Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού για απόκτηση Ηλεκτρονικής Ταυτότητας


ΙΑΣΟΝΑΣ

Recommended Posts

Νομίζω ότι 500€ για ένα διαμέρισμα 100τμ είναι καλά (χωρίς τακτοποίηση και ΠΕΑ φυσικά) 

 

To λες έτσι απλά για να το πεις ή έχεις υπολογίσει με ακρίβεια το πόσα ακριβώς ευρώ από αυτό το 500άρικο θα είναι καθαρά για την τσέπη σου;;; Αφαιρώντας δηλαδή, όλα σου τα έξοδα, αναλογίες διαφόρων και όλους τους φόρους, εισφορές κ.λπ....

 

Πόσο πληρώνεται η ευθύνη που θα φέρεις για τη νομιμότητα του συγκεκριμένου διαμερίσματος για τα επόμενα χρόνια της ύπαρξής του;;; Αρκούν γι' αυτό, αυτά που θα σου μείνουν, μετά την ακριβή απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα;;;;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Κανεις συναδελφος, δεν εχει θεσει το θεμα της ευθυνης.

Οσοι αντιδρουν, γραφουν "ελα μωρε πολλα ειναι, για να πεταχτεις για επανελεγχο.."

 

Ευθυνη συναδελφοι, ευθυνη!!

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και για να μην ξεχνιόμαστε, μέσα σε αυτή την 7ετία ισχύος της ταυτότητας π.χ. για ένα διαμέρισμα, θα έχει ταυτοχρόνως ισχύ και το "Πιστοποιητικό Ηλεκτρονικής Ταυτότητας", το οποίο θα εκδοθεί και θα ισχύει για όλη την περίοδο, όσες φορές και όσα εμπράγματα δικαιώματα εγγραφούν στο συγκεκριμένο ακίνητο. Κι αυτό διότι ταυτοχρόνως θα καταργηθεί η Βεβαίωση 4178. Δηλαδή, ο μηχανικός θα "παντρευτεί" το συγκεκριμένο ακίνητο και δεν θα ξαναεισπράξει χρήματα κ.λπ., έχοντας ταυτοχρόνως την ΕΥΘΥΝΗ της νομιμότητας αυτού!!! "Εγώ δεν ήξερα" θα πει, αν χρειαστεί, κάποιος, "εμ δεν ρώταγες" θα του απαντήσω εγώ. Οπότε το μόνο που μας απομένει είναι η ορθή εφαρμογή του "...όπως στρώσεις έτσι θα κοιμηθείς"!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

P.S.

Συνάδελφε [email protected] πάρε θέση και πες μας τη γνώμη σου σχετικώς... Τί να κάνουμε... Εσύ έχεις κάτι να προτείνεις;;; Πως θεωρείς ορθό να κινηθούμε;;; Έχεις κάτι καλό ή μόνο πλάκα ξέρεις να κάνεις;;; Μόνοι μας είμαστε.... Αν εμείς δεν κάνουμε κάτι, ποιον να περιμένουμε.... Τη θεία φώτιση του καθενός ή τη μαγική σφαίρα που μας οδηγεί μέχρι τώρα....

Να περιμενεις.

Είναι πολυ καλυτερο απο το να ποσταρεις ηλιθια μενου που ειναι και λαθος στις πραξεις.

 

Αυτη ειναι η θεση μου.

 

αν επειγεσαι να σε διαβασει ο κοσμος για το μενου σου εναντι του καθε υπουργού, χασε και 5 δουλειές που ετσι κ αλλιως δεν θα αξιζαν τον κοπο. Στην τελικη, αναλογα με τον κοπο, και δεδομενου οτι το εναπομενον ποσο για ασπρη δουλεια ειναι της ταξης του 20%,τα 10 ευρω το μετρο που λες μπορει να ειναι κ πολυ λιγα. Αλλα με το μυαλο που κουβαλας εσυ βλεπεις ηδη γραμμενο το νομο στον υπνο σου, κ τον εχεις μαθει κ απεξω χωρις καν να εχει κυκλοφορησει το προσχεδιο. Μολις κυκλοφορησει κιολας, ειναι και σιγουρο οτι θα ξεσκιστεις να ποσταρεις στο ανεκδοτα σχετικα η μη

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε [email protected] σεβαστή η άποψή σου, δεν θα μπορούσε εξάλλου να γίνει και διαφορετικώς.

Επίτρεψέ μου όμως, να διατηρώ τη δική μου, ως πλέον αρμόζουσα κατ' εμέ στο συγκεκριμένο θέμα, που ευτυχώς ή δυστυχώς μας "ακουμπά" όλους.

Δυστυχώς, η δική μου παιδεία κι αγωγή, δεν μου επιτρέπουν να προβώ σε ανάλογους με τους δικούς σου χαρακτηρισμούς της!!!

Επαφίενται αμφότερες στη "ειδική" και "γενική" κρίση των συναδέλφων, αλλά και όλων όσων μας διαβάζουν....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

To λες έτσι απλά για να το πεις ή έχεις υπολογίσει με ακρίβεια το πόσα ακριβώς ευρώ από αυτό το 500άρικο θα είναι καθαρά για την τσέπη σου;;; Αφαιρώντας δηλαδή, όλα σου τα έξοδα, αναλογίες διαφόρων και όλους τους φόρους, εισφορές κ.λπ....

