Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Να ξερετε οτι η ΜΣΕ εχει προταθει και απο επιτροπες, στις οποιες συμμετεχουν εκπροσωποι του ΤΕΕ και του ΣΜΠΕ....

 

Αν θελαμε να ειμαστε σοβαροι ως κλαδος, δε θα δεχομασταν να τακτοποιησουμε τιποτα, το οποιο δε θα εχει ελεγxθει για τη στατικη του επαρκεια.

Μην αναφερω περιπτωσεις στις οποιες η στατικη ανεπαρκεια, ειναι οφθαλμοφανης.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η εκπόνηση μελετών για να είναι νόμιμες οι όποιες κατασκευές είναι η δουλειά μας. Το "νόμιμες" εμπεριέχει και το επαρκώς ασφαλείς.

 

Το να αρνούμαστε γενικά την εκπόνηση μελετών επάρκειας για αυθαίρετα σημαίνει κάποιο από τα εξής :

- ότι απαιτούμε από την πολιτεία την άμεση κατεδάφιση όλων των αυθαιρέτων ή

- ότι πλέον δε θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας αλλά να πατάμε (για πάντα) νούμερα και κουμπάκια σε μιά πλατφόρμα που τρέχει γρήγορα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω μια περίπτωση αυθαιρέτου που έχω το  οποίο συντίθεται από τροχόσπιτο επέκταση από φ.τοιχοποιία η οποία ως μη φέρουσα όμως ενσωμάτωσε το τροχόσπιο και όλο μαζί έχει στέγη από στραντζαριστό με επικάλυψη πανελ. Στο ίδιο οικόπεδο μια ξύλινη αποθήκη κατασκευασμένη από πάλέττες και μια αποθήκη, μεταλλική με πρώτη ύλη από μεταλλική συσκευασία μεγάλου μηχανήματος.

 

Αναρωτιέμαι πως θα κάνω μελέτη στατικής επάρκειας και κυρίως ποιό είναι το νόημά της....

Edited by avgoust
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αν ειμασταν σοβαροι ως μηχανικοι και το κρατος εξισου σοβαρο, απλα δε θα δεχομασταν να τακτοποιησουμε αυτο το εκτρωμα.

Απλα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καμια ελπιδα ως χωρα και ως λαος.....ενα κρατος που αναγκασε το λαο του να κτισει αυθαιρετα τωρα το αναγκαζει να ρυθμισει τα επικινδυνα κατασκευασματα που ο καθε ασχετος πολιτης-εργολαβος εκτισε! Ενας λαος που στο 90% των οικοδομικων αδειων του προσθεσε αυθαιρετα! Ενα κρατος που κατα λαθος εστειλε για ανακυκλωση χιλιαδες φακελους αδειων..... ενας κλαδος επιστημονων (εμεις) που ασχολουνται με νομους που πριν 3-4 χρονια τους εβρισκαν ακατανοητους και εκτος πραγματικοτητας σημερα ως δια μαγειας τους εχουν κατανοησει πληρως και περιμενουν τον συναδερφο στη γωνια να τον πυροβολησουν για το λαθος που πριν λιγο καιρο ηταν απολυτα δικαιολογημενο!! Ενα κρατος που επι 20 χρονια σκεφτεται τι θα κανει ενα αδειο οικοπεδο και ξαφνικα ανακαλυπτει 37 στρεμματα δασους μεσα σε αυτο!!! Και τωρα εμεις συζηταμε αν θα γινει στατικος ελεγχος στα αυθαιρετα....ειμαστε για γελια ...αν δεν επενδυσουμε στη παιδεια και στα σχολεια δεν υπαρχει μελλον παιδια....

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε αφού θα βάλουμε  την απαίτηση μελέτης στατικής επάρκειας , να βάλουμε και απαίτηση ενεργειακά αποδοτικού κτιρίου . Γιατί όχι ? Την ίδια λογική έχει....

