Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Mαρικα, ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου και δεν μπορω να αντιληφθω την "κατινια".

Ειλικρινα λυπαμαι, που στην εποχη μας, πρεπει να εθελοτυφλουμε για να μην στεναχωρησουμε καποιον.

 

Το ιδιο ακριβως με τον Ιασονα θα εκανα και γω.

 

Και δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ή σε περιπτωσεις που εχασα εγω καποια δουλεια.

 

Αν κληθω "να ελεγξω" αλλον συναδελφο και βρω χοντρες παραληψεις, δε θα του χαριστω.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Θα τον βάλω να κλείσει τις δηλώσεις, αναλαμβάνοντας την ευθύνη της πράξης του, θα απαντήσω εγγράφως στον πελάτη μου για ποιόν λόγο δεν πρέπει να αγοράσει το ακίνητο, στη συνέχεια ο πελάτης μου θα ασκήσει αγωγή εναντίον του πωλητή - ιδιοκτήτη ζητώντας την προκαταβολή πίσω και ό,τι άλλο έξοδο κ.λπ. έκανε εξηγώντας τους λόγους της λανθασμένης και μη σύνομης υπαγωγής κι αυτός προφανώς στη συνέχεια θα στραφεϊ εναντίον του ειδικού - κουμπάρου.....

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες....

Φαντάσου λέει να αφήσω τον πελάτη μου, σε συνεννόηση μαζί του, να αγοράσει και να ενεργήσει στη συνέχεια.....

Κατά τα υπόλοιπα .....την καλησπέρα μου και ΤΕΛΟΣ!

 

Αφενος, μόνο στη φαντασία σου θα χάσει ο άλλος ένα σπίτι που τον ενδιαφέρει ενώ μπορεί να γίνει διόρθωση της δήλωσης, αφετέρου και μόνο η ονείρωξή σου οτι θα καταφέρεις κάτι τέτοιο δείχνει το ήθος σου.

 

Εχω ζητήσει απο συνάδελφο να διορθώσει τη δήλωσή του προκειμένου να αγοράσει πελάτης μου. Το διόρθωσε, και με τη σωστή δήλωση το αγόρασε ο πελάτης μου και όλα πήγαν καλά. Κάνεις τόσο καλά τη δουλειά σου, που δεν σου πέρασε αυτό απ το μυαλό; Τόσο γαμάτος μηχανικός είσαι;

 

Αλλα εγώ κοιτάω το καλό του πελάτη μου (που ειναι να αγοράσει το ακίνητο που τον ενδιαφέρει, σωστά τακτοποιημένο). Δεν ονειρεύομαι να χαλάω συμβόλαια και να παριστάνω τον εκδικητή λες και δεν έχω άλλη δουλειά να κάνω.

 

Αλλα θα μου πεις, εγώ έχω προτεραιότητα να παραμείνω κυρία,και οχι να παριστάνω τον Ζορό ενάντια σε συναδέλφους μου.

 

 

Mαρικα, ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου και δεν μπορω να αντιληφθω την "κατινια".

Ειλικρινα λυπαμαι, που στην εποχη μας, πρεπει να εθελοτυφλουμε για να μην στεναχωρησουμε καποιον.

 

Το ιδιο ακριβως με τον Ιασονα θα εκανα και γω.

 

Και δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ή σε περιπτωσεις που εχασα εγω καποια δουλεια.

 

Αν κληθω "να ελεγξω" αλλον συναδελφο και βρω χοντρες παραληψεις, δε θα του χαριστω.

 

 

Κατινιά ειναι να περιμένεις πώς και πώς να βρεις το συνάδελφο φάουλ και να προσπαθεις και να χαίρεσαι γι αυτό, όπως τοσο ξεκάθαρα δήλωσε ο Ιάσονας. Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.

Δεν είδε καν την τακτοποίηση και έβγαλε πόρισμα πως δεν θα ειναι σωστή, δεν σκέφτηκε καν πώς να προτείνει διόρθωση της, αλλα το να χαλάσει το συμβόλαιο το έχει σκεφτεί με κάθε λεπτομέρεια.

 

Άλλο το να εθελοτυφλεις, άλλο να πεις "συνάδελφε σου ξέφυγε κάτι, διόρθωσε το και ξαναέλα"

 

Ο άλλος ονειρεύεται πώς θα χαλάσει το συμβόλαιο και πώς θα οδηγήσει τον ιδιοκτήτη να κάνει μυνηση στον άλλο μηχανικό και δεν καταλαβαίνεις γιατι αυτό το σκεπτικό το βρίσκω λάθος για ένα μηχανικό;

 

Ο μηχανικός ειναι να βρίσκει λύσεις και οχι να κάνει τον τιμωρό εκδικητή.

Edited by terry
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θα το αναλυσω αλλο.

Αλλα πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε τι σημαινει επαγγελματισμος και πως ο μη επαγγελματισμος αλλων συναδελφων επηρρεαζει και ολους τους υπολοιπους.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Να αφησετε στην ακρη τις..."κατινιες", τους "γαματους" και τις "ονειρωξεις.."

[εκφρασεις που δεν εχουν καμμια σχεση  στο δικο μας φορουμ,]

και να δειτε την πικρη αληθεια.