 

Πόσο πληρώνεται η ευθύνη που θα φέρεις για τη νομιμότητα του συγκεκριμένου διαμερίσματος για τα επόμενα χρόνια της ύπαρξής του;;; Αρκούν γι' αυτό, αυτά που θα σου μείνουν, μετά την ακριβή απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα;;;;

 

++

Link to comment
Share on other sites

@ιασονας

 

Οκ, μου εσβησαν το ποστ που σε ξανακραζω, οποτε θα στο πω αλλιως: δουλειές ανω των 300 ευρω απαιτουν τραπεζικη καταθεση, η πος που θα γινει υποχρεωτικο. Δεδομενου οτι η ταυτοτητα κτιριου ειναι σιγουρα ως αντικειμενο (ως προς το μεσο ορο των ιδιοκτησιων) δουλειά ανω των 300 ευρω, κ δεδομενου οτι το ποσο που απομενει μετα απο φόρους κ εισφορες της ταξης του 20%της συναλλαγης, ΔΕΝ υπαρχουν τιμες, αν με καταλαβαινεις τι εννοω...

 

Η όλες οι δουλειες θα ειναι κατω των 300 ευρω (αν παλι με καταλαβαινεις τι εννοω..) , η τα 10 ευρω/μ2 που προτείνεις ειναι στο γαμο του καραγκιοζη κ υπερβολικά λιγα

 

Αυτα, φίλτατε παιδαγωγημενε μου φιλε. Σε φιλω γλυκά στο μουτρακι σου κ σε συμβουλευω να μην ενθουσιάζεσαι τοσο οταν ποσταρεις μενου. Εχουμε 2016, κριση, καπιταλ κοντρολς, το σδοε ειναι εξω κ το ιντερνετ το διαβαζουν ολοι

 

P. S.:μην ξεχασεις να βαλεις πομαδα στη χωριστρα σου

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

easy boys..

 

κατ'αρχάς να θυμίσω τον παλιό (πολύ παλιό) καιρό οι αμοιβές έβγαιναν ως ένα απλό ποσοστό επί του προϋπολογισμού

συμβατικού μεν

αλλά ήταν άμεση η σχέση τμ ή κμ κτιρίου (κατά κατηγορία) και όχι ημερομίσθιου ανειδίκευτου εργάτη και τεχνίτη (λέγε με  "λ") με αμοιβή μηχανικού 

 

και πάντα οι ιδιοκτήτες προτιμούσαν να ξοδέψουν 50 δραχμές (λέμε τώρα για το παρελθόν και το μέλλον) παραπάνω ανά τμ για το πλακάκι του μπάνιου και να τα κόψουν από τον μηχανικό

 

πιστεύω εις μίαν ελαχίστην αμοιβήν επισκέψεως ιατρού κατ' οίκον  

και εις μίαν αμοιβήν ανά τετραγωνικόν υλοποιηθείσαν ουκ υποσχεθείσαν προ πάντων των αποτυπώσεων

και εις το πνεύμα της συνεργασίας το μη γραφειοκρατικόν 

το συν ασφαλιστικών εισφορών και φόρων και τελών διασφαλίζον 

τον άρτον ημών τον επιούσιον

 

καλησπέρα σας

 

και θα συμφωνήσω χοντρικά με τον Ιάσονα

 

αμήν

Edited by imhotep
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Βρε λεβέντες, το "πιάτο της ημέρας" περιλαμβάνει μια βάση για συζήτηση και διαμόρφωση της τελικής μας θέσης!

Από εκεί και πέρα ο καθένας μας προφανώς κι αναλόγως με τις ιδιαιτερότητες του κάθε έργου, ξέρει να κινείται αναλόγως!

Ο καθένας γνωρίζει τις "γαστριμαργικές ιδιαιτερότητες" των πελατών του και της κουζίνας τους κι αναλόγως γνωρίζει - αποφασίζει το πως θα κινηθεί.....

Στη πορεία αντιλαμβάνεται αν έπραξε ορθώς....

Ο καθένας διαμορφώνει τις αμοιβές του λαμβάνοντας υπόψην και άλλα "πράγματα" που τις επηρεάζουν, αναλόγως των τοπικών ή ειδικών συνθηκών ή προσωπικής στρατηγικής του κ.λπ.

Μεγάλα παιδιά είμαστε.... γνωρίζουμε πως να κινηθούμε..... "ντόρο" πάμε να κάνουμε ως ανταπάντηση στο "ντόρο" που κάνουν συνεχώς και ασυστόλως οι άλλοι, π.χ. του 50άρικου του υπουργού, του 150άρικου των πομιδάδων και του 400άρικου των δημοσιογραφίσκων..... την "αγορά" πάμε να διαμορφώσουμε.... άσε που ενημερώνουμε και τους πολίτες κ.λπ..

 

Δεν γράφονται αλλιώς!!! Πως να το κάνουμε!!! Μας βλέπουν και μας ακούνε!!! "Πράσινα" - "κίτρινα" ή "μπλε", με VOS ή ROS ή FOS ή όπως αλλιώς, ξέρει ο καθένας πως να συμπεριφερθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκτησια που παιζει βρε παιδια; Βεβαια υπαρχουν και οι Η.Π.Α. με 40% ετησια εξοδα καθε ειδους (φοροι -αμοιβες για πιστοποιητικα- ασφαλιστρα -μικροεπισκευες  κ.λ.π κ.λ.π ) επι του προσδωκομενου οφελους /ετος απο μια ιδιοκτησια .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.