Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρευματοδότηση οικοδομής


sonia

Recommended Posts

Αχα! Sorry... Τα απαραίτητα δικαιολογητικά είχαν πάει στην πολεοδομία πριν την λήξη της αδείας; Αποδείξεις κατάθεσης αμοιβών, υπεύθυνες δηλώσεις, βεβαιώσεις... Αν, ναι δεν έχουν λόγο για την θεώρησή της, γιατί θα μπορούσε να έχει γίνει από τότε. Λέω εγώ...

Αν όμως, έλειπε κάτι από αυτά σαφώς πρέπει να πάρεις παράταση - βασικά έπρεπε να την έχεις πάρει.

Αν γνωρίζει κάποιος άλλος κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο φάκελος ήταν πλήρης από την αρχή, δεν τίθεται τέτοιο θέμα...

 

Δεν ειναι παράλογο να ζητάνε αναθεώρηση οικοδομικής αδείας σε αυτή την περίπτωση; Στο κάτω κάτω δεν θα γίνει καμια εργασία...

Link to comment
Share on other sites

Αφού όλα είναι πληρωμένα πιστεύω ότι δεν χρειάζεται αναθεώρηση και ότι θα πρέπει να σου δώσουν θεωρημένη την άδεια. Πάντως, στην πολεοδομία που συνεργάζομαι ποτέ δεν έχει τεθεί τέτοιο θέμα κι ας είχε λήξει η άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια πολεοδομία αν επιτρέπεται? [αν θέλεις απάντησέ μου με προσωπικό μήνυμα]

 

Με έχουν ζαλίσει...

 

Πού μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σας παρακαλώ απαντήστε μου σε κάτι.

Για να συνδεθεί μια κατοικία με ΔΕΗ πρέπει να έχει τελειώσει το έργο εξ΄ολοκλήρου ή μέχρι ποιού σημείου? Με τη σειρά τη διαδικασία παρακαλώ όποιος έχει το χρόνο. Μπορεί να πάρει ρεύμα ένα - ένα διαμέρισμα?

 

 

Παρακαλώ να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους .

 

Κτίριο με άδεια του 1987 αποπερατωμένο εντός του χρόνου ισχύος της αδείας μη ρευματοδοτημένο.Ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει.

Οι κληρονόμοι σήμερα θέλουν να προχωρήσουν σε ρευματοδότηση.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί η ρευματοδότηση να γίνει με Υ. Δηλωσεις των κληρονόμων ή χρειάζεται αναθεώρηση για αλλαγή ιδιοκτήτη ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να είμαι ειδική

 

η άδεια ακολουθεί το ακίνητο πωλέιται και μεταβιβάζεται

(βλ ΦΠΑ όποι εταιρίες έβγαλαν οικοδομικές άδειες σε οικόπεδα πριν την ισχύη του ΦΠΑ και στη συνέχεια πωλούσαν τα οικόπεδα μαζί με την άδεια)

 

οπότε λογικά κάνουν αποδοχή κληρονομιάς και ρωτάς για λεπτομέρειες τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας

Link to comment
Share on other sites

Ημιτελές δεν θεωρείται ?

Συμφωνώ με myri.

 

Κάτι σαν βάρος του ημιτελούς ακινήτου,..........λέω εγώ....:rolleyes:

 

 

Επ' ευκαιρίας και με φαντασία.....τολμώ να κάνω μια ίσως "λογική" εικασία του λόγου ύπαρξης του ιδιοκτήτη και όχι αποκλειστικά του οικοπέδου-ακινήτου, στο οποίο ανηκει η άδεια.

 

 

Βάζουμε ιδιοκτήτη για :

 

α) αστικές και ποινικές ευθύνες που προκύπτουν κατά την εφαρμογή ή μη της διοικητικής πράξεως-εντολής της αδείας. δλδ βάση για το ενοχικό και ποινικό.

 

β) για την ύπαρξη ταύτισης του φυσικού ή νομικού προσώπου με τον φορολογούμενο που αποκτά ή μετατρέπει πράγμα.

Δλδ ποιος θα το βάζει στο Ε9?

Ποιος θα είναι για το ΕΚΚΟ ?

Ποιος θα πληρώσει τα ένσημα ΙΚΑ ?

Ποιος τα φορολογικά ?

 

 

 

Στέκει καθόλου ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας και μπράβο για το φόρουμ σας. Το βρίσκω αρκετά ακριβές και ενεργό.

 

Δεν είμαι πολιτικός μηχανικός και ούτε αφορά εμένα προσωπικά το θέμα αλλά εξυπηρετώ κάποιον που δυστυχώς δεν μπορεί να βγάλει άκρη με πολεοδομίες και λοιπά και δεν έχει γνώση να χρησιμοποιήσει μέσα όπως το internet.