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

terry, Μη φτάνουμε τόσο ψηλά ... αρκεί να είσαι σοβαρός πολίτης για μη δεχτείς να τακτοποιηθούν αυτά.

Πρόστιμο επειδή έγιναν και απομάκρυνση από τον ιδιοκτήτη τους το συντομότερο δυνατόν ... για να υπάρξει μέλλον ... αλλιώς ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Και πηγαινει ο ελεγκτης που διαβαςα απο καποιον συναδερφο πριν και απαιτει αναθεωρηση της αδειας του (που ξερουμε ποσο θα τον ταλαιπωρησει η πολεοδομια) επειδη μετακινηθηκε λεει η πλευρα 8 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ!!! Και μιλαμε για 8 εκατοστα μες το οικοπεδου του ανθρωπου...ααα εκανε λεει και το εγκληματικο εκανε και σκαμα 20 εκατοστα ψηλοτερο, χαμηλοτερο δεν θυμαμαι....μιλαμε για εγκληματα!!! Θα επιβαρυνθει το περιβαλλον απιστευτα!!! Ο αλλος επενδυει τα λεφτα του σε μια κατεστραμμενη χωρα και βρισκεται μπροστα στην εγκληματικη μετακινηση των 8 εκατοστων!!! Συγνωμη για το υφος μου αλλα εχοντας ζησει και στο εξωτερικο εχω απυβδησει!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

terry, Μη φτάνουμε τόσο ψηλά ... αρκεί να είσαι σοβαρός πολίτης για μη δεχτείς να τακτοποιηθούν αυτά.

Πρόστιμο επειδή έγιναν και απομάκρυνση από τον ιδιοκτήτη τους το συντομότερο δυνατόν ... για να υπάρξει μέλλον ... αλλιώς ...

 

Οσο και αν δεν ακουγεται ομορφο, ο πολιτης δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει (θα επρεπε, αλλα δεν ειναι).

Οποτε ερχεται ο ΣΟΒΑΡΟΣ μηχανικος και του λεει "φιλε μου, γκρεμισε τα και παραταμε ησυχο που θες να τα τακτοποιησεις.."

 

Θυμαμαι οτι ειχα κανει μελετες για 49τμ μεταλλικο κτηριο και ο απεναντι εχτιζε κτηριο με λαστιχα αυτοκινητων (ειχε βαλει και σεναζ..!!!)

Και ο ιδιοκτητης με ρωταει "καλα εγω εδωσα τοσα λεφτα για το κτηριο, τοσο μλκς ειμαι, ο αλλος το φτιαχνει με λαστιχα.."

 

 

Και πηγαινει ο ελεγκτης που διαβαςα απο καποιον συναδερφο πριν και απαιτει αναθεωρηση της αδειας του (που ξερουμε ποσο θα τον ταλαιπωρησει η πολεοδομια) επειδη μετακινηθηκε λεει η πλευρα 8 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ!!! Και μιλαμε για 8 εκατοστα μες το οικοπεδου του ανθρωπου...ααα εκανε λεει και το εγκληματικο εκανε και σκαμα 20 εκατοστα ψηλοτερο, χαμηλοτερο δεν θυμαμαι....μιλαμε για εγκληματα!!! Θα επιβαρυνθει το περιβαλλον απιστευτα!!! Ο αλλος επενδυει τα λεφτα του σε μια κατεστραμμενη χωρα και βρισκεται μπροστα στην εγκληματικη μετακινηση των 8 εκατοστων!!! Συγνωμη για το υφος μου αλλα εχοντας ζησει και στο εξωτερικο εχω απυβδησει!!!!

 

Ο ΕΔ δεν φταιει.

Το κρατος και η διαταξεις που θεσπιζει φταινε.

Αν τα 8εκ σε αλλη περιπτωση γινουν 18εκ? και τα τα 18εκ γινουν 58εκ? και τελικα γινουν 5μ? Ολα εντος των επιτρεπομενων πλαγιων αποστασεων.

Που ειναι το οριο μας? Τα 8, τα 18, τα 58 ή τα 500εκ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.