Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Γράφω:

 

" Ως προς τις αμοιβες, ο καθενας ζηταει οτι γουσταρει. Αν εκεινος ειναι ικανοποιημενος με 300 ευρω αμοιβη, με ποια λογικη θα κατσω να ασχοληθω με το εισοδημα του αλλου?"

 

Και διαφωνούν αρκετοί.

 

όταν ακούω από συναδέλφους ότι είναι κατινιά να μας πειράζει η  "υποτιμολόγηση" των υπηρεσιών  (με δόλο πολλές φορές μάλιστα καθώς συνήθως συνδυάζεται ταυτόχρονα με συσσώρευση χρεών σε τεε, ασφαλιστικά ταμεία κλπ - τα οποία κανόνια πάλι σε μας θα καταλήξο

 

 

 

Το τι και ποσο αμοιβονται  δεν με αφορα.

 

 

 

+1 και +11 για την ψυχραιμία σου.

 

Για να καταλήξουμε στο ότι δεν μας αφορά τι παίρνουν οι άλλοι;

 

Πολύ ενδιαφέρουσα τροπή η συζήτηση.

  • Upvote 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

?? δε καταλαβαίνω τί γράφεις. Πρέπει να έχεις πολλά μαζεμένα μέσα σου. Δύο ερωτήσεις΅ δουλειά έχεις? και πόσες ώρες δουλεύεις? από περιέργεια.

 

Θα κερδίσω τον πελάτη με αυτά που σου έγραψα και αυτό κάνω και πολλές φορές πιάνει, δεν είπα ότι θα αποτρέψω έτσι τους άλλους. Αυτό που προσπαθώ να πω όπως και οι άλλοι πανω είναι ότι εμείς μόνοι μας χαλάμε την πιάτσα μας. Τα άλλα όλα μόνη σου τα βάζεις τα λόγια (και πολλα μαλιστα) και στο πρώτο μηνυμα και τώρα.

 

Τι λες να σε αφησω στην ησυχία σου και να  με αφήσεις στην ησυχία μου για να μην αρχίσω τα λιμανίσια και εγώ όπως μιλάς εσύ τόση ώρα και σε ανεχόμαστε? σκέφτηκες ότι αδίκως υποβαθμίζουμε τη συζήτηση και το φόρουμ έτσι?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κι όπως λέει ο θυμόσοφος λαός

"το φτηνό το κρέας είναι για τα σκυλιά"

και

"όποιος κατουράει στη θάλασσα το βρίσκει στο αλάτι" (βέβαια το βρίσκουν και οι άλλοι)

 

υπάρχει ολόκληρο θέμα για τις σκοτωμένες αμοιβές (2 θέματα για την ακρίβεια)

http://www.michanikos.gr/topic/36706-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

http://www.michanikos.gr/topic/46691-%CE%9E%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%B2%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%AD%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82/

 

ας ηρεμήσουμε λίγο να δούμε αν και πότε θα έρθει η επιφοίτηση του Αγ.Πνεύματος (πλησιάζει και η σχετική εορτή) στην ηγεσία του ΥΠΕΝ (ΥΠΕΚΑ, ΥΠΕΧΩΔΕ, ΥΧΟΠ, ΥΔΕ και δεν ξέρω τί άλλο)

να φέρουν τον 4178 μπετα (μπέτα όχι μπετά)

 

να έχουμε να λέμε επί του νόμου

αλήθεια ποιος είναι υπουργός? ο Λαλιώτης ή ο Άκης?  :mrgreen:

Edited by imhotep
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

η συζήτηση έχει εκτραπεί

θα καταθέσω την εμπειρία μου (37ετη) στο θέμα των αμοιβών

Ας ξεκαθαρίσουμε κατ' αρχάς αν θέλουμε ελεύθερη οικονομία (της αγοράς) ή ελεγχόμενη

Νομίζω πως η συντριπτική πλειοψηφία εξ ημών επιθυμεί την πρώτη

Πλην όμως, σε ελεγχόμενο περιβάλλον (!!!)

