Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικά απόβλητα στις οικοδομικές άδειες


Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

1.Αν το δούμε πιο απλά αντίστροφα , δεν ξέρω αν μας καλύπτουν οι μπλε κάδοι τελικά :

Τι υλικά ανακυκλώνουμε – EOAN

2.Αν ο ιδιοκτήτης καλέσει κάδο μεταφοράς  κι εγώ έχω στην έκθεση βεβαιώσει ότι τα απορρίμματα θα ανακυκλωθούν σε μπλε κάδο θα δεχθεί να πάει να τα μεταφέρει και να γεμίσει τους μπλε κάδους ο επαγγελματίας (φόρτωσε - προσεκτικά ξεφόρτωσε ) ;

Edited by MichanikosM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να εξυπηρετεί κάτι η συζήτηση περί μπλε κάδων, το θέμα είναι τι γράφει το δελτίο δεδομένων ασφαλείας των υλικών που θα χρησιμοποιήσεις. Αν νομίζεις όμως ότι δεν καλύπτεσαι τότε κανείς δεν σε εμποδίζει να φτιάξεις ΣΔΑ και να συμβληθείς με αντίστοιχη εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ρετάλια, ανακυκλώνεται (κανονικά αυτόνομα) αλλά δεν Ελλάδα δεν γίνεται διαλογή στην πηγή. Τα ανακατεύουμε όλα. Επίσης είναι και είναι υλικό συσκευασίας το ίδιο (EPS) (για εύθραυστα προϊόντα) όπως οθόνες. Πολλοί τα ρίχνουν στους μπλε κάδους.

Κανονικά εταιρίες που τα φτιάχνουν, τα συμπιέζουν και φτιάχνουν νέα φύλλα.
https://bewi.com/solutions-industries/eps-recycling/?lang=en-gb

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, ξέρει κανείς για την περιοχή του τυρνάβου λάρισας, αν θέλω να κάνω σύμβαση ανακύκλωση αδρανών. Σε ποιον απευθύνομια????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δες πχ. το παρακάτω:

https://www.aanel.gr/

αν και δεν αποκλείεται να έχει και άλλες εταιρίες...ψάξε μέσω Google για "ανακύκλωση αδρανών"

 

Edited by akis73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα μετά από ΕΕΜΚ (όπου προκύπταν απόβλητα), το σύστημα μου ζητάει τεχνική έκθεση για ολοκλήρωση εργασιών. Υποχρεούμαι βάση κάποιας νομοθεσίας να ελέγξω τι έγιναν τα απόβλητα πριν τη δώσω τη βεβαίωση ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λογικά από την μονάδα διαχείρισης θα πρέπει να έχει αποσταλεί το σχετικό έγγραφο περί παραλαβής και διαχείρισης αν και προσωπικά δεν νομίζω ότι πρέπει να ανεβάσεις αυτό απαραίτητα στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2024 at 3:11 ΜΜ, akis73 said:

Καλησπέρα, λογικά από την μονάδα διαχείρισης θα πρέπει να έχει αποσταλεί το σχετικό έγγραφο περί παραλαβής και διαχείρισης αν και προσωπικά δεν νομίζω ότι πρέπει να ανεβάσεις αυτό απαραίτητα στο σύστημα.

Καλησπέρα Άκη...Δεν έχω ελέγξει τι έκανε ο ιδιοκτήτης με τα μπάζα.. γνωρίζεις αν βάση Νόμου έχω υποχρέωση να το ελέγξω πριν δώσω τεχνική έκθεση ολοκλήρωσης για ρευματοδότηση;..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενδιαφέρει. Αφού υπέγραψε σύμβαση με εταιρεία, θέλει δεν θέλει ο ιδιοκτήτης κάποια στιγμή η εταιρεία θα τον εξαναγκάσει να τα πληρώσει, οπότε έστω και τυπικά θα φαίνεται ότι τα πήγε σ' αυτήν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kondylw@ said:

Καλησπέρα Άκη...Δεν έχω ελέγξει τι έκανε ο ιδιοκτήτης με τα μπάζα.. γνωρίζεις αν βάση Νόμου έχω υποχρέωση να το ελέγξω πριν δώσω τεχνική έκθεση ολοκλήρωσης για ρευματοδότηση;..

Καλησπέρα, και εγώ είμαι της ίδιας άποψης με τον συνάδελφο @ΚΑΝΑ που έγραψε από πανω, ότι δηλ. δεν είναι στην αρμοδιότητα σου να ελέγξεις αναφορικά με τα απόβλητα, οπότε προχωράς κανονικά στην έκδοση της βεβαίωσης.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.