης )

Πάντως εγκύκλιο με την άποψη αυτή της διοίκησης δεν έχω δει εγώ προσωπικά . Ισως ξεφουρνίσουν καμιά τώρα .

 

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

"... Οι άδειες, τα ΠΕΑ  ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ-ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ-ΛΟΙΠΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΙ ΑΠΟ ΚΕΙ σε ιδιώτες ΝΟΟΥΝΤΑΙ ως 2ος, 3ος εργοδότης? ..." (NAI, είναι φυσικά πρόσωπα-ιδιώτες)

Το λέει και ο νόμος και το βιβλιαράκι για τη συμπλήρωση του Ε1.

... 

 

Ισχύει και το αφορολόγητο αν εμπίπτεις στις προυποθέσεις.

post-37340-0-62065900-1479590976_thumb.jpg

''δ) Η επαγγελματική έδρα να είναι ίδια με την κατοικία σας''

 

Ποια κατοικία ρε Ε1? Αυτή που μένουμε?  Αυτή της οποίας είμαστε ιδιοκτήτες και μένουμε? Αυτή που νοικιάζουμε και μένουμε? Αυτή που ούτε νοικιάζουμε ούτε είμαστε ιδιοκτήτες αλλά μας παραχωρείται? Αν ήθελε να εννοεί μόνο της κατοικίας που μένουμε θα έλεγε της κύριας κατοικίας. 

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

''δ) Η επαγγελματική έδρα να είναι ίδια με την κατοικία σας''

 

Ποια κατοικία ρε Ε1? Αυτή που μένουμε?  Αυτή της οποίας είμαστε ιδιοκτήτες και μένουμε? Αυτή που νοικιάζουμε και μένουμε? Αυτή που ούτε νοικιάζουμε ούτε είμαστε ιδιοκτήτες αλλά μας παραχωρείται? Αν ήθελε να εννοεί μόνο της κατοικίας που μένουμε θα έλεγε της κύριας κατοικίας. 

 

Kαι οι τρείς περιπτώσεις που αναφέρατε εντάσσονται στην έννοια της κύριας κατοικίας .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αλλά ίσως δεν τους ενδιαφέρει η κύρια κατοικία. Και μια δευτερεύουσα, κατοικία μας είναι πάλι. Ο ποιητής μπορεί να εννοεί και της κατοικίας μας, δηλαδή ιδιοκτησίας μας και χωρίς να μένουμε.

Γι αυτό λέω, αν ήθελε να εννοεί ο ποιητής μόνο της κατοικίας που μένουμε θα έπρεπε να πει της κύριας κατοικίας μας και όχι σκέτο κατοικίας μας, αλλά είναι ηλίθιος καθώς και μια δευτερεύουσα κατοικία μας είναι πάλι, ενώ εκεί που κατοικούμε αλλά δεν μας ανήκει μπορούμε να πούμε πως δεν είναι κατοικία μας.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.