Μην ανησυχείτε όμως, δεν πρόκειται για διχασμό προσωπικότητας, αλλά για μιαν ακόμη από τις αντιφάσεις του οικονομικού συστήματος.

Και για να μη νομίζετε πως οι σκοτωμένες αμοιβές είναι νέο φρούτο, υπήρχε και την εποχή των παχέων αγελάδων (είχαμε και τις πιστωτικές αποδείξεις...)

Συμφωνούσαμε (και ήμασταν πολύ λιγότεροι τότε) π.χ. να τηρήσουμε τη "νόμιμη". Ουδέποτε όμως ετηρείτο.

Οι πλέον "μαχητικοί", ήταν αυτοί που έσπαζαν πρώτοι τη συμφωνία. Και όχι τίποτε νέοι (που θα είχαν έστω κάποιο ελαφρυντικό), αλλά οι παλιές καραβάνες 

Άλλο κόλπο : έδιναν προσφορά, στον ανυποψίαστο πελάτη χωρίς να βάλουν μέσα επίβλεψη, την οποία χρέωναν στη φάση της ηλεκτροδότησης. Κι έμενες εσύ ο έντιμος, με την εντιμότητα στο χέρι...

και άλλα πολλά...

Σήμερα, που έχουμε πιάσει πάτο (οικονομικά και κοινωνικά), είναι εκτός τόπου και χρόνου η συζήτηση περί "νόμιμων" αμοιβών.

Αντί να επικεντρωνόμαστε στην ποιότητα των προσφερόμενων υπηρεσιών, και την παραδειγματική τιμωρία των παραβατών.

Αλλά ποιός θα τα εφαρμόσει αυτά? Ο ανύπαρκτος φορέας μας?

 

υ.γ. Για να μη νομίζετε ότι είμαστε ο μόνος κλάδος, πρόσφατο περιστατικό

Νομική γνωμοδότηση περί αρτιότητας (δουλειά μιας μέρας, άντε δυό, σε υποθ/κείο κλπ, και με ουσιαστική βοήθεια από μηχανικό), ο ένας δικηγόρος ζήτησε 500, ο άλλος 300 

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Αν εκεινος ειναι ικανοποιημενος με 300 ευρω αμοιβη, με ποια λογικη θα κατσω να ασχοληθω με το εισοδημα του αλλου?

Εγώ θα διαφωνήσω. ΝΑΙ θα ασχοληθώ με την αμοιβή του άλλου. Και θα σου εξηγήσω γιατί.

 

α. Ο πελάτης είναι ένας άνθρωπος που δεν κατέχει από πολεοδομική νομοθεσία , ούτε είναι σε θέση να μάθει.

β. Αδύνατο να εκτιμήσει πόσο καλή έιναι η μελέτη μου

γ. Αν πρόκειται για αυθαίρετο ή για ενεργειακό πιστοποιητικό , το κάνει από ανάγκη.

δ. Η ποιότητα της δουλειάς μας ΔΕΝ φαίνεται. Αν φανεί θα φανεί μετά από χρόνια ( μια καταγγελία , ένας σεισμός ) , ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι τότε.

ε. Το βασικό του κριτήριο στο 90% των περιπτώσεων είναι το κόστος.

στ.Το ελεύθερο επάγγελμα είναι ανταγωνιστικό : Η εσύ θα πάρεις την δουλειά ή εγώ. Η εσύ θα φας ή εγώ.

 

Φαντάσου ότι έρχομαι και ανοίγω δίπλα στο γραφείο σου το δικό μου. Και κοτσάρω απ'έξω φωτεινή επιγραφή :

 

ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ 300Ε

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ πιστοποιητικά 50Ε

ΑΔΕΙΕΣ από 300Ε.

 

Πέρα από την άμεση χασούρα , θα έχεις και την έμμεση : "Στην μαρίκα θα πας ? Την κλέφτρα που μου ήθελε 1500Ε για το αυθαίρετο ? Πήγα δίπλα στον avgoust , ξηγημένο τυπάκι ,  με τρία κατοσταρικάκια μου ταφτιαξε όλα"

 

Ελα τότε να μου πεις πάλι αν θα σε ενδιαφέρει τι αμοιβή ζητάω !

