Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Στην πολεοδομία του Δήμου Πειραιά μου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση μηχανικού και τεχνική έκθεση. Βλέπω πως πρόκειται για το ίδιο έντυπο ή δεν κατάλαβα καλά; Δεν ρώτησα τους ίδιους γιατί το αντιλήφθηκα αργότερα τι σημείωσα στο χαρτί μου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο η τεχνική έκθεση και άλλο η ΥΔ.

Στην ΥΔ γράφεις :

1. έχουν αποπερατωθεί οι οικοδομικές εργασίες σύμφωνα με τις Γενικές και Ειδικές πολεοδομικές διατάξεις όσον

αφορά την αρχιτεκτονική μελέτη

2 Εχουν εφαρμοσθεί πλήρως οι Γενικές και Ειδικές πολεοδομικές όσον αφορά την στατική μελέτη

3. Εχουν εφαρμοσθεί πλήρως οι Γενικές και Ειδικές πολεοδομικές όσον αφορά την μελέτη υδραυλικών

4. Εχουν εφαρμοσθεί πλήρως τα προβλεπόμενα στις Γενικές και Ειδικές πολεοδομικές για την εγκατάσταση

Πυροπροστασίας

5. Εχουν εφαρμοσθεί πλήρως οι Γενικές και Ειδικές πολεοδομικές όσον αφορά τους χώρους στάθμευσης

6. Εχουν εφαρμοσθεί οι διατάξεις για τη θερμομόνωση

και γενικά ότι μελέτες έχουν υποβληθεί από τον κάθε μηχανικό των αντίστοιχων μελετών.

Ενώ στην τεχνική έκθεση γράφεις ότι το περιτύπωμα της οικοδομής στο οικόπεδο και η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του κτιρίου, έγιναν όπως προβλέπεται από την εγκεκριμένη οικοδομική άδεια.

 

Δηλαδή αν υπάρχει αρχιτέκτονας, πολιτικός και μηχανολόγος, θα πας τρεις ΥΔ από τους τρεις μηχανικούς για τις μελέτες του καθενός και μια τεχνική έκθεση από τον γενικό επιβλέποντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

δηλαδή τους πάω την υπεύθυνη δήλωση που κατέβασα το υπόδειγμα από τη συζήτηση και αναφέρεται στο περιτύπωμα και ότι μου γράφεις στην τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχνική έκθεση γράφεις για περιτύπωμα και λοιπά.

Στις Υ.Δ. γράφεις για τον κάθε μηχανικό τα αντίστοιχα για τις μελέτες που έχει επιβλέψει (όχι μελετήσει που έγραψα από λάθος παραπάνω).

Αυτά που γράφω στην παράθεση είναι για τον αρχιτέκτονα και τον πολιτικό, όταν είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει ίδιος μηχανικός είναι και επίβλεψη. Μόνο μηχανολόγος αλλάζει στα απαραίτητα καύσιμο και ισχυρά. Άρα εις διπλούν τα χαρτιά με άλλες εργασίες για το μηχανολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια άδεια που έχει λήξει εδώ και ένα χρόνο. Οι εργασίες γίνονταν τμηματικά λόγω οικονομικών προβλημάτων των ιδιοκτητών. Τώρα που ξαναήρθαν σε μένα συνειδητοποιήσαμε ότι έχει λήξει και δεν έχουν πάρει ρεύμα και δεν έχουν πληρωθεί οι αμοιβές επίβλεψεις. Μου ζητάνε βοήθεια γιατί δεν το παρατήρησαν ότι πέρασαν 4 χρόνια και είχαμε χαθεί και μεταξύ μας. Τώρα τι να κάνω που έχουν κάνει και κάτι ψιλοπαρανομίες;;;;Η πολεοδομία έρχεται υποχρεωτικά για αυτοψία;;;;γιατί μου έχει τύχει μόνο με τις φωτογραφίες και τις δηλώσεις να μην έρθουν για αυτοψία. Παρακαλώ βοηθήστε με!!!!!

 

 

Απαγορεύονται οι πολλαπλές δημοσιεύσεις του ίδιου θέματος. Επίσης, παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση.

Είναι η 2η φορά που σου το επισημαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Bρε viki πως να σε βοηθήσουμε ?!

 

Η κανονική διαδικασία είναι αυτή .Παράταση ισχύος δίνεται κατόπιν αυτοψίας.

 

Συμβαίνει κι αυτό που λες με τις φωτογραφίες μόνο , αλλά αυτό είναι θέμα του υπαλλήλου.

 

Δεν μπορεί κανείς να σου πει πως θα το χειριστούνε

Link to comment
Share on other sites

viki πλάκα μας κάνεις ?

 

Δηλαδή δεν κατάλαβαν πως πέρασαν 4 χρόνια και εσύ είχες ανοικτή επίβλεψη και ψιλοχαθήκατε εεεεε?

 

Δηλαδή επίβλεψη έκανες εκ του μακρώθεν ? Γιατί ψιλοχαθήκατε ΕΕΕ?

 

Μήπως ήταν δώρο ?