 

Λοιπόν, ιδού το πρόβλημα:

 

Ο γνωστός μου υπογράφει συμβόλαιο με μηχανικό για ανέγερση νέας διώροφης οικοδομής. Όλα δείχνουνε να ξεκινούνε ομαλά, μέχρι που φτάνει η δουλειά στο στάδιο των επιχρισμάτων και επέρχεται ρήξη μεταξύ του μηχανικού και του ιδιοκτήτη. Η λόγοι ήτανε άλλοι προσωπικοί, άλλοι χρηματικοί και άλλοι εργασιακοί.

Τέλος πάντων τα χαλάνε, ο μηχανικός αποχωρεί και αρχίζει κάτι αγωγές ζητώντας χρήματα, και ο ιδιοκτήτης τελειώνει το έργο μόνος του. (κουφώματα, πλακάκια, λοιπά βαψίματα και κάγκελα.)

Τώρα, η δουλειά έχει κολλήσει στην αλλαγή ρεύματος από εργοταξιακό σε «κανονικό».

Επί 6 μήνες τραβιότανε ο άνθρωπος στις πολεοδομίες και ξέρω εγώ που αλλού και κάπου εκεί αποφάσισα να βοηθήσω. (είναι και κάποιας ηλικίας ο φίλος).

Του ζητούσανε συνεχώς στη πολεοδομία του χαρτί παραίτησης από τον επιβλέπων και «απολυμένο» πλέον μηχανικό. Εκεί κολλούσε η δουλειά για πολλούς μήνες.

Άρχισα λοιπόν να ανεβοκατεβαίνω σε όλες τις κεντρικές υπηρεσίες των Αθηνών και τις πόλης μου ώσπου έπειτα από πολύ χρόνο, κόπο, και έξοδα κατάφερα να πείσω μερικούς να ανοίξουνε το στόμα τους και να μου πούνε ότι ΔΕΝ χρειάζεται χαρτί παραίτησης από τον μηχανικό διότι έχει ΗΔΗ πληρωθεί την μελέτη και επίβλεψη.

Υπόψη ότι ο συγκεκριμένος «επαγγελματίας» ούτε να ακούει δεν θέλει για τον ιδιοκτήτη πόσο μάλλον να του υπογράψει κιόλας.

 

Τέλος πάντων για να μην μακρηγορώ πάω προσφάτως στην πολεοδομία με τα εξής απαραίτητα (σύμφωνα με της «εμπιστευτικές» πληροφορίες του ΤΕΕ, κάποιων μηχανικών, και κάποιων πολεοδομικών)

 

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι χαμηλώνανε τις φωνές τους όταν μου λέγανε πως δεν χρειάζεται χαρτί παραίτησης.

 

Τα δικαιολογητικά:

 

1. Αποδείξεις και λοιπά σχετικά που αποδεικνύουνε ότι έχει πληρωθεί η μελέτη – επίβλεψη.

2. Υ.Δ. του ιδιοκτήτη ότι «παραιτεί» τον μηχανικό.

3. Αίτηση του ιδιοκτήτη ότι ζητά αυτοψία για ηλεκτροδότηση.

4. Εξώδικο που στάλθηκε στον μηχανικό και τον ενημερώνει για την παύση των εργασιών του.

 

Όλα καλά μου λένε λοιπόν στην πολεοδομία αλλά δεν έχεις ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ από τον μηχανικό. Ο οποίος φυσικά δεν πρόκειται να δώσει. Μου έδειξε και τον σχετικό κανονισμό στην εφημερίδα της κυβέρνησης.

Και να σου πάλι ο τοίχος μπροστά μου.

Αυτό που με τρελαίνει και πλέον με έχει κάνει να πάρω το θέμα προσωπικά είναι ότι για 6 μήνες, η πολεοδομία δεν μου έλεγε ότι δεν χρειάζεται το χαρτί παραίτησης. Άλλα θα ασχοληθώ μετά με το θέμα αυτό.

Τώρα ζητώ τη βοήθεια και τις συμβουλές σας σχετικά με την Τεχνική Έκθεση.

Και εν τω μεταξύ περιμένω και τη βοήθεια του μόνου «άγιου» που πραγματικά έδειξε ενδιαφέρων για όλη την υπόθεση. Κάποιας κυρίας μέσα στο ΤΕΕ που μου λέει ότι δεν χρειάζεται Τ.Ε. «Σκέψου αν ο μηχανικός είχε πεθάνει. Τι θα ζητούσανε τότε και από ποιον;»

Υπόψη ότι ο ιδιοκτήτης θέλει να αποφύγει την όλη ιστορία περί «πρόσληψης και πληρωμής» νέου μηχανικού.

 

Ευχαριστώ, Δάφνη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.