Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση Ν.651/77


Recommended Posts

κατανοητά συνάδελφοι και απόλυτα λογικά.

να διευκρινήσω ότι ρωτάω για να επιβεβαιώσω ότι εκτιμώντας για παράδειγμα ένα τυφλό γήπεδο δεν μπορώ να το κρίνω εύκολα και άμεσα για το αν είναι οικοδομήσιμο ή όχι (και τότε θα έχει μικρότερη αξία), και ότι απαιτείται μια έρευνα για να βρεθεί ο τρόπος να γίνει. Γι αυτή την έρευνα, ως μηχανικός χρειάζομαι μια επιπλέον αμοιβή, που δυστυχώς σε περιπτώσεις εκτιμήσεων δεν υπολογίζεται από τους ενδιαφερόμενους. Αντιμετωπίζω πολλες φορές περιπτώσεις μεγάλων τυφλών εκτάσεων που πρέπει να αξιολογηθούν και να εκτιμηθούν. Δεν είμαι ΑΤΜ για να αποφανθώ πιο άμεσα. Βλέποντας και κάνοντας, λοιπόν.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

...

να διευκρινήσω ότι ρωτάω για να επιβεβαιώσω ότι εκτιμώντας για παράδειγμα ένα τυφλό γήπεδο δεν μπορώ να το κρίνω εύκολα και άμεσα για το αν είναι οικοδομήσιμο ή όχι (και τότε θα έχει μικρότερη αξία), και ότι απαιτείται μια έρευνα για να βρεθεί ο τρόπος να γίνει.

...

...

Μη μπερδεύεις τις εκτιμήσεις με τις γνωματεύσεις. Η εκτίμηση είναι τι αξίζει τώρα ως έχει το γήπεδο.

Ως έχει χωρίς πρόσωπο σε δρόμο είναι μη οικοδομήσιμο οπότε δάνειο γιοκ.

Έκτος αν το θέλει για φύτευση και είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Το ερώτημα όμως αυτό δεν θα έπρεπε να είναι σε νήμα σχετικό με εκτιμήσεις και όχι για την πληρότητα του 651/77, διότι είναι άλλοι οι παράγοντες εστίασης προβλημάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Για το αν κάποιο οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μπορεί να υποβληθεί ερώτημα στην πολεοδομία και να μας απαντήσει εκείνη. Αυτό το γνωρίζω.

Για τον αν οφείλονται εισφορές σε γη και χρήμα, ποια υπηρεσία μπορεί να μας απαντήσει? Ο Δήμος, η πολεοδομία, άλλος?

Δεν ασχολούμαι με το "άθλημα" αλλά αν μου δίνουν βεβαιώσεις οι αρμόδιοι φορείς του δημοσίου γιατί να μην υπογράψω αυτή τη δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα/οικοδομησιμότητα (η δήλωση Ν.651 δηλαδή) προκύπτει μετά από μελέτη. Την Τοπογραφική μελέτη. Αυτό είναι το "άθλημα".

 

Ο "αθλητής μηχανικός" βεβαιώνει πως είναι ή δεν είναι άρτιο/οικοδομήσιμο αφού "του βγει το λάδι" ν' αποτυπώσει και να συσχετίσει μ' όλες τις διατάξεις κλπ προσιδιάζοντα του αθλήματος που τα ψωνίζει από το μαγαζί που το λένε Πολεοδομία.

 

Το ύψος της οφειλής σε γη και χρήμα, που απορρέει από την εφαρμογή του Ν.1337/1983 και μόνο για τις περιοχές που πολεοδομούνται με τον νόμο αυτό (οι παλιότερες πολεοδομήθηκαν με το διάταγμα του 1923) είναι δουλειά που την συζητάς με το Πολεοδομικό Γραφείο του Δήμου.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ agior.

 

Την αρτιότητα/οικοδομησιμότητα μπορούν να στη βεβαιώσουν και από την αρμόδια πολεοδομία. Οπότε, δεδομένου ότι υπάρχει τοπογραφικό (παλιό μεν αλλά υπάρχει), δεν χρειάζεται να αναληφθεί καμιά ουσιαστική ευθύνη από τον υπογράφοντα μηχανικό εφόσον υπάρχει η βεβαίωση από την πολεοδομία.

 

Όπως είπα, τοπογραφικές μελέτες, "άθλημα" και τι άθλημα, δέκαθλο (συμφωνώ μαζί σου), δεν ασχολούμαι.

