Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση από δασαρχείο


Recommended Posts

Ό,τι λέει DIMITRIS80 και chrisven. Είναι αναρμόδιος ο Δασολόγος να κρίνει και να αποφασίσει για την ακριβή θέση του γηπέδου του οποίου ζητείται ο δασικός ή μη χαρακτήρας. Για αυτό άλλωστε απαιτείται και ο Τοπογράφος!

Αν ήταν να βασιζόμαστε σε διανομές 50+ ετών, στο χάρτη της Κτηματολόγιο Α.Ε., στο Google Earth κλπ. τότε δε χρειαζόταν Τ.Δ.! Ας πήγαινε ο καθένας να υποδεικνύει στο google maps στο περίπου για ποιά έκταση θέλει χαρακτηρισμό, να έγραφε και φ,λ από αυτό και ας προχωρούσε έτσι η διαδικασία...

 

 

Μια στιγμή για να καταλάβω και εγώ αυτό σχετικά με τις συντεταγμένες. Δηλαδή αν το τοπογραφικό αναφέρεται στο αγροτεμάχιο υπ' αριθμόν ΧΧΧ ενώ οι συντεταγμένες ανήκουν στο αγροτεμάχιο ΨΨΨ τότε η υπηρεσία θα πρέπει να προχωρήσει στην έκδοση της βεβαίωσης; Δεν θα πρέπει συντεταγμένες και αγροτεμάχια να συμπίπτουν;

 

Οι αριθμοί "ΧΧΧ" και "ΨΨΨ" από που προέκυψαν; Από κάποιο υπόβαθρο του οποίου η αξιοπιστία είναι αμφίβολη. Για αυτό ακριβώς και απαιτείται νέο Τ.Δ. από Τοπογράφο. Ο thanar είπε μάλιστα ότι επειδή "έμπαινε" 2m μέσα στον όμορο ο πελάτης του, αρνούνται να προσδιορίσουν χαρακτήρα της έκτασης. Ε δεν είναι δουλειά του Δασαρχείου αυτή!

Κατά τη γνώμη μου επίσης κακώς απαιτούν τίτλο ιδιοκτησίας γενικά. Όποιος έχει έννομο συμφέρον έχει δικαίωμα να ζητήσει πράξη χαρακτηρισμού και έννομο συμφέρον μπορεί να έχουν πολλοί περισσότεροι από τον ιδιοκτήτη μιας έκτασης.

Έχετε υπόψη σας επίσης, ότι κάτι τέτοια φαινόμενα είναι σκόπιμη κωλυσιεργεία από τα Δασαρχεία τον τελευταίο καιρό εν αναμονή των Δασικών Χαρτών (πληροφορία από Δασολόγο). Ψάχνουν δικαιολογίες, είτε επειδή βαριούνται να κάνουν τη δουλειά τους ή επειδή φοβούνται να αναλάβουν την ευθύνη Δασάρχες "ουρανοκατέβατοι" και "τρενάρουν" επίτηδες μέχρι (και όταν) αναρτηθούν οι Δασικοί Χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άκουσον άκουσον:

 

Από Δασαρχείο Β. Ελλάδας σε αίτημα για χαρακτηρισμό αγροτεμαχίου (προκειμένου να εγκατασταθεί Φ/Β σταθμός) στο οποίο επισυνάπτεται πίνακας συντεταγμένων σε ΕΓΣΑ'87 και απόσπασμα χάρτη ΓΥΣ 1:5000 ζήτησαν προκειμένου να απαντήσουν την πασσάλωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί επαρκεί η πράξη χαρακτηρισμού να βεβαιώνει μόνο τον χαρακτήρα του ζητούμενου γηπέδου και όχι και τον χαρακτήρα μιας ζώνης τουλάχιστον 7,5μ (10μ-2,5μ) γύρω από αυτό ωστε σε κάθε περίπτωση να προκύπτει ότι τηρείται η απόσταση των 10μ από όριο δασικής έκτασης

Link to comment
Share on other sites

chris_gr μου το είχαν πεί και εμένα αυτό το αδιανόητο, νομίζω από δασαρχείο Γρεβενών αν θυμάμαι καλά. Φυσικά είχαμε γίνει μπίλιες και ανακαλέσαν. Δοκίμασε να επιμείνεις λίγο και υπενθύμισε τους πως η οριοθέτηση απαιτεί έξτρα έξοδα του ιδιοκτήτη προς τον μηχανικό (σαν επιχείρημα το λέω, αν και τα επιχειρήματα συνήθως τα γράφουν στα..παπάκια τους.)

 

Σωστή η παρατήρηση armenopoulos, γιατί δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις η απόσταση από το όριο δυσμενέστερη από την απόσταση από το δασικό τμήμα...Ψάχνεις λογική όμως??

Link to comment
Share on other sites

Dimitris80: Σε αυτό το Δασαρχείο μου το είπαν κι εμένα (=συνεργάτη μου). Αυτός θα πάει να πασσαλώσει για να πάρει γρήγορα την απόφαση χαρακτηρισμού.

 

... και μάλιστα είπαν: Δεν είναι δασικό αλλά να το πασσαλώσεις!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά και μόνο του ότι απαιτείται χαρακτηρισμός δασαρχείου σε παλαιά διανομή καλλιεργήσιμων χωραφιών μου φαίνεται παράξενο.

