Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Ναι Τερρυ συμφωνω αλλα ειτε στην Αττικη ειτε εκτος Αττικης δεν μπορει να τις ξερεις ολες...και ξαναλεω για πολλοστη φορα μηπως και κλεισει καποια στιγμη το θεμα....δεν μιλαω για περιπτωσεις με δολο!!! Αλλα υπαρχουν πολλες περιπτωσεις ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ 1-2 ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ που αν ρωταγες την ΔΟΚΚ,το ΤΕΕ και 10 μηχανικους μπορει να επαιρνες 10 διαφορετικες γνωμες αυτο εννοω οτι ο καθενας ενεργουσε κατα την προσωπικη του εκτιμηση ( κατι λαθος αφου ο νομος πρεπει να ειναι ξεκαθαρος για ολους) αρα υπαρχουν περιπτωσεις που θελουν επανεκτιμησης αλλα δεν οφειλεται ουτε σε δολο, ουτε σε ασχετοσυνη αλλα στο μπ@&€)λονομο και αυτο ειναι πολυ ευκολο να το καταλαβετε αν ανατρεξετε σε θεματα του φορουμ του 2013-2014.....

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την Τ.Ζ.   μου έτυχε περίπτωση που έγραφε περιοχή από Ανώνυμο Οδό έως Ανώνυμη οδό και από ρέμμα έως θάλασσα....

Άντε να καθορίσεις αυτή την περιοχή του οικισμού και να δεις αν εκεί βρίσκεται το αυθαίρετο που ρυθμίζεις....

Ρώτησα κι εγώ την εφορία..... Τώρα αν μου είπαν το σωστό δεν ξέρω....

Πάντως συνάδελφοι ας μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας... Κανείς δεν μπορεί να πει ότι τα κάναμε όλα σωστά..... Απλώς ότι πολλοί από εμάς προσπάθησαν να τα κάνουν σωστά....

Σίγουρα πολλά λάθη θα τα βρούμε μπροστά μας στο μέλλον....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή το συζητάτε

TZ τιμές στις 28.07.2011 και όχι σημερινές

καλύτερα και εγγυημένα από συμβολαιογράφο που να έχει το σχετικό πρόγραμμα (μην κάνω και διαφήμιση)

αν δεν το έχετε εσείς (είναι συνδρομητικό με ~100 το χρόνο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διίστανται απόψεις ,προσωπικά και την μία πλευρά σωστή και την άλλη οπότε τα +1 ξεκινούν από την αρχή της διαμάχης.Επίσης δεν βρίσκω κανένα ''λάθος'' στις απόψεις του απλά λίγο αυστηρότητα και λίγο χαλαρότητα παραπάνω. Φανταστείτε τι θα γίνει με την Ταυτότητα........μπλέξαμε και αν δεν γίνει κάτι να διορθώνονται τα πράγματα  και οι μέν και οι δε θα έχουμε πρόβλημα

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

@marika, giannis

 

Θα θελα να ξερα τι θα κάνατε αν χάνατε δουλειά 30.000 με ρύθμιση,νομιμοποίηση & άδεια αποπεράτωσης 300 τ.μ. επειδή ο "καλός" συνάδελφος αντί του ορθού προστίμου των 200.000 Ευρώ, υπολόγισε μόλις 90.000 Ευρώ ......

 

Αν επιπρόσθετα στη νομιμοποίηση αν και είχε εξαντληθεί η δόμηση, έκανε χρήση του ΝΟΚ αφαιρώντας κλιμακοστάσια απο το Σ.Δ., αν "ξεχνούσε" τα % Υ.Δ. και τα είχε όλα <50% σε αυθαίρετες επεκτάσεις 1000,00 τ.μ. σε ξενοδοχείο....

 

Όταν "συνάδελφος" με πλάγιους τρόπους σου κλέβει τη δουλειά, εννοείτεαι οτι δε μπορεί να τύχει της όποιας συναδελφικής αλληλεγγύης....

 

Επίσης το ζήτημα των ευτελών αμοιβών, αναρωτιέμαι γιατί δε σας ενοχλεί.....Ακόμα και βάση Ν.3919, αμοιβές των 300-400 -500 Ευρώ κρίνονται κατ`εμέ ως ασυνήθιστα χαμηλές.

 

Σε ΟΛΑ τα προηγμένα κράτη, το κόστος εργασίας ανάγεται σε εργατοώρες. Αν λοιπόν είστε ευχαριστημένοι με 0,10 λεπτά/ώρα εγω πάω πάσο και κλείνω το γραφείο αύριο. Καλύτερα ντελιβεράς....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

@marika, giannis

 

Θα θελα να ξερα τι θα κάνατε αν χάνατε δουλειά 30.000 με ρύθμιση,νομιμοποίηση & άδεια αποπεράτωσης 300 τ.μ. επειδή ο "καλός" συνάδελφος αντί του ορθού προστίμου των 200.000 Ευρώ, υπολόγισε μόλις 90.000 Ευρώ ......

