Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση από δασαρχείο


Recommended Posts

Καλά, εννοείται πως θα το προχωρήσω, δεν το συζητώ! Στον προϊστάμενο θα πάω μια βόλτα αρχικά, να τον ενημερώσω πως η συγκεκριμένη υπάλληλος δεν κάνει για τη θέση, να την βάλουν να κάνει καφέδες ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων! Κάτσε να πάρω εγώ την βεβαίωση πως ΔΕΝ είναι δάσος, που αν δεν κάνω λάθος αυτή είναι η δουλειά τους, και στη συνέχεια θα φάει καταγγελία η συγκεκριμένη που θα πάει σύννεφο! Δεν φταίω εγώ αν νομίζει αυτή πως δουλεύει στο Κτηματολόγιο και πρέπει να έχει λόγο για το αν κλέβω ή όχι από τον διπλανό...

 

Το post το ανέβασα για να δω αν υπάρχουν αντίστοιχες εμπειρίες, ή αν στα άλλα δασαρχεία κοιτάνε τα δάση και όχι τα χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κανονικά ελέγχονται όλες οι περιπτώσεις είτε είναι δάσος είτε χωράφι και ως προς τις συντεταγμένες. Στην τελική σκέψου το ως εξής: ο υπάλληλος βεβαιώνει ότι το αγροτεμάχιο τάδε, εμβαδού τάδε και με συντεταγμένες Χ,Ψ δεν είναι δασική έκταση. Στην ουσία βεβαιώνει και για το ορθό του εμβαδού και για τις συντεταγμένες. Οπότε εν ολίγοις αν θέλει μπορεί να φέρει αντίρρηση ως προς κάποια από όλα αυτά. Από την άλλη υπάρχουν υπάλληλοι που δεν τους νοιάζει αν μπαίνει ή δεν μπαίνει το χωράφι σε άλλον. Το πρόβλημα για εμένα εντοπίζεται, αν και ομολογώ ότι δεν ξέρω τί έχει κάνει το κτηματολόγιο με τους χάρτες που έχει βγάλει, κατά πόσο οι χάρτες του κτηματολογίου αποτυπώνουν μόνο την υπάρχουσα κατάσταση και όχι την νόμιμη. Είναι γνωστό άλλωστε ότι μετά από 25 χρόνια έχουν γίνει υπερβάσεις των ορίων κατά την καλλιέργεια των εκτάσεων. Από αγροτική περιοχή είσαι και καταλαβαίνεις τί θέλω να πω.

 

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι να κινηθείς πριν εκδοθεί η πράξη χαρακτηρισμού γιατί αν το κυνηγήσεις μετά και αποδειχθεί υπαλληλικό σφάλμα ούτως ή άλλως αυτή θα ανακληθεί και θα τρέχεις από την αρχή για την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

@thanar Να την παραπέμψεις σε αυτό το κομμάτι των ειδικών όρων χρήσης:

"Η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε. δεν έχει, προς το παρόν, ανακοινώσει την

πολιτική διάθεσης των υπηρεσιών και προϊόντων της, διαδικασία η οποία

αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός του προσεχούς χρονικού διαστήματος

και η οποία προβλέπεται να αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της εταιρείας.

+ς εκ τούτου και μέχρι ανακοινώσεως της ανωτέρω πολιτικής, θα θέλαμε

να σας ενημερώσουμε ότι απαγορεύεται ρητά οποιασδήποτε μορφής

εμπορική χρήση ή εκμετάλλευση της διαδικτυακής υπηρεσίας θέασης"

Με απλά λόγια, εφόσον εσύ δε μπορείς να βασιστείς στην υπηρεσία αυτή θέασης όπως ρητά αναφέρεται και κάνεις τη δουλειά σου κανονικά σαν Τοπογράφος, πολύ περισσότερο αυτή δεν έχει δικαίωμα να προβάλλει αντιρρήσεις πάνω στη δουλειά σου με βάση αυτή την υπήρεσία θέασης, δημιουργημένης μάλιστα από φορέα ο οποίος έχει διαφορετικό αντικείμενο από αυτό που συζητάτε. Πέρα από αυτό, το Δασαρχείο είναι αναρμόδιο να εξετάζει το ιδιοκτησιακό, παρά μόνο τον δασικό ή μη χαρακτήρα της έκτασης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 @ tpanag

 