Ειναι δεκαδες οι περιπτωσεις που δινονται και επισυναπτονται σε συμβολαια  βεβαιωσεις απο μηχανικους

ειτε χωρις ....ειτε με πλημμελη/ψευδη  ελεγχο

Και  εχουμε ακουσει ολοι μας τα.... "εχω εγω εναν μηχανικο...  ούτε με τα μισα λεφτα.."  [σε αμοιβες και προστιμα...]

 

Αυτη η συμπεριφορα ειναι κατακριτεα,

και διοτι αφαιρει υλη απο τον εντιμο μηχανικο

αλλα και επειδη οδηγει -στο μελλον- σε ακυροτητα συμβολαιων που εχουν γινει με αυτες τις  ψευδες  βεβαιωσεις

αλλα και σε αγωγες αποζημιωσης κατα ολων των εμπλεκομενων [και κατα του μηχανικου...]

 

Και, δξ για τους υπολοιπους, αλλα για μενα...

για πελατη  που "διέλαθε" με τον παραπανω τροπο και  ο οποιος θα ερθει μετα να του διορθωσω τα "αδιορθωτα"

μαλλον θα "επιχαιρομαι"....

 

εστω.... απλα και μονον διοτι αποδειχθηκε οτι ειχα δικηο...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Kαι να σε συμπληρωσω Δημητρη λεγοντας οτι με την N4178 (ή οποιον αλλο νομο), ερχομαστε εμεις να διορθωσουμε μλκς, λαθη και αντιεπαγγελματικες συμπεριφορες καποιων συναδελφων.....

Αν υπηρχε ενα επιπεδο στον κλαδο μας, δεν θα υπηρχαν τοσα αυθαιρετα και θα ειχαμε περασει τη σωστη νοοτροπια στους πελατες, εστω σε αρκετους απο αυτους. Δειτε πως συμμορφωθηκαν με τους ΕΔ.

 

Προσωπικα, οπου βλεπω χοντραδα θα την κατακρινω και θα σφαζω "με το γαντι" το συναδελφο που την εκανε.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάνω στην ...ονείρωξή μου λοιπόν και με σώας τας φρένας ανακοινώνω σε όλους τους αγαπητούς φίλους και φίλες ότι, κάποιοι και στον δικό μας κλάδο είναι απατεώνες.....

Μάθετέ το πριν είναι αργά....

Αν θέλετε, αν δεν θέλετε πρόβλημά σας....

Ουφ, άργησα αλλά τελείωσα.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εκπεμπουμε στο ιδιο κυμα συχνοτητων τελικα....δεν ειπε κανεις να χαιδευουμε τα αυτια στους απατεωνες!! Κατι τετοιο προφανως και δεν το επιτρεπει κανεις! Αλλα οχι να προσδοκουμε και να επιδιωκουμε το λαθος του αλλου για να τον εκδικηθουμε....αυτα και οποιος καταλαβε καταλαβε δεν ειμαστε βρεφη ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι και ο καθενας ειναι υπευθυνος των λεγομενων του και των πραξεων του, τελος! Και να σας αναφερω ενα παραδειγμα κατα το οποιο την πατησα και εγω αν και θεωρω τον εαυτο μου ιδιαιτερα προσεχτικο πανω στη δουλεια μου....κατι που μου οδηγει σταδιακα να απεχω απο αυθαιρετα κλπ πηγα ο ιδιος προσωπικα στο τμημα κεφαλαιου σε γνωστη ΔΟΥ και ρωτησα τιμη ζωνης για αυθαιρετο και μου ειπαν λαθος τιμη, κατι που ανακαλυψα τυχαια μετα απο 1 χρονο περιπου και ανοιξα την δηλωση και την διορθωσα εκτιθεμενος φυσικα στο πελατη....αν ερχοταν τοτε πχ ο Μηχανικαρας και μου πουλαγε μαγκια και αφου ηξερα οτι δεν υπηρχε δολος θα τον παταγα στο λαρυγγι...αυτο θελω να πω αλλα μερικοι δεν το καταλαβαινουν ή κανουν πως δεν το καταλαβαινουν....οταν ο νομος αμφισβητειται απο τον ιδιο τον δημιουργο του και βγαζει 1500+ διευκρινησεις δεν μπορω να δεκτω οτι υπαρχει ο υπερμηχανικος που γνωριζει τα παντα και ειναι σιγουρος για τα παντα και ετοιμαζεται να εκδικηθει το 90% των συναδερφων του...αυτα

Edited by giannisp
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ξερω τι γινεται ανα την Ελλαδα, αλλα στα Χανια εχω τις ΤΖ για ολο το Νομο (οικισμους, σχεδια κτλ)

Αν ξερω οτι ειναι οικισμος με ΤΖ 1200Ε και βαλω 600Ε, καπου βρωμαει το πραγμα...

Εχεις μια εκτιμηση στο υψος της ΤΖ που περιμενεις.

 

Δεν καταλαβες τι εννοουσα...

 

Ο αλλος ειχε 100τμ ΥΔ και τα εβαζε "χωρις ΥΔ", επειδη οπως ειπε δεν "υπερβαινουν τα επιτρεπομενα"..

Αυτο ειναι ανηθικο, αντιεπαγγελματικο και δειχνει ασχετοσυνη.

Οταν τον παραπεμπεις στο Νομο και σου λεει..."δεν ξερω εγω απο Νομους, εχω ρωτησει και το Ταδε και συμφωνει.."

Εκει το γ!#@~!ς και τελειωνει η υποθεση.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.