Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισοδύναμα με μάστερ τα πτυχία από Πολυτεχνείο και Γεωπονικό Πανεπιστήμιο


Didonis

Recommended Posts

Κοίταξε δεν φταίω εγώ ούτε οι σχολιαστές του φόρουμ για την πιθανή αδικιά που αναφέρεις.

Αν θες ουσιαστική απάντηση απευθύνσου στο ΤΕΕ ή στην αρμόδια δημόσια υπηρεσία που κάνει τον διαγωνισμό.

Την ιδιότητα μου την βλέπεις στο προφίλ μου. Απο την στιγμή που είμαι άσχετος, δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση, μόνο υποθέσεις. Και δε νομίζω ότι θες υποθέσεις.
Προφανώς και αν ο ΗΜΜΥ δεν είναι σχετικός με την θέση, είναι αδικία να την πάρει. Αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την βαρύτητα των κριτηρίων που θέτουν στον διαγωνισμό, και όχι με την ισοδυναμία μάστερ. Αν ήμουν εγώ υπεύθυνος θα λαμβανα υπ' όψιν μου τα μαθήματα που παρακολούθησε κάποιος και την εργασιακή εμπειρία που έχει περισσότερο απο το MSc (γιατί φαντάζομαι πως όταν είναι θέση προϊσταμένου δεν παίρνουν κάποιον που μόλις αποφοίτησε).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το τι θα θέλαμε είναι υποκειμενικό. Το τι ισχύει σήμερα είναι αντικειμενικό πχ μοριοδότηση δημόσιων υπάλληλων για θέσεις ευθύνης, μοριοδότηση ΑΣΕΠ κτλ. Αντικειμενικά λοιπόν με το να δοθεί τσάμπα MSc σε όποιον έχει τελειώσει πολυτεχνείο οδηγεί με τα σημερινά δεδομένα σε αδικία πολλών άλλων. Αυτό είναι που δεν μπορεί να παραδεχτεί κανένας ΠΕ εδώ μέσα όσο αφορά το ψευτομάστερ.

 

Επίσης η απευθείας πρόσβαση στο διδακτορικό κάποιων απόφοιτων μπορεί να ρυθμιστεί χωρίς να δωθεί κανένας άλλος τίτλος. Γιατί δεν γίνετε τέτοια διευθέτηση αν αυτό είναι το ζητούμενο;

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

 

 Αλλά αυτό έχει να κάνει περισσότερο με την βαρύτητα των κριτηρίων που θέτουν στον διαγωνισμό, και όχι με την ισοδυναμία μάστερ.

Ακριβώς αυτό! Δεν έχει σχέση με την βαρύτητα των πτυχίων/διπλωμάτων αλλά με τα κριτήρια του διαγωνισμού. Αν το δημόσιο θέλει να προσλάβει πληροφορικάριο και στην προκήρυξη ζητάει γενικά "αποφοίτους τριτοβάθμιας εκπαίδευσης" είναι κακός ο διαγωνισμός, επειδή μπορεί να προσλάβουν πχ δικηγόρο για τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Μια μείωση των εισακτέων κατά 50 % και κλείσιμο πολλών τμημάτων που μπορούν να είναι μεταπτυχιακά των βασικών , θα έλυνε όλα τα προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

+1000 BAS 

 

αλλά αυτό δεν το κάνουν π.χ. για τα παιδαγωγικά τμήματα που μπορούν πιο εύκολα να γνωρίζουν τις απαιτήσεις τις χώρας για το άμεσο μέλλον θα το κάνουν στους μηχανικούς? 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το τι θα θέλαμε είναι υποκειμενικό. Το τι ισχύει σήμερα είναι αντικειμενικό πχ μοριοδότηση δημόσιων υπάλληλων για θέσεις ευθύνης, μοριοδότηση ΑΣΕΠ κτλ. Αντικειμενικά λοιπόν με το να δοθεί τσάμπα MSc σε όποιον έχει τελειώσει πολυτεχνείο οδηγεί με τα σημερινά δεδομένα σε αδικία πολλών άλλων. Αυτό είναι που δεν μπορεί να παραδεχτεί κανένας ΠΕ εδώ μέσα όσο αφορά το ψευτομάστερ.

 

Επίσης η απευθείας πρόσβαση στο διδακτορικό κάποιων απόφοιτων μπορεί να ρυθμιστεί χωρίς να δωθεί κανένας άλλος τίτλος. Γιατί δεν γίνετε τέτοια διευθέτηση αν αυτό είναι το ζητούμενο;

Δεν είναι έτσι Σταύρο.

