Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Τι αλλάζει στις άδειες δόμησης - Πώς θα χτίζουμε χωρίς την έγκριση της υπηρεσίας δόμησης


Engineer

Recommended Posts

Δεν είναι έτσι απλά.Ο ΕΔ για μένα όσο θα ασχολείται με αυτό το κομμάτι (όπως λέει και ο Τερρυ γιατί δεν γίνεται να τα κάνουμε όλα όλοι )να έχει το ασυμβίβαστο όμως, να απεμπλακεί το κράτος (όπως το παράδειγμα της Αγγλίας που ανέβασε ο συνάδελφος) και αμοιβή αξιοπρεπής.Έλα τώρα στην σημερινή κατάσταση και πείτε μου πως θα επιβιώσει ένας ΕΔ μόνο με το κομμάτι αυτό.Όσον αφορά εξετάσεις και εμπειρία που είναι το θέμα τριβής ας γίνεται μια τύπου πιστοποίηση (σοβαρή όχι όπως Εν.Επ) με πριν τις εξετάσεις και σαφώς όχι ενός μηνού διάρκεια.Αλλα όπως είπατε και πριν αν δεν γίνει απλουστευσή νομοθεσίας-γραφειοκρατίας'' δεν τρως κουλουκι πλέμονα γαβγίζεις δε γαβγίζεις'' 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συναδελφε, το να ελεγχξεις μια μελετη δεν απαιτει καμια ουσιαστικη επαφη με την κατασκευη.

 

Ομοιως θα τολμουσα να πω και ο ελεγχος (αν διατηρηθουν αυτα που ελεγχονται).

 

Κατά την προσωπική μου άποψη η εμπειρία στο εργοτάξιο είναι άκρως απαραίτητη τόσο για αυτούς που συντάσσουν μελέτες όσο και για αυτούς που ελέγχουν.

 

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στις ΥΔΟΜ οφείλονται κατά ένα σημαντικό ποσοστό στην αδυναμία των υπαλλήλων να αντιληφθούν τις κατασκευαστικές πρακτικές με αποτέλεσμα να υπολογίζουμε, αρκετές φορές, αστεία πράγματα στους πολεοδομικούς συντελεστές.

 

Συνεπώς ναι στην υποχρεωτική εμπειρία για τον ορθό έλεγχο των μελετών.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

τους νόμους τους βγάζουν άτομα που δεν έχουν κατασκευαστική /μελετητική εμπειρία.. και τώρα θα έχουμε Ε.Δ που δεν θα έχουν κατασκευαστικές / μελετητικές εμπειρίες όπου θα μας ελέγχουνε... έχουμε μπλέξει όντως άσχημα.. μετακόμιση σε άλλη χώρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε οι υπάλληλοι που ελέγχουν στην πολεοδομία έχουν κατασκευαστική/μελετητική εμπειρία; εμενα η εμπειρία μου λέει ότι ο μέσος 55αρης μηχανικός (αυτος δηλαδή που έχει τις γνωσεις) είναι το λαμογιο που με έχει φτάσει στο πάτο σήμερα και καλούμαι να συμμαζεψω όλη την παρανομια του. Η τιμιότητα έχει προ πολλού χαθεί και δεν σώζεται ούτε με ελεγκτές δόμησης ούτε με νομοθεσίες. Απλά μπαλώματα, μια ζωή για να λειτουργήσει αυτή η χώρα θέλει μπαμπούλα και τελευταίως ούτε αυτό πιάνει....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε οι υπάλληλοι που ελέγχουν στην πολεοδομία έχουν κατασκευαστική/μελετητική εμπειρία.....  Πώς να μην έχουν??? Τόσα μαγαζάκια λειτουργούν εκεί μέσα....

... και το λαμόγιο μηχανικός που αναφέρεις είχε κάλυψη από κάποιους μέσα  από την πολεοδομία (ή ακόμη και από τους πολιτικούς τους προϊσταμένους) για να κάνει τις λαμογιές του....

΄Ετσι φθάσαμε στο χάλι του σήμερα....

