Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα δεν ειναι αυτό το κυριότερο μέλημά μου, το αν θα κονομήσω αρκετά δηλαδή.

 

Αλλα μας πέρασε καθόλου απ το μυαλό πώς θα γινει η μελέτη στατικής επάρκειας σε οικοδομή με 30 διαμερίσματα όταν υπάρχει προσθήκη ενός ορόφου;

Πώς θα γινει; Πώς θα αναγκάσεις τους υπόλοιπους να συμμετάσχουν; Πώς θα το κάνεις; Εχεις σκεφτεί πώς στο διάολο θα βρεις τι οπλισμό έχεις; Πώς θα πάρεις δοκίμια και αν θα σε αφήσουν οι άλλοι;

 

Καταλαβαίνουμε τι θα γινει σε δικαστήρια; 

 

Μας ενδιαφέρουν καθόλου οι νομικές και άλλες προεκτάσεις;

E καλά τωρα και συ .Το θέμα είναι να ξέρει η Πυροσβεστική τι γίνεται όπως είχε πεί και κάποιος υπουργός ..........

Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως βάλουν σε ΟΛΕΣ τις δηλώσεις Μελέτη στατικής επάρκειας, συγνώμη,αλλά δε θα πάρω...

 

Προτιμώ να ασχοληθώ με κάτι άλλο παρά να βάλω τον εαυτό μου σε μια τέτοια διαδικασία που και δε θα πάρουμε τα λεφτά μας και που δεν μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

 

Να μπω σε διαδικασία μαγειρέματος για να βγαίνει η μελέτη ή να τη χρεώσω με 0,05 λεπτά /τ.μ. δεν παίζει....

 

Αυτός ο νόμος είναι παγίδα που μπορεί ΑΝΕΤΑ να σε οδηγήσει στη φυλακή.....

 

Τι θα κάνω? Δεν ξέρω, πάντως σε αυτό το θέατρο του παραλόγου δε θέλω να συμμετάσχω...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όντως το θέμα της στατικής επάρκειας είναι η καυτή πατάτα στο νέο νομοσχέδιο, θεωρώ ότι πρόκειται 

για το πλέον διφορούμενο θέμα.

Απο τη μια, προφανώς η πραγματοποίηση μελέτης στατικής επάρκειας  μέσω αποτίμησης πχ με τη φόρμουλα 

του ΚΑΝΕΠΕ κλπ κλπ, ξεπερνά την δυνατότητα του μέσου τεχνικού γραφείου που ασχολείται με "τακτοποιήσεις".

Αυτό αφορά είτε την ικανότητα αποτίμησης ιδιοτήτων υλικών, είτε την υπολογιστική δυνατότητα (προγράμματα-είδη αναλύσεων) 

αλλα κυριώς τη σχετική εμπειρία και ικανότητα του μελετητή πάνω σε αντίστοιχα θέματα. Αποτέλεσμα των παραπάνω είναι η

πραγματοποίηση αναλύσεων-αποτιμήσεων με υψηλά επίπεδα αβεβαιότητας τα οποία προσαυξάνουν την συνολική αβεβαιότητα με 

την οποία εκ φύσεως συνδέεται η αποτίμηση αυτη καθ' αυτή. Και αν οι όποιες επιστημικές αβεβαιότητες μπορούν να "ελεγθουν"-περιοριστούν,

η τελευταία-φυσική αβεβαιότητα της εμπεριας-ικανότητας είναι ο πλεον απρόβλεπτος-επικίνδυνος παράγοντας.

Τελος, προφανώς το κόστος τετοιών μελετών, ξεπερνά κατα πολύ το κόστος μιας συμβατικής στατικής μελετης.

 

Απο την αλλη ομώς ερχεται το εξής. Δε μπορεί ώς μηχανικοί να αντιδρούμε στην όποια έστω και "χοντροκομμένη" απόπειρα για αντισεισμική

θωράκιση του δομημένου ιστού της χώρα και να δεχόμαστε την "ενεργειακή αναβάθμιση" "επικίνδυνων"  κτιρίων. Δηλαδή δε μπορεί ο αλλος

να έχει ενα σπίτι με μελέτη για ισογειο το οποίο εγινε τριώροφο και με μια τακτοποίηση, με οπτικο ελεγχο για τα στατικά, να παίρνει ζεστό χρήμα

για να αλλάξει παράθυρα.... 

