Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

1. Ικανοποιει στεγαστικες αναγκες του ιδιοκτητη (κυρια και μοναδικη κατοικια)

2. Κατασκευες σε μη αρτιο και οικοδομησιμο γηπεδο/οικοπεδο

3. Περιπτωσεις που η δομημενη επιφανεια αξιζει περισσοτερο απο το προστιμο (πχ τουριστικα καταλυματα ή επ. χωροι)

 

Μπορω να σκεφτω και αλλα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω δεν ειπα οτι φταιει ο ελεγκτης, προφανως και φταιει το κρατος που τον εχει κανει να φοβαται την σκια του!! Τερρυ δεν υπαρχει σοβαρο κρατος να ασχολειτε με τς 8 εκατοστα σα οικοδομη να ειμαστε σοβαροι!! Για αυτο και φωναζουμε τοσα χρονια καντε ενα ΓΟΚ με 5-10 αρθρα!! Δομηση με τον ογκο και τελος...απλα πραγματα αλλα το μπ@&&€&λο που ζουμε θελει να μας εχει παντα στο χερι...και μαντεψε γιατι;;; για να δωσεις το ψηφαλακι οταν πρεπει,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πηγαινει ο ελεγκτης που διαβαςα απο καποιον συναδερφο πριν και απαιτει αναθεωρηση της αδειας του (που ξερουμε ποσο θα τον ταλαιπωρησει η πολεοδομια) επειδη μετακινηθηκε λεει η πλευρα 8 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ!!! Και μιλαμε για 8 εκατοστα μες το οικοπεδου του ανθρωπου...ααα εκανε λεει και το εγκληματικο εκανε και σκαμα 20 εκατοστα ψηλοτερο, χαμηλοτερο δεν θυμαμαι....μιλαμε για εγκληματα!!! Θα επιβαρυνθει το περιβαλλον απιστευτα!!! Ο αλλος επενδυει τα λεφτα του σε μια κατεστραμμενη χωρα και βρισκεται μπροστα στην εγκληματικη μετακινηση των 8 εκατοστων!!! Συγνωμη για το υφος μου αλλα εχοντας ζησει και στο εξωτερικο εχω απυβδησει!!!!

 

Εμ, έτσι ειναι. Γεμίσαμε ευθυνόφοβους που το παίζουν δήθεν μηχανικάρες και δεν ξέρουν που ειναι το σοβαρό και που μπορούν να χαλαρώσουν.

 

Εχω γνωρίσει απίστευτους καραγκιόζηδες που μπροστά μου λένε πόσο αυστηροί και πόσο ακριβείς και σωστοί ειναι. Κάποιες φορές έτυχε να δω δικές τους δουλειες και να τις ελέγξω. Αστα. Όσο μεγαλύτερη ακρίβεια/αυστηρότητα δείχνει στα λόγια , τοσο πιο παπάτζας ειναι.

 

Ισως γι αυτό έχουν την ανάγκη να επιδεικνύονται στους συναδέλφους και να παριστάνουν μπροστά τους τους άτεγκτους. Πρόσφατα μάλιστα έπεσα πάνω σε μια ελεγκτή δόμησης που έκαψε με το πόρισμα της ένα νεαρό συνάδελφο. Θα μου πει ο άλλος "ναι, τη δουλειά της έκανε". Εγω όμως ξέρω τι χειρότερες παπάτζες έχει κάνει στην οικοδομή που σηκώνει τώρα. Στο δικό της πελάτη κάνει τα στραβά μάτια, στο συνάδελφό της τους βγάζει το λάδι.

 

Απλά κάποιοι εχοντας ξεμείνει απο δουλειά ψάχνουν δικαιολογίες και εκδίκηση προς τους συναδέλφους που έχουν δουλειά.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

...απαιτει αναθεωρηση της αδειας ... επειδη μετακινηθηκε λεει η πλευρα 8 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ!!! .....

Το καλύτερο προίόν που έβγαλε ποτέ αυτή η χωρίς αρχή και τέλος χώρα είναι οι παροιμίες. Εδώ λοιπόν ταιριάζει το

 

"Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ'αλέυρι "

 

 

ΥΓ. Ο τότε ΥΠΕΚΑ Σηφουνάκης είχε υποδείξει εξαρτήσεις με κινητό τηλέφωνο. Αρα τα 8εκ μπορούν άνετα να ενταχθούν στο στατιστικό λάθος της μεθόδου εξάρτησης που ο ίδιος υπουργός παρουσίασε !! :razz:

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aγαπητοί φίλοι να δώσω και μια άλλη διάσταση στο θέμα....

