Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Καταρχήν δεν τα ζητάει από εμάς. Τα ζητάει από τον ιδιοκτήτη.

Κατά δεύτερο πως θα δωθεί αναθεώρηση επ'αόριστο αν δεν έχει κατασκευαστεί μέσα στην πρώτη 4ετία; Δεν είναι απόδειξη η μη ύπαρξη παραίτησης, διότι ο επιβλέπων μπορεί να μην έμαθε ποτέ πως κατασκευάστηκε το κτίριο. Είχα βγάλει άδεια σε ένα απομακρυσμένο χωριό. Μετά από 2 χρόνια με φώναξε ο ιδιοκτήτης για να ξεκινήσει εργασίες. Αν δεν με φώναζε πως θα γνώριζα;

 

Καλημέρα και σε εσένα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Faethon

εγώ είχα αστικό και ποινικό σε οικοδομή πλακοσκεπή στην οποία ο ιδιοκτήτης μέσα στο χρόνο ισχύος της άδειας πήγε να κάνει και στέγη και εκεί έγινε η ζημιά

Ξέρεις τι μου είπε η πρόεδρος στο δικαστήριο όταν επικαλέστηκα την καθ’ υπέρβαση εκτέλεση εργασιών-όπου και το ατύχημα;

Ότι έπρεπε να ελέγχω καθημερινά την οικοδομή

Μα πως είναι δυνατόν να ελέγχω 35χ4=140 οικοδομές;

Τέλος πάντων ίσως πρέπει να σταματήσω εδώ γιατί αλλάζω το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Ο δικαστής μπορεί να το είπε (πολλά λένε και πολλά από αυτά που λέμε δεν καταγράφονται καν) αλλά πως προκύπτει αυτό που είπε; Ίσως σε ένα νέο θέμα να υπάρξει κουβέντα και από άλλους συναδέφλους ώστε να λυθεί το μυστήριο....

Link to comment
Share on other sites

Σας το ξαναλέω

"Όλες οι εργασίες που αναλαμβάνουμε εκτελούνται όχι απαραίτητα με την φυσική μας παρουσία αλλά σαν να είμαστε παρόντες"

στην περίπτωση που αναφέρω

Ο εργολάβος 'έκανε το καρά-γιαπί -έκανε διακοπή 1,5 χρόνο και με την έναρξη έκανε την σκεπή χωρίς εννοείται να με ειδοποιήσει

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή διαδικασία είναι πριν την έναρξη εργασιών να γίνουν 3 ενέργειες

1. Να σφραγίσει ο επιβλέπων το έντυπο αδείας ότι ενημερώθηκε για την έναρξη

2. Να σφραγίσει η πολεοδομία το έντυπο αδείας ότι ενημερώθηκε για την έναρξη

3. Να θεωρήσει η αστυνομία το έντυπο αδείας για την έναρξη

 

Αν δεν έχουν γίνει αυτά, πως έχω υποχρέωση να είμαι παρών στο έργο; Από που προκύπτει;

 

Αν τώρα έχουν γίνει όλα αυτά και σταμάτησαν κάποτε οι εργασίες θα έπρεπε να παίρνουμε από τον ιδιοκτήτη Υ/Δ που να λέει πως σταμάτησε τις εργασίες και θα μας ενημερώσει όταν αυτές ξεκινήσουν. Κάνουμε και την καταγραφή στο ΗΜΑ και είμαστε, θεωρώ, πλήρως καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Στο δια ταύτα λοιπόν (εννοώ το τι γίνεται στην περίπτωσή που ρωτάει εδώ), Kana, πως συμβουλεύεις να πείσει την πολεοδομία ότι τα μπετά έγιναν μέσα στο 1999? Η άποψή μου δεν αλλάζει: βλέπουμε πότε μπήκαν τα ημερομίσθια στο ΙΚΑ και αναλόγως το χρησιμοποιούμε ή όχι. (σε παρακαλώ να το εκλάβεις αυτό σαν να μας δίνεις μια πληροφορία που μπορεί να τη χρησιμοποιήσουμε και εμείς σε κάτι αντίστοιχο).

 

 

Εδιτ: έγινε μεταφορά των μηνυμάτων Kana και faethon 11 σε νέο θέμα με τίτλο "αρμοδιότητες επιβλέποντα"

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μας είναι μία και βασική

Άλλο αποχή του μηχανικού από το έργο και άλλο μη ενημέρωση του μηχανικού ότι εκτελείται το έργο.

Αυτό που παρέθεσες μιλάει για την βεβαίωση της αποχής από το έργο.

