Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι να κάνω


Dimitrios1991

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

τον Ιούλιο πήρα το πτυχίο μου απο τους Πολιτικούς Μηχανικούς Ξάνθης, και στα 25 μου βλέπω ένα ''δρόμο'' μπροστά μου, κακοτράχαλο, στενό και δεν ξέρω αν έχει συνέχεια, αλλά μάλλον διακόπτεται απότομα. Αποφάσισα ότι θέλω να ασκήσω ενεργά το επάγγελμα, να πάρω πρωτοβουλίες και να το παλέψω όσο μπορώ. Έμεινα στην Ξάνθη, για να συνεχίσω με μεταπτυχιακές σπουδες. Παράλληλα ξεκίνησα και άσκηση στο γραφείο ενός γνωστού μου, για να μάθω την δουλειά, διαβάζω νόμους, διαδικασίες αδειοδοτήσεων και βλέπω περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, τις οποίες ανέλαβε το γραφείο. Στρατό ακόμα δεν έχω κάνει. Παράλληλα, μου έχουν χτυπήσει την πόρτα άτομα του περίγυρού μου για κάποιες νομιμοποιήσεις στο χωριό μου, καθώς και για μια ανακαίνιση. Οι γονείς μου μου προτείνουν να γραφτώ στο ΤΕΕ για να μπορέσω και αργότερα να βγάλω άδεια ενεργειακού επιθεωρητή. Αλλά δεν έχω εισόδημα για να υποστηρίξω τις ασφαλιστικές εισφορές. Επίσης αν θέλω να αναλάβω διάφορες δουλειές πρέπει να έχω γραφείο ή να είμαι με μπλοκάκι; Επίσης αν έχω δικό μου γραφείο ας πούμε πρέπει να έχω και μπλοκάκι; 

Τέλος θέλω να ρωτήσω, αν εγω γραφτώ τώρα στο ΤΣΜΔΕ χωρίς έσοδα, πόσα θα πληρώνω; Και οταν πάω στρατό, θα συνεχίσω να πληρώνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλέον αλλάζουν όλα για τις εισφορές, θα ισχύσει το νέο σύστημα. Δες εδώ:

 

http://www.michanikos.gr/topic/47719-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B1/

 

Δε νομίζω ότι έχεις άλλη επιλογή από το να βγάλεις μπλοκάκι αν θες να κάνεις κανονικά το επάγγελμα του μηχανικού με δικό σου γραφείο. Δυστυχώς θα δεις την πραγματικότητα που ζουν οι μηχανικοί της χώρας ότι με τη φορολογία και τις ασφαλιστικές εισφορές θα δουλεύεις πολύ για να σου μένουν ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για υπάλληλος κάπου να μάθεις την δουλειά και βασικά να έχεις...Δεν είναι εποχές για ελέυθερο επάγγελμα εκτός αν έχεις πελατεία από κάπου. Και δεν μιλάμε για 5-10 δουλειές...Ενεργειακός επιθεωρητής δεν αξίζει γίνονται όλοι πλέον και οι τιμές στα τάρταρα

Link to comment
Share on other sites

να σηκωθείς να φύγεις από τη χώρα το έχεις σκεφτεί? θα ζοριστείς λίγο στην αρχή αλλά δε θα το μετανιώσεις πιστεύω μεσομακροπρόθεσμα. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η χώρα δε βλέπω να έχει προκοπή για τα προσεχή χρόνια...

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στρατό. Μην πας αν έχεις τις άκρες.
Σήκω φύγε απο Ελλάδα, εδω στην καλύτερη περίπτωση θα φυτοζωείς. Και ξαναδιάβασε το #4 παραπάνω.

 

edit: δες εδώ http://www.michanikos.gr/topic/286-%CE%95%CF%8D%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

να σηκωθείς να φύγεις από τη χώρα το έχεις σκεφτεί? θα ζοριστείς λίγο στην αρχή αλλά δε θα το μετανιώσεις πιστεύω μεσομακροπρόθεσμα. Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η χώρα δε βλέπω να έχει προκοπή για τα προσεχή χρόνια...

Εγώ μπαίνω τώρα στην αγορά εργασίας, δεν γνώρισα ποτέ τις καλές εποχές για να πω οτι θα σηκωθώ να φύγω ''επειδή ξερω πως τα πράγματα είναι χάλια''. Θα επιλέξω για αρχή να μείνω...

Link to comment
Share on other sites

...Θα επιλέξω για αρχή να μείνω...

Καλό ξεκίνημα στην καριέρα σου.

 

Κάνε ένα τηλεφώνημα ή πιο καλά πήγαινε στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου και μαθαίνεις κοστολόγια για νέους μηχανικούς.

Αν θυμάμαι καλά τα 5 πρώτα χρόνια υπαρχει διαφορά.

Για όταν θα είσαι φαντάρος ενημερώνεις το ΤΣΜΕΔΕ να σε απαλλάξει από την νοσοκομειακή περίθαλψη αφού ως φαντάρος σε καλύπτει το κράτος.