 

Αν ο άλλος έχει αποφασίσει να αμοίβεται ως deliver-ας , το λογικό θα ήταν να πάρει το μηχανάκι του και να αλλάξει αυτός επάγγελμα , όχι εγώ !

 

ΥΓ. Στο εμπόριο υπάρχει η έννοια του αθέμιτου ανταγωνισμού. Στις υπηρεσίες όπως εμείς όχι...

Edited by avgoust
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

και για να επιστρέψουμε στο βασικό θέμα συζήτησης....

 

υποτιθεται ότι 8/6/2017 λήγει ο ν.4178 και από 9/6/2017 θα έχουμε τον νέο νόμο. μέχρι τώρα δεν έχω δει να έχει γίνει κάποια συζήτηση ή να έχει κατατεθεί κάποιο νομοσχέδιο. γνωρίζει καποιος κάτι περισσότερο? θα πάρει και άλλη παράταση? το θεωρώ δύσκολο να υπάρξει κενό ανάμεσα στους νόμους... 

Link to comment
Share on other sites

Με αυτούς σηκώνουμε τα χέρια ψηλά.Στη θέση τους θα έδινα παράταση μέχρι τέλος Οκτωβρίου-Νοεμβρίου (να περάσουν και οι γερμανικές εκλογές και αν έχουν και περιθώριο ενός μηνού,να έχει περάσει το καλοκαίρι να δούν και πώς θα πάνε τα πράγματα με τα έσοδα ).Το θέμα είοναι όμως οτι έχουν πεί για χαμηλότερα πρόστιμα το έχουν λανσάρει και οι πολίτες περιμένουν.Βέβαια και οι πολίτες πιστεύω οτι δεν θα προτρέξουν καλοκαιριάτικο και χωρίς διευκρινιστικές να δηλώσουν (δεν γίνεται να πηγαίνουμε τυφλά και εμείς).Τωρα τι να πώ λογική δυστυχώς δεν υπάρχει.Το πιο ρεαλιστικό-λογικό σενάριο για μένα στην παρούσα φάση θα ήταν τροποποίση του 4178 στο οικονομικό κομμάτι των προστίμων παραβόλων αλλά και κάποιων αυθαιρεσιών κτλ (σίγουρος νόμος με την ''βούλα'') παράταση μέχρι και  το 2018 ,νέα διαβούλευση ΗΤ και ΜΣΔ και μετά ψήφιση τους.Ούτε μεταφορές δηλώσεων ούτε να σύστημα ούτε τίποτα. 

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πλέον διαφώνω με την περαιτέρω παράταση.  

Γιατί πολύ απλά θα βγεί η έρτ και θα πεί το κλασικό: πηγές του υπουργειου κλπ κλπ

αναφέρουν οτι θα δοθεί παράταση έως τότε ώστε να ετοιμαστεί 

το νεο νομοσχέδιο το οποίο θα περιλαμβάνει ευνοικότερους ορους 

μια γκόμενα δώρο μπλα μπλα μπλά.....

Το ακούει αυτό ο ελλην αυθαιρετούχος και λέει άστο τώρα παμε για μετα το καλοκαίρι

και ποιος γ@#$#$ται άλλωστε.

Δυστυχώς είμαστε φάρα του θεραπεύειν παρα του προλαμβάνειν και 

της τελευταίας μέρας.....Αρα οσες παρατάσεις ακούμε τόσο περισσότερο

στεγνώνει η αγορά...

 

Τωρα βέβαια το πώς θα εφαρμοστεί νεος νόμος, ο οποίος σίγουρα θα ειναι

γρίφος στην αναγνωση του, καλοκαιριάτικα ειναι αλλο θέμα....Παντως οσο και να 

σερνεται ο 4178  οι οποιες νεες ρυθμίσεις θα γίνονται μονο σε επιτακτικές περιπτώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.