Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδόθηκε η εγκύκλιος για νέες ασφαλιστικές εισφορές


Engineer

Recommended Posts

Και ακομα πως θα υπολογιστουν οι εισφορες ανα μηνα στο καθαρο ποσο αφου αν κοπει ενα παραστατικό εστω στον ενα και μοναδικό εργοδότη του μηνα, στο παραστατικό δεν απεικονιζεται το καθαρο πόσο.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δουλεύω σε ένα τεχνικό γραφείο με τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών και δεν έχω κανέναν άλλο εργοδότη μέσα στη χρονιά.

Ως τώρα το ΤΣΜΕΔΕ το πλήρωνα μόνος μου χωρίς να εμπλέκεται ο εργοδότης.

Τώρα κάτι διαβάζω: "εαν έχεις ένα εργοδότη, τότε σου πληρώνει ένα κομμάτι από τις εισφορές".

ισχύει κάτι τέτοιο ή δεν κατάλαβα καλά?

 

Ισχύει , αρκεί να βρεθεί αυτός ο εργοδότης και επί πλέον να μην έχεις μείωση στην αμοιβή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μα ο εργοδότης στην καλύτερη ή θα συνεχίσει να σου δίνει τα ίδια και θα συνεχίσεις να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ ή θα σου πληρώνει αυτός το ποσοστό και θα σου δίνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα ο εργοδότης στην καλύτερη ή θα συνεχίσει να σου δίνει τα ίδια και θα συνεχίσεις να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ ή θα σου πληρώνει αυτός το ποσοστό και θα σου δίνει την διαφορά.

οι εισφορές εκπίπτουν από τη φορολογική μας δήλωση... μας συμφέρει να τις πληρώνει ο εργοδότης μειώνοντας τη συμφωνηθείσα αμοιβή? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όχι αλλα δεν είναι και στο χέρι κανενός. Αν τον υποχρεώνει ο νόμος για να έχει το κεφάλι του ήσυχο θα τις πληρώνει θες δεν θες άσχετα αν σου μειώσει τον μισθό. Θα μου πεις μπορείς να κόψεις μια ΑΠΥ σε ιδιώτη εικονική ότι έκανες πχ ένα τεχνικό έλεγχο, βάλε και 10€ αμοιβή και αμέσως πας σαν ΕΕ με εισφορές δικές σου και μόνο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά συγχρόνως πάει και με τη κλίμακα των εε στη φορολογία,οπότε δεν νομίζω να τον συμφέρει .Πάντως δεν έχω καταλάβει καλά άν συνδέεται το μισθωτός στον ΕΦΚΑ με το μισθωτός στην φορολογία,εννοώ για τα μπλοκακια.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω , πάντως κάτι κρύβεται στο γιατί εκδόθηκε αυτή η εγκύκλιος...νομίζω ότι δεν υπάρχει μηχανικός ΕΕ με μπλοκάκι που να κόβει τιμολόγια-ΑΠΥ για 1-2 εταιρείες/φυσικά πρόσωπα μέσα στο χρόνο...όλο και κάτι θα προκύψει....εκτός αν το στοχεύσει για κάποιο λόγο (φορολογικό). ή αν υπάρχουν πιστεύω ότι είναι λίγοι....

το θέμα είναι να το κυνηγήσουν οι ίδιες οι εταιρείες να απασχολούν του μηχανικούς με μόνιμη εργασία και πληρωμή των ασφαλιστικών εισφορών ώστε να μην έχουν φορολογικές συνέπειες...και δεν ξέρω αν αυτή η εγκύκλιος βοηθά....

γενικά η ερώτηση είναι, αυτή η εγκύκλιος ευνοεί τη δημιουργία εταιρειών με μόνιμα στελέχη ή ευνοεί να δουλεύουμε ανεξάρτητοι με μπλοκάκι?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν υπάρχει προσωπικά έναν εργοδότη έχω που εργάζομαι καθημερινά και πληρώνομαι με το μήνα βάση σύμβασης. Δουλειές άλλες δεν κάνω και δεν με συμφέρει να κάνω (άσε που δεν έχω τον χρόνο πλέον)

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.