Θα συνεχίσει να σε χρεώνει για τα συνταξιοδοτικά.

Για να μπορείς να δουλέψεις ως μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας ναι πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος. Σου συνιστώ μια πρώτη κουβέντα με λογιστή.

Και στο φόρουμ εδώ υπάρχουν αρκετά σχετικά νήματα και πολλοί συνάδερφοι με εμπειρία να βρεις μερικές λύσεις.

 

Κυνήγησε την καριέρα σου, σίγουρα δεν είναι εύκολο αλλα σίγουρα και τα χρόνια που έφαγες στις σχολές δεν ήταν εύκολες και δεν είναι για να τα πετάξεις.

 

Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία σου εύχομαι και εγώ Και εγώ σαν συμβουλή σαν παλαιότερος θα σου έλεγα να εργαστείς στην αρχή ή σε κάποια εταιρία ή σε κάποιος γραφείο , αυτό έκανα και εγώ στην αρχή Τι αρχή δηλαδή τα πρώτα 7  χρόνια μου σχεδόν και μετά είχα για άλλα 3 παράλληλα και δικό μου γραφείο Μετά από 10 χρόνια είχα πλέον αποκλειστικά δικό μου γραφείο αφού έκτισα το όνομα μου Μην ακούς τις "Κασσάνδρες" που μάλιστα σου γράφουν να μην πας και στρατιώτης (έλεος ρε παιδιά μια πατρίδα την έχουμε )  Όλες οι εποχές έχουν τα δύσκολα τους . Ίσως τώρα να είναι μια τέτοια Αλλά ποτέ δεν κρατούν αιώνια Αυτό μας διδάσκει το παρελθόν Αν αγαπάς την επιστήμη σου και την πατρίδα μας , θα την βρείς την άκρη του δρόμου Και θα σε συμβούλευα να μείνεις περιφέρεια να βοηθήσεις την τοπική οικονομία ώστε να σου το ανταποδώσει έμμεσα , μακροπρόθεσμα  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπαίνω τώρα στην αγορά εργασίας, δεν γνώρισα ποτέ τις καλές εποχές για να πω οτι θα σηκωθώ να φύγω ''επειδή ξερω πως τα πράγματα είναι χάλια''. Θα επιλέξω για αρχή να μείνω...

Επειδή βλέπω βγάζεις μια άμυνα απέναντι σε συναδέλφους που, χωρίς περιστροφές, σε συμβουλεύουν ψυχρά και αντικειμενικά για την υφιστάμενη και μέλλουσα κατάσταση στην αγορά εργασίας για τους μηχανικούς, θα σε συμβούλευα και εγώ με τη σειρά μου να ξαναδιαβάσεις τί λένε οι συνάδελφοι. Δεν έχει σχέση αν έζησες καλές ή όχι εποχές (αν και το φοιτητηλίκι είναι αντικειμενικά καλή εποχή). Το ότι κάνεις μεταπτυχιακό σημαίνει ότι οι γονείς σου συμπαραστέκονται.

Απλά κατ εμέ όσο μένεις εδώ και ασχολείσαι με αυθαίρετα και ΠΕΑ (και ας με συγχωρήσουν οι συνάδελφοι), θα μένεις πίσω σαν μηχανικός (και θα χαλάς και το μυαλό σου μαθαίνοντας να μη σκέφτεσαι σα μηχανικός) και σαν επιστήμονας.  Και το πιο πιθανό είναι ότι θα δυσκολεύεσαι ως επαγγελματίας να τα φέρεις και βόλτα...

Είσαι νέος, θες να δοκιμάσεις να κάνεις τις επιλογές και τα λάθη σου (και καλά κάνεις), όμως δοκίμασε να δεις και ίσως να διδαχτείς και από τα λάθη των άλλων! Και να αναβάλεις όσο μπορείς την έναρξη ΤΣΜΕΔΕ και εφορίας... 

 

ΥΓ1 Το μεταπτυχιακό σου τι θέμα έχει?

Edited by Alessio
Link to comment
Share on other sites

Αν μείνεις στην παρούσα περίοδο στην Ελλάδα το μόνο που θα κάνεις είναι να υπογράφεις δηλώσεις (αυθαίρετα -Εν Πιστοποιητικά κτλ) κανά τοπογραφικό άντε και καμία μικρή άδεια.Που σημαίνει το ΤΣΜΕΔΕ αν δεν σε βοηθάει κάποιος να το  πληρώνεις (είτε γονείς είτε με μπλοκάκι σε εταιρεία κτλ) δύσκολα θα τα βγάζεις πέρα αν είσαι ανεξάρτητος.Αν γύριζα το χρόνο πίσω θα είχα φύγει πριν κάνω το πρώτο μου παιδί.Φαντάσου στο λέω εγώ που έχω κόλλημα με τον τόπο μου (και με την θάλασσα δυστυχώς ) και άκουγα εξωτερικό και έβγαζα σπυράκια 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.