Θα βγάλει όνομα το εν λόγω δασαρχείο απ ότι φαίνεται λοιπόν συνάδελφε!!

Καλό κουράγιο!!

(γενικά πάντως οι χρόνοι τους ήταν πολύ μικροί, μην ανησυχείς, θα ξεμπλέξετε γρήγορα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει πάντως τμήμα από τεμάχιο αγροτικής διανομής να χαρακτηρίζεται δάσος. Ο ιδιοκτήτης του το είχε εγκαταλήψει πολλά χρόνια και ένα σημαντικό κομάτι του δίπλα σε ρέμα δασώθηκε... όπότε δεν είναι και εντελώς παράλλογο να απαιτείται πράξη και στα γήπεδα των διανομών/αναδασμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προτιμώ να κάνω μερικές αφελείς ερωτήσεις, παρά να εκτεθώ στην δουλειά.

 

Μου ζήτησαν να κάνω τοπογραφικά σε αγροτεμάχια σε οικισμό κάτω των 2000, γιατί σκοπεύουν να τα πουλήσουν. Τα αγροτεμάχια είναι ελαιώνες, κάποια εντός οικισμού, κάποια εκτός οικισμού.

 

Στους όρους δόμησης, στις διατάξεις και αποφάσεις που λαμβάνει υπ όψην του ο Νομάρχης γράφει

11. το υπ. αριθμο ** έγγραφο της Δ/νσης Δασών

12. το υπ. αριθμό ## έγγραφο της εφορείας Βυζαντινων Αρχαιοτήτων

 

 

Η αφελής ερώτηση,

πρέπει να πάρω βεβαίωση από το Δασαρχείο (και την Αρχαιολογία) ότι τα συγκεκριμένα ακίνητα δεν είναι σε δασική έκταση (ή σε αρχαιολογική ζώνη) και αυτό μπορεί να γίνει μόνο εαν μετρηθούν τα ακίνητα με συντεταγμένες;

Και φυσικά να αναφέρω στα τοπογραφικά διαγράμματα, οτι δεν είναι σε δασική έκταση ή αρχαιολογική ζώνη;

Από την Αρχαιολογία θα ζητήσω να μου δώσουν αντίγραφο με τις αρχαιολογικές ζώνες του οικισμού;

 

Αυτή είναι μια διαδικασία που είναι υποχρεωτική και πρέπει να γίνει όπως και να έχει;

Τοπογραφικό με γαιωδετικό σταθμό χωρίς εξαρτημένες συντεταγμένες δεν γίνεται; (άλλη μια αφελής ερώτηση)

 

 

Φυσικά και θα απευθυνθώ στο Δασαρχείο και στην Αρχαιολογία, αλλά καλό είναι να ξέρω κάποια βασικά πράγματα πριν πάω να τους ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον υπάρχει απόφαση Νομάρχη οριοθέτησης του οικισμού, υπάρχει και χάρτης με τα όρια όπου πιθανόν να φαίνονται οι εξαιρούμενες δασικές εκτάσεις βάσει του σχετικού εγγράφου της Δ/νσης Δασών. Αν δεν εμπίπτεις σε κάποια από αυτές τότε δεν σε απασχολεί το δασικό θέμα. Πράξη χαρακτηρισμού απαιτείται για τα τμήματα που βρίσκονται εκτός ορίων οικισμού.

Αν σύμφωνα με την Πολεοδομία για την περιοχή απαιτούνται εγκρίσεις Αρχαιολογίας ή έχουν καθορισθεί όρια Αρχαιολογικών χώρων, τότε πρέπει να τα βρεις και να τα εφαρμόσεις.

Για κάθε βεβαίωση από Αρχαιολογία ή Δασαρχείο απαιτείται εξαρτημένο Τοπογραφικό Διάγραμμα σε συν/μένες ΕΓΣΑ'87 και απόσπασμα Φ.Χ. ΓΥΣ 1:5000. Για Δασαρχείο απαιτείται επιπλέον και απόσπασμα Ορθοφωτοχάρτη του πρώην Υπ. Γεωργίας. Χωρίς εξαρτημένο Τοπογραφικό δεν είναι δυνατό να εντοπισθεί με ακρίβεια ένα ακίνητο σ' αυτούς τους χάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας

 

για τα εντός οικισμού δεν υπάρχει θέμα με το δασαρχείο (εαν δεν είναι στις εξαιρούμενες δασικές εκτάσεις)

για τα εκτός οικισμού απαιτείται οπωσδήποτε βεβαίωση από δασαρχείο.

Αυτό σημαίνει ότι θα περιμένω την βεβαίωση, πριν συντάξω το τοπογραφικό διάγραμμα, σωστά;

και το δασαρχείο κάνει αρκετό καιρό μέχρι την έκδοση της, να δω τις αντιδράσεις του ιδιοκτητη όταν θα μάθει ότι πρέπει να περιμένει :???:

 

Για τις αρχαιολογικές ζώνες, εαν υπάρχουν, θα απευθυνθώ στην Πολεοδομία. Εκεί θα βρω τους χάρτες με τις αρχαιολογικές ζώνες, εαν υπάρχουν ή στην Αρχαιολογία;

 

τους Ορθοφωτοχάρτες θα τους βρω στο ιντερνετ;

 

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση ι-μπαγάσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.