Τέλος πάντων δεν βλέπω ενδιαφέρων από άλλους συναδέφλους οπότε εμείς οι δύο ότι είχαμε να πούμε το είπαμε.

Μακάρι να μην βρεθώ ποτέ στην θέση σου.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Faethon

θα συμφωνήσω σχετικά με το ενδιαφέρον και άλλων μελλών

ίσως και να κουράσαμε συνάδελφε, με τις μακροσκελείς μας αντιπαραθέσεις και την αναντιστοιχία τους με τον τίτλο του θέματος

όσο για το τελευταίο

το εύχομαι όχι μόνο για σένα αλλά και για όλο τον τεχνικό κλάδο

τα ξαναλέμε

Φιλικότατα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα! Διάβασα όλο το θέμα και έχω ένα ανάλογο ζήτημα με τους συναδέλφους που αντιμετώπισαν θάνατο του παλαιού επιβλέποντα μηχανικού... Στη δική μου περίπτωση ο συνάδελφος αποφάσισε να ασχοληθεί με τα πολιτικά (ανάλογο πράγμα). Είναι η πρώτη μου άδεια και αντί να κάνω μελέτη από την αρχή αρχίζω ανάποδα.... Μου ζητήθηκε λοιπόν να συνδέσω με τη ΔΕΗ μία οικοδομή με άδεια του 1991, στην οποία δε γνωρίζω ούτε πότε σταμάτησε την επίβλεψη ουσιαστικά ο μηχανικός λόγω εκλογής του και ενασχόλησης με τα κοινά (...), ούτε αν ο Φ.Ο. αποπερατώθηκε εντός της 4ετίας. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι το ισόγειο κατάστημα ηλεκτροφοτήθηκε το 1999 και άρα - υπό φυσιολογικές συνθήκες - η άδεια είχε πάρει μία παράταση.

 

Εάν είναι εύκολο να με κατατοπίσετε στα εξής:

- Πως ελέγχω πότε αποπερατώθηκε ο Φ.Ο. μιας και δεν υπάρχουν τιμολόγια

- Πως βρίσκω σε ποιο στάδιο σταμάτησε η επίβλεψη, και σε ποιο στάδιο άρχισε ο ιδιοκτήτης να παίρνει πρωτοβουλίες μόνος του (ηλεκτρολογικά - υδραυλικά) χωρίς μηχανικό

- Εγώ τι πρέπει να αναφέρω στην Υ.Δ.? Ότι έλαβα την οικοδομή έτοιμη?

- Γενικά πως το αντιμετωπίζω??

 

Υ.Γ. Δεν θα μπορούσε να λείπει φυσικά και ένας κλειστός ημιυπαίθριος ο οποίος πότε πρέπει να τακτοποιηθεί? πριν ή μετά την ηλεκτροδότηση?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ..μην υπογράψεις κανένα χαρτί και κάνεις καμμιά πατάτα αφού ακόμα δεν το κατέχεις και πάρε αντίγραφο του στελέχους της αδείας από την πολεοδομία , όχι από αυτό του ιδιοκτήτη για να είσαι σίγουρος για τις αναθεωρήσεις και τις παρατάσεις ισχύος. (Φαίνονται στην 4η σελίδα της άδειας).

 

1. Τα κτίρια έχουν επιβλέποντα μηχανικό ο οποίος παραμένει ως την ολοκλήρωση.Αρα ο αρχικός μηχανικός παραμένει επιβλέπων οπότε εσύ δεν έχεις δικαίωμα να υπογράψεις τιποτα.Ο επιβλέπων αλλάζει με αναθεώρηση.

2. Θα δεις στην πίσω σελίδα την άδεια τι παράταση ισχύος έχει. 4ετή ή επ'αόριστον ?

3. Πότε αποπερατώθηκε ο Φ.Ο. Κατ'αρχήν δες πρώτα τι λένε οι αναθεωρήσεις αν υπάρχουν. Χρησιμοποίησε στοιχεία από ένσημα του ΙΚΑ.

4. Πότε σταμάτησε η επίβλεψη δεν μπορείς να το ξέρεις , ότι σου πούνε... κι ότι πιστέψεις.

5. Για να υπογράψεις εσύ πρέπει να αναθεωρηθεί η άδεια και να μπεις επιβλέπων , πράγμα το οποίο δεν στο συνιστώ ειδικά για τα στατικά.

6. Οι επιβλέψεις έιναι πληρωμένες ?

 

Βρες πρώτα το στέλεχος και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.