 

Δηλαδή εσύ δεν έχεις πρόβλημα με τις παρανομίες αλλά με τις φωτογραφίες που ίσως δεν δεχθεί ο υπάλληλος συνάδελφος εΕΕΕ ????????? ΤΙΣ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ?

 

Με την αμοιβή σου θέμα ουδέν ?

 

Κάτι άλλο.

 

Είσαι μηχανικός ? Γιατί δεν το γράφει ????????????????????????????????

 

Πάντως παρατηρώντας τις δημοσιεύσεις σου δείχνει να είσαι.

 

Αλλά μόνο ρωτάς και απάντηση σε συναδέλφους ποτέ.

 

Και όλα τα ερωτήματά σου είναι "κάπως". Όλα "περίεργα".

 

Σε απλά λόγια.

 

Κάνε μου τη χάρη και μην νομίζεις πως κοροϊδεύεις ανθρώπους που ιδρώνουν με καταστάσεις που εσύ έχεις ψωμοτύρι. Και συμπεριφορές.

 

Παρακάλα όσο θες.

 

Βοήθεια μόνο σε όσους με την παρουσία τους και τα γραφόμενά τους το αξίζουν.

 

Αυτό προτρέπω και λοιπούς συναδέλφους που εκτιμώ.

 

Καλή τύχη με τα ψέμματα.

 

Τέλοc.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είναι σωστό να μιλάμε σε συναδέλφους μόνο επικριτικά. Βεβαίως και έκανα επίβλεψη όταν έπρεπε, και βεβαίως ενημέρωσα τους πελάτες μου για τα πάντα αλλά ξέρεις συνάδελφε ότι υπάρχει και κόσμος φτωχός που με ότι οικονομίες έχει στην άκρη λίγο λίγο προχωράει ένα σπιτάκι που καταφέρνει κάπου, κάπως, κάποτε να φτιάξει. Ούτε την επίβλεψή μου έχω πληρωθεί ακόμα για να καταλάβεις.Νομίζω ότι το site είναι για να βοηθάει και να ενημερώνει συναδέλφους. οσο για την παρουσία μου που δεν είναι τακτική οφείλεται καθαρά σε θέματα υγείας και πλέον σε θέμα δύσκολης εγκυμοσύνης!!!!Το αν αξίζω της παρουσίας και της γνώμης και της συμβουλής δε νομίζω ότι θα το κρίνεις εσύ. Λυπάμαι πολύ για τη συμπεριφορά σου κύριε αψεγαδιαστε και ατσαλάκωτε και υπεράνω όλων........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Δουλείες - φόρτο - θέματα σοβαρά - και 1002 άλλα έχουν όλοι.

Αλλά κάποιοι μέσα σε 2 χρόνια έχουν 2.000 πόστς και άλλοι 40. Το site δεν είναι για να ενημερώνει συναδέλφους. Το σάιτ δεν ενημερώνει. Υπάρχει. Και μέσω της συμμετοχής ενημερώνονται συνάδελφοι.

Διάβασε λίγο όλα σου τα μηνύματα και ξαναέλα, πληκτρολογώντας πρώτα το μηδέν.

 

2. Ψιλοπαρανομίες.....και "επίβλεψη όταν έπρεπε".

 

3. Με νοιάζει η αυτοψία και μόνο........

 

4. Είσαι πλέον συνάδελφος αφού το γράφει το προφίλ. Πριν έδειχνε το τίποτα. Καλή κίνηση η αναγραφή του μετά από 8 μήνες που έχει γίνει θέμα και έχει ζητηθεί από συναδέλφους που προσφέρουν για να έχουμε.

Δεν πειράζει.......απλά έτυχε να μην διαβάζεις ανακοινώσεις, καθότι δεν ενδιαφέρουν. Ερώτηση - μαζεύω απάντηση - γειά σας. Γνώμη μου.

 

5. Σίγουρα μπορώ να σε κρίνω κατά την κρίση μου. όπως και εσύ εμένα και εγώ άλλους και οι άλλοι εμάς κ.ο.κ. Μιλάω για τη γνώμη του καθενός. Ξανακοίτα την ποιότητα των ερωτήσεων και απαντήσεων που έχεις δώσει. Επίσης διαβάζοντας τι ρωτάς, το ύφος και τις έγνοιες που φανερώνεις φαίνονται πολλά, καθώς φάσκεις και αντιφάσκεις.

Ανοικτή επίβλεψη και χάθηκε !! ΟΚ . το ακούσαμε και αυτό.

 

6. Μπροστά στα 1,2,3 καλά κάνεις και λυπάσαι. Και ναι, μπορώ να θεωρώ εαυτόν μπροστά στο 1,2,3, αψεγάδιαστο.

 

7. καλή λευτεριά.

 

8.mods η όποια κάρτα σας δεκτή.8-)

 

9. δεν επανέρχομαι.

 

 

υγ: τα διδάγματα και οι παρόλες περί φτώχειας και "επικριτικότητας ΜΟΝΟ" όχι σε μένα.

Πέστα σε κανέναν άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.