Εγώ αντιλαμβάνομαι πως την ευθύνη των συν/νων σου την έχεις αποκλειστικά εσύ. Το Δασαρχείο αναλαμβάνει να σου πει εάν η έκταση η οποία χαρκακτηρίζεται από τα σημεία των οποίων τις συν/νες εχεις υπολογίσει εσύ, είναι δασική ή όχι και μόνον αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, δε λέω πουθενά πως υπάρχει Κτηματολόγιο στην περιοχή. Ο αναδασμός είναι από την Τοπογραφική Υπηρεσία, και πέραν της πραγματικής κατάστασης δεν υπάρχει τίποτε άλλο! Απλά είπα ειρωνικά πως η συγκεκριμένη υπάλληλος νομίζει πως δουλεύει στο κτηματολόγιο και έχει αρμοδιότητα να ελέγχει συνορίτες.

Link to comment
Share on other sites

Το πνεύμα του tpanag όπως το κατάλαβα και συμφωνώ, είναι πως με κανέναν τρόπο δεν μπορεί η υπάλληλος να χρησιμοποιεί την υπηρεσία θέασης της Κτηματολόγιο ως αποδεικτικό και ενισχυτικό στοιχείο για την άποψη της πως οι συν/νες σου είναι λανθασμένες (το οποίο δεν είναι καν δουλειά της..) από την στιγμή που η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ α.ε. δεν έχει ανακοινώσει πως υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιείται έτσι το προϊόν της.

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή για να καταλάβω και εγώ αυτό σχετικά με τις συντεταγμένες. Δηλαδή αν το τοπογραφικό αναφέρεται στο αγροτεμάχιο υπ' αριθμόν ΧΧΧ ενώ οι συντεταγμένες ανήκουν στο αγροτεμάχιο ΨΨΨ τότε η υπηρεσία θα πρέπει να προχωρήσει στην έκδοση της βεβαίωσης; Δεν θα πρέπει συντεταγμένες και αγροτεμάχια να συμπίπτουν;

Link to comment
Share on other sites

Και πως γνωρίζει ο υπάλληλος ελεγκτης οτι οι συν/νες που γράφει ο μηχανικός στο πινακάκι είναι ή όχι όντως οι κορυφές του εν λόγω γηπέδου?

- εάν το γήπεδο είναι από διανομή ή αναδασμό, θα πρέπει να κάνει αυτός μετασχηματισμό τέτοιον ώστε να μεταβεί από το σύστημα συν/νων της διανομής/αναδασμου στο ΕΓΣΑ87 --> αδύνατον :P

- εάν το γήπεδο είναι ένα απλό εκτός σχεδίου γήπεδο, τότε δεν έχει κανένα στοιχείο στα χέρια του.

Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κάνει ενταγμένη αποτύπωση στο ΕΓΣΑ 87 σταθερών σημείων που εντοπίζει στο τοπογραφικό :)

Εν πάσει περιπτώσει, η έκδοση βεβαίωσης αφορά χαρακτηρισμό γης και δεν νομίζω πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως στοιχείο ιδιοκτησιακό με κανέναν τρόπο, εξ όσων γνωρίζω. ( το γράφει και η βεβαίωση πάνω άλλωστε)

Link to comment
Share on other sites

cna λίγο τραβηγμένη η περίπτωση που αναφέρεις

αλλά γενικά το δασαρχείο έχει υποχρέωση να χαρακτηρίσει την έκταση

που περιγράφεται με τις συντεταγμένες που αναγράφει ο μηχανικός στο τ.δ.

 

αν είναι λάθος ή καταπατά και το διπλανό δεν του πέφτει λόγος του δασαρχείου ,

είναι δικιά μας ευθύνη η σωστή αποτύπωση-εφαρμογή ορίων ιδιοκτησίας

 

η περιοχή που περικλείεται από τα σημεία που αναφέρουμε είναι δασική ή όχι?

το ιδιοκτησιακό είναι δικό μας θέμα και ευθύνη

 

edit

γράφαμε μαζί με τον δημήτρη

επειδή όμως το έχω ξανακούσει το θέμα αυτό και από γνωστό μου, δηλαδή ότι η αποτύπωση

δεν είναι σωστή και κουραφέξαλα (βέβαια αυτός ήταν και λίγο ψαρωμένος, μετά το ανέλαβα εγώ το θέμα)

αρχίζω να βάζω στο μυαλό μου σκέψεις πονηρές για τον αν είναι τυχαίες αυτές οι συμπεριφορές

ή αποσκοπούν αλλού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.