Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Το ΙΚΑ δεν έχει σχέση με την ρευματοδότηση.

 

Ομως αν μέσα σε δέκα χρόνια, από τότε που άνοιξες φάκελο στο ΙΚΑ, δεν τον έχεις κλείσει, τότε θα ζητήσει να σε ελέγξει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

thanx gamvro,επιβεβαίωση ήθελα,είσαι ωραίος φίλε!Γιατί πολύ ράδιο αρβύλα κυκλοφορεί ρε γαμώτο.....

 

Τα υπόλοιπα τα γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ ξερω το αντίθετο

αν έχουν περάσει 10 χρόνια και το ΙΚΑ δε έχει ελένξει

τότε παραγράφεται

 

βέβαια μπορεί στα 10χρόνια παρά 1 μερα να έρθουν

(ειδικά σε δύσκολους καιρούς)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η δεκαετία μετράει από την τελευταία φορά, που έβαλες μεροκάματα.

Επίσης, η συμμετοχή του ΙΚΑ στο τελικό κόστος κατασκευής οικοδομής κατά περίπτωση δεν πρέπει να ξεπερνά το 20% ή 30% σύμφωνα με τα παρακάτω:

** 20% κατά κανόνα , 30% σε οικισμούς μέχρι 2000 κατοίκους και για οικοδομές μέχρι 150 μ2, απεριόριστο για εταιρείες με μόνιμο εργατοτεχνικό προσωπικό της αντίστοιχης ειδικοτητας ,απεριόριστο για επιτηδευματίες του κλάδου για τις εργασίες της ειδικότητας τους .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας

ηθελα και εγω να ρωτησω κατι...

το 2007 ανελαβα τα αρχιτεκτονικα(μελετη επιβλεψη) στην πρωτη μου αδεια στην Κρήτη.Εγιναν ολα κανονικα αμοιβές επιβλεψη κτλ.

εγω μετακόμισα στην Αθηνα και τωρα πρεπει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση για ρευματοδοτηση.

το θέμα ειναι οτι εγω δεν ξερω πως ειναι ΣΗΜΕΡΑ η οικοδομη,ενδεχεται να εχει αυθεραισιες η στην καλυτερη περιπτωση μικροαλλαγες.

οι πελατες πιεζουν να στειλω αμμεσα την Υ.Δ.και εγω δεν μπορώ να παω στην Κρητη τωρα να δω την κατασταση.

τι να κανω?

τι μπορω να γραψω στην ΥΔ ωστε να ειμαι καλυμμενη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να πας.Δεν μπορείς να γράψεις κάτι για να καλυφθείς, είναι υποχρέωσή σου να πας, η αμοιβή εκτός έδρας περιλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις, γενικά η ευθύνη του επιβλέποντος είναι μεγάλη.Μπορείς να ζητήσεις βίντεο της οικοδομής για να υπογράψεις τη δήλωση, έτσι κ αλλιώς όλες οι ρευματοδοτήσεις από δω κ πέρα θα έχουν το βίντεο ως συνημμένο

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔ από όσο ξέρω σε παρόμοια περίπτωση που μου έτυχε αφορά την κατάσταση της οικοδομής την στιγμή που ζητάς να πάρεις το ρεύμα. Για το λόγω αυτό απαίτησε να δεις κάτι από την οικοδομή και κατά προτίμηση βιντεάκι γιατί οι φωτογραφίες παραποιούνται! Αν υπάρχουν παρατυπίες κανονικά δεν υπογράφεις και βλέπεις τι μπορεί να γίνει (ενημέρωση-αναθεώρηση κλπ).

Επειδή οι πελάτες συνήθως παρεξηγούνται με αυτό, και συνήθως το φέρνουν στο φιλότιμο, να ξέρεις ότι εσύ θα έχεις την ευθύνη άμα συμβεί οτιδήποτε. Και επειδή στην επαρχεία συνεχώς προκύπτουν τέτοια θέματα, πρόσεξέ το!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.