Edited by da-mi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε οι υπάλληλοι που ελέγχουν στην πολεοδομία έχουν κατασκευαστική/μελετητική εμπειρία; εμενα η εμπειρία μου λέει ότι ο μέσος 55αρης μηχανικός (αυτος δηλαδή που έχει τις γνωσεις) είναι το λαμογιο που με έχει φτάσει στο πάτο σήμερα και καλούμαι να συμμαζεψω όλη την παρανομια του. Η τιμιότητα έχει προ πολλού χαθεί και δεν σώζεται ούτε με ελεγκτές δόμησης ούτε με νομοθεσίες. Απλά μπαλώματα, μια ζωή για να λειτουργήσει αυτή η χώρα θέλει μπαμπούλα και τελευταίως ούτε αυτό πιάνει....

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά με το σύστημα των ΕΔ και το μπαμπούλα όπως λέτε , σταμάτησα να έχω προβλήματα στις επιβλέψεις μου (με τσακωμούς και παρεξηγήσεις με πελάτες που ήθελαν να κάνουν τα δικά τους ακόμα και σε μικρο παραβάσεις) Και επειδή μέχρι τώρα έχω διαπιστώσει ότι δεν υπάρχουν εκπτώσεις στα καθήκοντα των ΕΔ , όσων τουλάχιστον μέχρι τώρα εμφανίστηκαν στην περιοχή μου ,  που και μια σχετική καλή γνώση είχαν και δεν ήταν και τυπολάτρες , μια χαρά θεωρώ το σύστημα των ΕΔ ,, θετικότατο

 

Όσο αναφορά την πολεοδομική παρανομία ακολουθεί γενικά τα συνολικά επίπεδα παρανομίας σε μια περιοχή Αν δείτε που υπάρχει μεγάλη εγκληματικότητα εκεί υπάρχει παράλληλα και πολεοδομική παρανομία  Και που παρανομία ακολουθεί γενικά τις καταβολές μιας περιοχής Γιατί στην χώρα μας κάθε περιοχή κουβαλά μια διαφορετική ιστορική διαδρομή (έχουμε και αυτήν την παράμετρο στην χώρα μας ) Επίσης τελευταία σε αυτόν το κανόνα προστέθηκαν και οι περιοχές που έπεσε πολύ χρήμα κυρίως λόγο τουριστικής ανάπτυξης , χωρίς να προηγηθεί κάποιος σχεδιασμός σε αυτήν την ανάπτυξη αλλά έγινε απότομα Και το πολύ χρήμα και μάλιστα απότομα φθείρει χρηστά ήθη ...

 

Και υπάρχει και η Αθήνα που είναι ένας κανόνας μόνη της λόγο μεγάλης συγκέντρωσης πληθυσμού , όπου έγινε το έλα να δεις ....

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι Γιώργη . Το πιο θετικό των ΕΔ , είναι το σταμάτημα της πίεσης των ιδιοκτητών στους μηχανικούς για αυθαιρεσίες , για να μπεί η κάθε κυρά Κατίνα στην μύτη της γειτόνισσας .....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι χοντρες αυθαιρεσιες σταματησαν.

Αλλα, κλεισμενοι ΗΧ, μπαλκονια, εξωτερικες αποθηκες, κατασκευες στο δωμα κτλ, ακομα γινονται.

Και μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις κανει μπαμ...

 

πχ παω σε αρχικο ελεγχο, 2οροφο με τμημα υπογειου. Στις μελετες το τμημα που δεν ειχε υπογειο φαινοταν κανονιικα με τοιχεια ΟΣ αλλα με επισημανση οτι θα μπαζωθει.

Το τονισα στον επιβλεποντα και μου ειπε "σιγα μην το μπαζωσουμε, μολις φυγει ο τελικος ΕΔ, θα ανοιξουμε μια πορτα και 2 φεγγιτες και θα γινει ολο υπογειο..."

 

Ο ΕΔ δεν μπορει να κανει το ντετεκτιβ...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πράγματι με το μισό υπόγειο , είναι μια διαχρονική βλακεία που νομίζει ο ιδιοκτήτης ότι κερδίζει λεφτά αν δεν το δηλώσει στην άδεια , ενώ τα ποσά είναι αστεία .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην συγκεκριμενη περιπτωση, λογω ΣΧΟΑΠ, μπορουσε να κανει μονο το 50% υπογειο.

Κατι που σημαινει οτι ποτε δε θα μπορεσει να το νομιμοποιησει ή να αναθεωρησει την ΟΑ κτλ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.