Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Σε τριώροφη οικοδομή που έχουν ολοκληρωθεί ο πρώτος και ο δευτερος όροφος και στον τρίτο έχουν ολοκληρωθεί τα μπετα και τα εξωτερικά κτισιματα - σοβατίσματα για τη διδικασία ρευματοδότησης των ολοκληρωμένων ορόφων είναι καλύτερο να συνταχθεί τελικός πίνακας αν τα ποσά υπερκαλύπτουν και τον τρίτο ή να συνταχθεί προσωρινός πίνακας κόστους για την εφορία?Μετράει το συνολικό ποσό αν υπερκαλύπτεται ή το επιμέρους ποσά?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ξεμπερδεύεις με την εφορία , αμα έχεις υπερκαλύψει το ΕΚΚΟ .

 

Στην περίπτωση αυτή μπορείς να ανακατανείμεις τα ποσοστά ανα εργασία .

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι εχει ολοκληρωθει ενα μερος της οικοδομης, π.χ. 2 οροφοι απο τους 3.

Θελουμε να παρουμε ρευμα γι αυτους τους οροφους μονο για την ωρα.

Εαν δεν εχουν ακλυφθει ολα τα ποσα που γραφει το ΕΚΚΟ (λογω του οτι μενει ανολοκληρωτο το 1/3 της οικοδομης), τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση??

Συντασουμε νεο ΕΚΚΟ με τα ποσα που αναλογουν στα 2/3 της οικοδομης που εχουν ολοκληρωθει και εχουμε ολες τις αποδειξεις εργασιων??

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-όροφη κατοικία με υπόγειο που έχει περάσει ΕΠΑΕ για αυξημένο ύψος επίχωσης του περ. χώρου, μεγαλύτερο του 1,5μ., και δεν έχει διαμορφωθεί ο περ. χώρος μπορεί να γίνει αίτηση για ρευματοδότηση με αποπερατωμένο το κτίριο αλλά χωρίς τον περιβ. χώρο;

Τι θα αναφέρεται στην τεχνική έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα μέλη του φόρουμ,

 

Είμαι νέος συνάδελφος που πρόσφατα πήρα την άδεια άσκησης επαγγέλματός μου, χωρίς να έχω κάνει ακόμα έναρξη στην εφορία. Επίσης ακόμα δεν έχω γραφτεί στο τμήμα βιομηχανίας της διεύθυνσης ανάπτυξης που ανήκω, καθώς απ'ότι είδα απαιτείται να έχω κάνει έναρξη ή να είμαι μισθωτός, προϋποθέσεις που αυτή την περίοδο δεν πληρούνται.

 

Ο πατέρας μου έχει στην κατοχή του μια αποθήκη 50 τ.μ. με νόμιμη άδεια σε έκταση 5 στρ. εκτός σχεδίου την οποία πρόκειται να ρευματοδοτήσει.

 

Στο καθεστώς που βρίσκομαι αυτή την στιγμή, σύμφωνα με τα παραπάνω, μπορώ να υπογράψω εγώ την ΥΔ που απαιτεί η ΔΕΗ? Απαιτείται κάποιο παραστατικό χρηματικής αμοιβής μου για να υλοποιηθεί η αίτηση? Θα είμαι νόμιμος αν υποβάλλω την ΥΔ, σε ενδεχόμενο μελλοντικό έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

@Irini

Θα υπολογίσεις επί μέρους κόστος εργασιών για τα αποπερατωμένα και θα προσκομίσεις για αυτά τα τιμολόγια. Καλό θα είναι να συνεννοηθείς με εφορία.

 

@Katsioulis

Οχι δεν γίνεται. Η τελική ρευματοδότηση προυποθέτει αποπεράτωση και του περιβάλλοντα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχω μπερδευτεί πολύ με το εξής..

Σε 2όροφη οικοδομή έγινε προσθήκη 3ου ορόφου. Ο μηχανικός όμως που έκανε την επίβλεψη δεν σφράγισε ποτέ την άδεια (λόγω οικονομικών προβλημάτων του αναγκάστηκε να κλείσει τα βιβλία του). Το αποτέλεσμα είναι οι κάτοικοι του διαμερίσματος στον 3ο όροφο να παίρνουν ρεύμα από τους γονείς τους που μένουν στον 2ο.

Μπορεί ο μηχανικός αυτός που τους είχε κάνει την επίβλεψη τότε να σφραγίσει την άδειά τους τώρα κατ εξαίρεση??Πώς θα δηλωθούν όμως τα λεφτά ως αμοιβή εφόσον έχει κλείσει τα βιβλία του? ΄

Είναι δυνατόν να γίνει αλλαγή μηχανικού από αυτόν σε εμένα και να σφραγίσω εγώ την άδεια?Όμως το σπίτι έχει τελειώσει εδώ και 4 χρόνια και εγώ είμαι μηχανικός εδώ και 3 μήνες μόνο....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός έχει πληρωθεί για την επίβλεψη;

Δε μπορεί να ειπωθεί οτι η οικοδομή ολοκληρώθηκε πριν το κλείσιμο των βιβλίων του;

 

Ακόμα και να μπορούσε να γίνει, θα έπαιρνες την ευθύνη για επίβλεψη που έκανε άλλος;;;

 

Συνεννοήσου με την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχε πληρωθεί τότε για την επίβλεψη λόγω των προβλημάτων που είχε με την εφορία. Πραγματικά δεν μπορώ να βρω λύση..Και στην πολεοδομία οι απαντήσεις ήταν ασαφής. Δεν μπορώ ούτε να τον βρω για να μάθω λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναρώτα στην Πολεοδομία και να επιμένεις. Ρώτα και σε καμιά άλλη Πολεοδομία αν χρειαστεί. Ίσως ακόμα να μπορούσες να ρωτήσεις και στο ΤΕΕ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.