Στο ξαναέγραψα, άλλο η ισοδυναμία μάστερ και άλλο η κατοχή ξεχωριστού τίτλου σπουδών πέρα απο το Δίπλωμα πολυτεχνείου. Οι απόφοιτοι πολυτεχνείου δεν έχουν 2 τίτλους (έναν προπτυχιακό και έναμεπτυχιακό) έχουν 1. Απλά με την ισοδυναμία Μάστερ μπορεί κάποιος να ξεκινήσει το διδακτορικό του αμέσως. Πολλές φορές ζητάνε να κάνεις 6 μήνες παραπάνω ή να παρακολουθήσεις 2-3 μαθήματα κάποιους μεταπτυχιακού μέσα στο διδακτορικό σου.

 

Στην περίπτωση που αναφέρεις η λύση είναι απλή. Μπορεί ο νομοθέτης να μοριοδοτεί τον κάτοχο MSc μόνο αν το αντικείμενο είναι συγγενές με την θέση.

Επομένως είναι πολύ εύκολο να μην δούμε την αδικία που αναφέρεις αν απλά υπάρξει τροποποίηση του τρόπου μοριοδότησης.

 

ΒAS συμφωνώ μαζί σου, το έγραψα και πιο πριν άλλωστε. Αλλά δε νομίζω ότι θα υπάρξει κανένας πολιτικός που θα το κάνει αυτό, γιατί φοβούνται ότι θα χάσουν ψήφους.

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το τι θα θέλαμε είναι υποκειμενικό. Το τι ισχύει σήμερα είναι αντικειμενικό πχ μοριοδότηση δημόσιων υπάλληλων για θέσεις ευθύνης, μοριοδότηση ΑΣΕΠ κτλ. Αντικειμενικά λοιπόν με το να δοθεί τσάμπα MSc σε όποιον έχει τελειώσει πολυτεχνείο οδηγεί με τα σημερινά δεδομένα σε αδικία πολλών άλλων. Αυτό είναι που δεν μπορεί να παραδεχτεί κανένας ΠΕ εδώ μέσα όσο αφορά το ψευτομάστερ.

 

Επίσης η απευθείας πρόσβαση στο διδακτορικό κάποιων απόφοιτων μπορεί να ρυθμιστεί χωρίς να δωθεί κανένας άλλος τίτλος. Γιατί δεν γίνετε τέτοια διευθέτηση αν αυτό είναι το ζητούμενο;

Καταρχήν έχει ξεκαθαριστεί από την αρχή ότι πρόκειται για MEng και όχι για MSc.

Κατά δεύτερον δεν είναι καθόλου τζάμπα γιατί το πολυτεχνείο είναι 5 χρόνια ενιαίων σπουδών. Δεν καταλαβαίνω που είναι η "αδικία" λοιπόν! Εκτός αν θεωρούμε ότι οι ΗΜΜΥ (έστω ενεργειακής κατεύθυνσης) δεν έχουν ιδέα από πληροφορική...

Οι λεπτομέρειες είναι θέμα του ΑΣΕΠ και το τι ζητάει για ποιες θέσεις...

Να σου πω εγώ και μια άλλη αδικία:

Σε πολλές δημόσιες υπηρεσίες οι θέσεις προϊσταμένων μπορούν να καλυφθούν από μηχανικούς ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Το θεωρείς εσύ δίκαιο να καλυφθεί μια θέση προϊσταμένου από μηχανικό ΤΕΙ αν υπάρχει μηχανικός ΑΕΙ μόνο και μόνο πχ επειδή ο ΤΕΙ έχει πχ 1 χρόνο παραπάνω υπηρεσία? Πόσα μαθήματα management έχει το πρόγραμμα σπουδών των ΤΕΙ? "Αδικίες" τέτοιου είδους υπάρχουν πολλές και μπορούν να διορθωθούν κάνοντας πιο λεπτομερείς & διαφανείς τις διαδικασίες προσλήψεων αλλά και προαγωγών στο δημόσιο...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σοβαρα τωρα μιλαμε για το δημοσιο και τι μορια θα παρει καποιος ??

 

Μετα απο τοσαααα χρονια κρισης, και αδιεξοδου, αντι να συζηταμε πως θα αναβαθμισουμε τα πανεπιστημια μας, μιλαμε για το δημοσιο (?)

 

Εχετε καταλαβει οτι οι πλειονοτητα των αποφοιτων δεν ξερει που πανε τα τεσσερα, ειτε απο ΑΕΙ-Πολυτεχνεια-ΑΤΕΙ, και δεν εχει να κανει μονο με τους εισακτεους αλλα με το τι διδασκεται , και τον τροπο που διδασκεται.