 

Θεωρώ ότι, ο μοναδικός λόγος που "εφευρέθηκαν" οι τελευταίοι νόμοι ρυθμίσεων αυθαιρέτων είναι Η ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!!! Απολύτως ουδείς άλλος λόγος, κατά την ταπεινή μου γνώμη, υπήρξε, υπάρχει ή θα υπάρξει στο απώτερο μέλλον!!!

Με βάση λοιπόν αυτό και με άμεσο extra δεδομένο το γεγονός ότι, διανύουμε επιπροσθέτως μια μακρά περίοδο ...."αφραγκίας" όλων, όλων, όλων....., ακόμα και των ιδιοκτητών αυθαιρέτων, ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΝΕΧΙΣΗΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΣΤΑ ΤΑΜΕΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ αναγκάζει να μπουν ...."στην άκρη" όλα τα "εμπόδια" προς την άμεση κι αποτελεσματική επίτευξη του συγκεκριμένου στόχου!

Το ποιά είναι αυτά τα εμπόδια ....όλοι μας το γνωρίζουμε....

Δεν απομένει να το δούμε και στην πράξη....

 

Καλό υπόλοιπο Σαββατοκύριακο σε όλους....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εσυ Ιασωνα εισαι αυτος που κρατας το λαβαρο της επαναστασης των "8 εκατοστων" και περιμενεις στην γωνια τον συναδελφο νατον πυροβολησεις....δεν συναδουν τα λεγομενα σου με αυτα που ελεγες πριν 3-4 χρονια ( που τυχαια διαβασα προχτες) οτι ολα στο 4014 και 4178 ειναι αντικρουμενα με τις εγκυκιους κλπ, με αυτα που λες το τελευταιο χρονο ( οτι εχεις κατανοησει πληρως το νομο ο οποιος ειναι αψεγαδιαστος) και ολες οι δηλωσεις σου ειναι ολοσωστες....και αυτο που λες παραπανω και ολοι συμφωνουμε!! Για αυτο επιμενω οτι αν δεν αλλαξουμε κουλτουρα και "παιδεια" σαν λαος δεν εχουμε κανενα μελλον!!!

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου δεν περιμένω στη γωνία αυτόν των "8 εκατοστών! Περιμένω τον άλλο, που με 300 ευρώ έκανε 4 δηλώσεις 4178 για τις οποίες εγώ είχα δώσει προσφορά 4000 ευρώ, η τον άλλον τον κόπανο που πήρε μια δουλειά στην οποία εγώ έβγαζα πρόστιμο 7500 ευρώ κι αυτός έβγαλε 1200 ευρώ, ή τον ......κ.λπ.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 Περιμένω τον άλλο, που με 300 ευρώ έκανε 4 δηλώσεις 4178 για τις οποίες εγώ είχα δώσει προσφορά 4000 ευρώ, 

 

Δηλαδή αν τις είχε κάνει ακριβά, δεν θα τον περίμενες.

 

Άρα δεν πάμε στην κατηγορία "τα θέλω ολα σωστα για τους πελάτες μου" αλλα "θέλω να σκίσω όποιον μου πήρε τη δουλειά"

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου μπερδεύεις κάποια πράγματα! Πήρε τη δουλειά διότι παρανόμως και ψευδώς κι εν αγνοία του αφελούς πελάτη του εκμεταλεύτηκε τη δυνατότητα του μη ελέγχου που του δίνει το σύστημα και έπραξε αντιεπαγγελματικά και μη νόμιμα, εις βάρος του εαυτού του, εις βάρος του πελάτη του, εις βάρος του κράτους, εις βάρος της συντεχνίας των μηχανικών και εις βάρος μου!!! Ναι, αν συναντηθούν οι δρόμοι μας θα ...τον σκίσω! Και δεν είναι μόνον ένας, είναι πολλοί.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου μπερδεύεις κάποια πράγματα! Πήρε τη δουλειά διότι παρανόμως και ψευδώς κι εν αγνοία του αφελούς πελάτη του εκμεταλεύτηκε τη δυνατότητα του μη ελέγχου που του δίνει το σύστημα και έπραξε αντιεπαγγελματικά και μη νόμιμα, εις βάρος του εαυτού του, εις βάρος του πελάτη του, εις βάρος του κράτους, εις βάρος της συντεχνίας των μηχανικών και εις βάρος μου!!! Ναι, αν συναντηθούν οι δρόμοι μας θα ...τον σκίσω! Και δεν είναι μόνον ένας, είναι πολλοί.....

 

Δες τι παράθεσα. Αυτό που είπες για την αμοιβή του, όχι το δεύτερο σκέλος.

 

Τι σε νοιάζει εσένα πόσα παίρνει ο συνάδελφος; Αυτό ειναι κατινιά σκέτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.