Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Γεια .......

Τα δικαιολογητικά:

 

1. Αποδείξεις και λοιπά σχετικά που αποδεικνύουνε ότι έχει πληρωθεί η μελέτη – επίβλεψη.

2. Υ.Δ. του ιδιοκτήτη ότι «παραιτεί» τον μηχανικό.

3. Αίτηση του ιδιοκτήτη ότι ζητά αυτοψία για ηλεκτροδότηση.

4. Εξώδικο που στάλθηκε στον μηχανικό και τον ενημερώνει για την παύση των εργασιών του.

 

Όλα καλά μου λένε λοιπόν στην πολεοδομία αλλά δεν έχεις ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ από τον μηχανικό. Ο οποίος φυσικά δεν πρόκειται να δώσει. Μου έδειξε και τον σχετικό κανονισμό στην εφημερίδα της κυβέρνησης.

Και να σου πάλι ο τοίχος μπροστά μου.

......

Ευχαριστώ, Δάφνη.

 

Τεχνική έκθεση για ποιο πράγμα;

Αν είχε προσλάβει όμως νέο μηχανικό θα είχε λυθεί το πρόβλημα και δεν ταλαιπωριόσασταν 6 μήνες τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Την τελική τεχνική έκθεση, όπου αναφέρει πως όλα γίνανε σύμφωνα με τα σχέδια.

 

Σκοπός είναι να αποφύγει τα επιπλέον έξοδα νέας πρόσληψης.

 

Ύπαρχει τρόπος, αλλά κανείς δεν μου το ξεκαθαρίζει. Δυστυχώς μόνη μου δεν μπορώ να βρω πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα αρχικά ο επιβλ. μηχανικός ήταν και γενικός εργολάβος.

Το ότι παραιτήθηκε από εργολάβος δεν σημαίνει αυτομάτως πως παραιτείται και από επιβλέπων.

Δεν νοείται οικοδομή σε οποιοδήποτε στάδιο χωρίς να επιβλέπονται οι εργασίες από μηχανικό.

Λάθος σοβαρότατο του ιδιοκτήτη που συνέχισε τις εργασίες χωρίς να ξεκαθαρίσει πρώτα με τον μηχανικό!!! Αφέλεια μεγάλη έδειξε και δεν θα τελειώσει εύκολα η ταλαιπωρία του... Ήταν υποχρεωμένος από τον νόμο (και από την κοινή λογική) να εξασφαλίσει την επίβλεψη από άλλον μηχανικό. Τρόποι υπήρχαν (εξώδικη ειδοποίηση για αλλαγή μηχανικού, κοινοποίηση σε πολεοδομία, κ.α.) όσο ήταν ακόμα νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για ηλεκτροδότηση οικοδομής πρώτα ξεκινάμε από ευφορία (τελικός πίνακας , τιμολόγια κ.τ.λ) παίρνουμε την βεβαίωση μετά ακολουθεί η πολεοδομία σφραγίζεται η άδεια κ τέλος με όλα αυτά τα δικαιολογητικά αίτηση στην ΔΕΗ? αυτή είναι η σωστή σειρά?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας πρώτα στην πολεοδομία, γιατί η εφορία θα σου ζητήσει αντίγραφο αδείας θεωρημένο για ηλεκτροδότηση.

Αυτο σημαίνει ότι προηγείται αυτη η διαδικασία ηλεκτροδοτησης οικοδομής στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το καταπληκτικό φορουμ!

Η ερώτησή μου σχετικά με την ηλεκτροδότηση είναι η εξής:

Είμαι επιβλέπων και ο ιδιοκτήτης έχει αποπερατώσει την οικοδόμή εκτός των κεραμοσκεπών λόγω οικονομικού προβλήματος. Μπορεί να ηλεκτροδοτηθεί η οικοδομή χωρίς την κεραμοσκεπή που υπάρχει βέβαια στην άδεια; Το ισόγειο κατάστημα έχει ηλεκτροδοτηθεί μιας και έχει αποπερατωθεί εδώ και χρόνια. Μου ζητήθηκε Υ/Δ αποπεράτωσης για σύνδεση ρεύματος. Να γράψω πως δεν είναι αποπερατωμένη; Θα σφραγιστεί τότε η άδεια από την πολεοδομία; Επισημαίνω πως ελέγχεται το κτίριο από ΕΠΑΕ

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου τέθηκε ένα ερώτημα από ένα ξάδελφο μου...

Έχει μια αποθήκη και θέλει να βάλει φωτισμό. Ζητήθηκε από τη ΔΕΗ κάτι σαν απόδειξη πληρωμής στο ταμείο του συλλόγου των ηλεκτρολόγων ή κάτι τέτοιο και μου δημιουργήθηκε κι εμένα η απορία. Έχει ακούσει κάποιος κάτι για κάτι τέτοιο;

 

Γενικά, τί χρειάζεται για να βάλεις μετρητή ΔΕΗ σε ένα υφιστάμενο κτίσμα;

 

(Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου, αλλά ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με τα διαδικαστικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.