 

Για διδακτορικο ενας αποφοιτος Πολυτεχνειου μπορει (και θα πρεπει να επιτρεπεται) να κανει διδακτορικο, ενας αποφοιτος ΑΤΕΙ πρεπει να κατεχει Master (σε ολες τις περιπτωσεις υπαρχουν εξαιρεσεις) και μετα θα μπορει κ αυτος να επιτρεπεται να κανει διδακτορικο (οχι οπως ειναι το αισχος τωρα στην Ελλαδα).

 

Αλλα προς θεου εαν ειναι να θελετε τα πανεπιστημια να ειναι εκει για να προσφερουν σπουδες για μορια, αφηστε τα ως εχουν. Καντε τους αποφοιτους Διευθυνταδες και παμε για αλλα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του Μάστερ , είμαι υπέρ το να έχουν αντικειμενικά σωστά ΕΔ που θα τους εξασφαλίζουν πρόσβαση στο επάγγελμα οι ΤΕ .

 

Τώρα στο θέμα του δημοσίου , εκεί διαφωνώ ξεκάθαρα με προβαδίσματα , διότι κάποτε θα πρέπει το δημόσιο να κοιτάει τα αυτονόητα . Αν λοιπόν έχει υπάλληλο ΤΕ με εμπειρία και γνώση του αντικειμένου προφανώς θα τον προτιμήσει . Μια αληθινή ιστορία σε πολεοδομία της Αθήνας πριν πολλά χρόνια .

 

Εκεί υπήρχε μια εργοδηγός ΔΕ που είχε εξαιρετικές γνώσεις ΓΟΚ . Την είχαν στο γραφείο προϊσταμένου μαζί με άλλον ένα και έδινε πληροφορίες , αλλά και οι ΕΕ μηχανικοί και οι εφαρμογής σε κάθε δύσκολο θέμα αυτή ρώταγαν . Κάποιος μη κομπλεξικός προϊστάμενος , σου λέει αντί να την ρωτάμε , βάλε την να ελέγχει ΓΟΚ στις άδειες . Πράγματι για δύο μήνες την έβαλαν . Αλλά το κόμπλεξ πλημμύρισε την πολεοδομία . Το αποτέλεσμα ήταν να την ξαναπάρουν από εκεί διότι δεν μπορούσε εργοδηγός βλέπεις να ελέγχει ΓΟΚ στους μηχανικάρες , άσε που οι άλλοι την έβλεπαν υποτιμητικά , δεν έκανε και τα στραβά μάτια .

 

Την ξαναέβαλαν στον ΓΟΚ . Αλλά όταν πήγαιναν αυτοί που την έδιωξαν να την ρωτήσουν , πολύ σωστά και η ίδια είχε πάθει αμνησία... Δεν ήξερε τίποτα . Τι να ξέρει άλλωστε μια ταλαίπωρη εργοδηγός . Τελικά την πήγαν σε ένα άλλο τμήμα για να ησυχάσουν όλοι . Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ΄ αλεύρι ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι Σταύρο.

Στο ξαναέγραψα, άλλο η ισοδυναμία μάστερ και άλλο η κατοχή ξεχωριστού τίτλου σπουδών πέρα απο το Δίπλωμα πολυτεχνείου. Οι απόφοιτοι πολυτεχνείου δεν έχουν 2 τίτλους (έναν προπτυχιακό και έναμεπτυχιακό) έχουν 1. Απλά με την ισοδυναμία Μάστερ μπορεί κάποιος να ξεκινήσει το διδακτορικό του αμέσως. Πολλές φορές ζητάνε να κάνεις 6 μήνες παραπάνω ή να παρακολουθήσεις 2-3 μαθήματα κάποιους μεταπτυχιακού μέσα στο διδακτορικό σου.

 

Αν πάρεις μεταπτυχιακό θα είναι μεταπτυχιακό για κάθε χρήση πχ μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ, επιδόματα κτλ. Προφανώς μία ρύθμιση για απευθείας πρόσβαση στα διδακτορικά είναι θεμιτή.

 

Στην περίπτωση που αναφέρεις η λύση είναι απλή. Μπορεί ο νομοθέτης να μοριοδοτεί τον κάτοχο MSc μόνο αν το αντικείμενο είναι συγγενές με την θέση.

Επομένως είναι πολύ εύκολο να μην δούμε την αδικία που αναφέρεις αν απλά υπάρξει τροποποίηση του τρόπου μοριοδότησης.

 

Αυτό είναι θεμιτό. Για πες στο στους συνδικαλιστές σας που θεωρούν πως έτσι σπάει το "εννιαίο και αδιασπαστο"...

 

ΒAS συμφωνώ μαζί σου, το έγραψα και πιο πριν άλλωστε. Αλλά δε νομίζω ότι θα υπάρξει κανένας πολιτικός που θα το κάνει αυτό, γιατί φοβούνται ότι θα χάσουν ψήφους.

 

Συμφωνώ και εγώ με τον BAS :D

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.