 

Αν επιπρόσθετα στη νομιμοποίηση αν και είχε εξαντληθεί η δόμηση, έκανε χρήση του ΝΟΚ αφαιρώντας κλιμακοστάσια απο το Σ.Δ., αν "ξεχνούσε" τα % Υ.Δ. και τα είχε όλα <50% σε αυθαίρετες επεκτάσεις 1000,00 τ.μ. σε ξενοδοχείο....

 

Όταν "συνάδελφος" με πλάγιους τρόπους σου κλέβει τη δουλειά, εννοείτεαι οτι δε μπορεί να τύχει της όποιας συναδελφικής αλληλεγγύης....

 

Επίσης το ζήτημα των ευτελών αμοιβών, αναρωτιέμαι γιατί δε σας ενοχλεί.....Ακόμα και βάση Ν.3919, αμοιβές των 300-400 -500 Ευρώ κρίνονται κατ`εμέ ως ασυνήθιστα χαμηλές.

 

Σε ΟΛΑ τα προηγμένα κράτη, το κόστος εργασίας ανάγεται σε εργατοώρες. Αν λοιπόν είστε ευχαριστημένοι με 0,10 λεπτά/ώρα εγω πάω πάσο και κλείνω το γραφείο αύριο. Καλύτερα ντελιβεράς....

 

 

 

προφανως και υπαρχει παρανοηση των λεγομενων μου....εγω δεν ειπα ποτε οτι να πουμε μπραβο σε αυτον που ηθελημενα μας πηρε την δουλεια με υπουλο τροπο!!! και εγω θα τον κυνηγησω αν τον βρω στον δρομο μου...ουτε ειπα ποτε να κανουμε δουλεια με 300 ευρω...εγω κρατουσα και κραταω παντα τις τιμες σε ικανοποιητικα επιπεδα....εγω απλα λεω οτι πρεπει ολοι να παραδεκτουμε οτι οι νομοι αυτοι κρυβουν πολλες παγιδες, δεν μπορουμε να τους κατανοησουμε 100% και σιγουρα θα εχουμε ΟΛΟΙ κανει λαθη....και λεω οτι αν καποιος εχει κανει λαθος δεν πρεπει να του παρουμε το κεφαλι!!! αυτο λεω τιποτα παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά.....ναι να του πάρουμε το κεφάλι σε ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ λάθη και ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ (πχ ποσοστά Υ.Δ)

 

Κατά τ`άλλα συμφωνώ. Τώρα που κλείνω δηλώσεις, βρήκα μεγάλα λάθη στις πρώτες υπαγωγές που τώρα τα διορθώνω (και πάλι κάτι θα υπάρχει)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

@marika, giannis

 

Θα θελα να ξερα τι θα κάνατε αν χάνατε δουλειά 30.000 με ρύθμιση,νομιμοποίηση & άδεια αποπεράτωσης 300 τ.μ. επειδή ο "καλός" συνάδελφος αντί του ορθού προστίμου των 200.000 Ευρώ, υπολόγισε μόλις 90.000 Ευρώ ......

 

Αν επιπρόσθετα στη νομιμοποίηση αν και είχε εξαντληθεί η δόμηση, έκανε χρήση του ΝΟΚ αφαιρώντας κλιμακοστάσια απο το Σ.Δ., αν "ξεχνούσε" τα % Υ.Δ. και τα είχε όλα <50% σε αυθαίρετες επεκτάσεις 1000,00 τ.μ. σε ξενοδοχείο....

 

Όταν "συνάδελφος" με πλάγιους τρόπους σου κλέβει τη δουλειά, εννοείτεαι οτι δε μπορεί να τύχει της όποιας συναδελφικής αλληλεγγύης....

 

Επίσης το ζήτημα των ευτελών αμοιβών, αναρωτιέμαι γιατί δε σας ενοχλεί.....Ακόμα και βάση Ν.3919, αμοιβές των 300-400 -500 Ευρώ κρίνονται κατ`εμέ ως ασυνήθιστα χαμηλές.

 

Σε ΟΛΑ τα προηγμένα κράτη, το κόστος εργασίας ανάγεται σε εργατοώρες. Αν λοιπόν είστε ευχαριστημένοι με 0,10 λεπτά/ώρα εγω πάω πάσο και κλείνω το γραφείο αύριο. Καλύτερα ντελιβεράς....

1. τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν μου εχει τυχει? συνεχιζω τη ζωη μου και κοιμαμαι ησυχη τα βραδια. Δεν ζω για να εκδικηθω.

 

2. Ως προς τις αμοιβες, ο καθενας ζηταει οτι γουσταρει. Αν εκεινος ειναι ικανοποιημενος με 300 ευρω αμοιβη, με ποια λογικη θα κατσω να ασχοληθω με το εισοδημα του αλλου? Πατε καλα?

Δεν εχετε αλλες δουλειες να κανετε απο το να κουτσομπολευετε τα οικονομικα του καθενος?

 

Καλυτερα ντελιβερας παρα κατινα.

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.