 

Προσωπικά ούτε εγώ θέλω να μπεί υποχρεωτική η μελέτη στατικής επάρκειας για τους λόγους που αναφέρω στην πρώτη 

εκ των δύο θεωρήσεων, αλλα η δευτερη θεώρηση είναι κατι το όποιο με προβληματίζει ιδιαιτέρως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η στατική επάρκεια πρέπει να μπεί σε ελάχιστες περιπτώσεις , κυρίως σε χώρους συγκέντρωσης κοινού . 

 

Δεν μπορείς να ζητάς επάρκεια επειδή σε πλάκα 250 τμ πολυόροφης οικοδομής υπάρχει αυθαίρετο δώμα .

 

Από την άλλη θα πρέπει και εμείς να έχουμε συνείδηση στο τι τακτοποιούμε . 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα "στατική επάρκεια" θα αναλυθεί στο μέλλον σε πολλές υποπεριπτώσεις ...

Θα υπάρξουν περιπτώσεις όπου :

- δεν θα υπάρξει έλεγχος (σε αυτά που έχουν ήδη εξαίρεση από κατεδάφιση ή παρουσιάζουν ήδη χαμηλή τρωτότητα ή θα παρουσιάσουν στο μέλλον),

- θα υπάρξει έλεγχος (ανεξαρτήτως νόμου υπαγωγής) με μικρότερες όμως απαιτήσεις σε σχέση με ένα νέο κτήριο.

Θα υπάρξουν περιπτώσεις όπου ο έλεγχος θα βγαίνει :

- σχεδόν σαν απαλλαγή με επιλογή διαδικασιών του ΦΕΚ 350Β,

- πολύ ευκολότερα από αυτό που έχουμε αυτή τη στιγμή υπόψη μας (με επιλογή πιθανότητας 50% στο σεισμό).

Θα υπάρξουν περιπτώσεις όπου ο ιδιοκτήτης θα αποφασίζει τι θα κάνει στο θέμα ενίσχυσης :

- αφού πρώτα η πολιτεία έχει εξασφαλίσει την "κρίσιμη επάρκεια" για να μπορέσει να δώσει την εξαίρεση (κάτι σαν το πρώτο τμήμα της μελέτης στις αποκαταστάσεις σεισμοπλήκτων),

- με την ευθύνη του από εκεί και πάνω και μέχρι το επίπεδο που αυτός θελήσει.

 

Σε κάθε περίπτωση ο έλεγχος θα γίνει :

- περνώντας το κατώφλι της εξαίρεσης από κατεδάφιση (με την ΗΤ),

- με τον έλεγχο της πολιτείας (δευτεροβάθμιος έλεγχος και ΕΔ) και

- από άτομα που θα έχουν την πιστοποίηση γι' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Και να έχει συζητηθεί είμαι μακρυά για να το ακούσω.

 

Απλά διαβάζω τους ίδιους νόμους που διαβάζουν και αυτοί. Αυτούς θα ακολουθήσουν τελικά. Όταν θα το αποφασίσουν ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως βάλουν σε ΟΛΕΣ τις δηλώσεις Μελέτη στατικής επάρκειας, συγνώμη,αλλά δε θα πάρω...

 

Προτιμώ να ασχοληθώ με κάτι άλλο παρά να βάλω τον εαυτό μου σε μια τέτοια διαδικασία που και δε θα πάρουμε τα λεφτά μας και που δεν μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.

 

Να μπω σε διαδικασία μαγειρέματος για να βγαίνει η μελέτη ή να τη χρεώσω με 0,05 λεπτά /τ.μ. δεν παίζει....

 

Αυτός ο νόμος είναι παγίδα που μπορεί ΑΝΕΤΑ να σε οδηγήσει στη φυλακή.....

 

Τι θα κάνω? Δεν ξέρω, πάντως σε αυτό το θέατρο του παραλόγου δε θέλω να συμμετάσχω...

+10000

Tα είπες όλα συνάδελφε!!!

Παίζουν με την αξιοπρέπειά μας.Μακάρι να σε διάβαζε κάποιος "υπεύθυνος"....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.