Τη βεβαίωση όμως πάνω σε τοπογραφικό, το οποίο δεν έχω μελετήσει εγώ, ότι το εν λόγω αποτυπωμένο οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, νομίζω ότι μπορώ να τη βάλω βασισμένος στη βεβαίωση της πολεοδομίας και στα στοιχεία του δήμου για τις εισφορές σε γη και χρήμα.

 

Δεν θα δηλώσω πουθενά ότι εγώ εκπόνησα το τοπογραφικό, δεν θα δηλώσω πουθενά ότι τα όρια, οι διαστάσεις των πλευρών και το εμβαδόν είναι αυτά που φαίνονται στο σχέδιο, θα δηλώσω ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και ότι δεν υπάρχουν υποχρεώσεις εισφορών σε γη και χρήμα. Κάτι που είναι πλεονασμός όπως λες διότι το πολεοδομικό είναι προ του 1983.

Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα είναι άμεσα συνδεδεμένα στοιχεία με τις διαστάσεις, το εμβαδόν, τη θέση του γηπέδο/οικοπέδου. Που ξέρεις πως το οικόπεδο είναι όπως αποτυπώνεται στο διάγραμμα? Που ξέρεις πως οι πλευρές δεν αποκλίνουν 0.50 μέτρο έτσι για να καταφέρει κάποιος να οικοδομήσει ένα δωματιάκι παραπάνω? Που ξέρεις εάν το οικόπεδο δεν υπολείπεται της αρτιότητας 5 τ.μ. τα οποία όμως ο συντάξας έκανε γαργάρα και τα εμφάνισε στο τοπογραφικό? Που ξέρεις πως στην ιδιοκτησία σου δεν περιλαμβάνεται και κανα γειτονικό μικρό οικοπεδάκι , έτσι για να βγει του πελάτη σου μεγαλύτερο? Ολα αυτα μπορεί να φαίνονται τραβηγμένα αλλά πίστεψε με, συμβαίνουν.

Λοιπόν, σχεδόν όμοφωνα όσοι ασχολούμαστε με τα τοπογραφικά, λέμε και ξαναλέμε εδώ μέσα, δήλωση 651, μόνο σε τοπογραφικά που έχουμε συντάξει οι ίδοι!!

Ψάξε παλιότερα posts να βρεις το πως και το γιατί, εάν δεν σε πείθω,άλλωστε εσύ εκτίθεσαι σε περίπτωση στραβής, όχι εμείς που λέμε την γνώμη μας..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Αγιάννη, θα ανέβεις τα σκαλιά στην Πολεοδομία με το παλιό τοπογραφικό προ '83 και θα το υποβάλλεις για βεβαίωση αρτιότητας σήμερα; Δεν στο συνιστώ αλλά θα είχε ενδιαφέρον να μας έλεγες τα αποτελέσματα...

 

Ο Δημήτρης είπε και έγραψε τα δέοντα...

Link to comment
Share on other sites

Τι είδους βεβαίωση είναι αυτή βρε συνάδελφε???

Και που θα την "επικολλήσεις"???

Δήλωση του Ν. 651 σε τοπογραφικό ΔΗΛΩΝΕΙ σαφέστατα ότι ο υπογράφων είναι ο συντάκτης του τοπογραφικού. Το : "εγώ υπογράφω αυτό που φαίνεται δίπλα αν και εφόσον είναι έτσι όπως φαίνεται στη πραγματικότητα"............ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!!

και οι συνέπειες θα είναι του υπογράφοντος και όχι του σχεδιαστή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με το "άθλημα" αλλά αν μου δίνουν βεβαιώσεις οι αρμόδιοι φορείς του δημοσίου γιατί να μην υπογράψω αυτή τη δήλωση?

Για να πάρεις αυτές τις βεβαιώσεις θέλεις τοπογραφικό "φρέσκο".Πολλά αλλάζουν καθημερινά.Αφού όλοι όσοι έγραψαν σε αποτρέπουν από αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις , καλά είναι να μην το κάνεις.Φιλική συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές.

 

Θα διαφωνήσω μόνο στο κομμάτι ότι δήλωση σημαίνει ότι είμαι και ο συντάξας του τοπογραφικού. Γνωρίζω πολύ καλά τι γράφει 651/77 αλλά θεωρώ ότι μπορώ να δηλώσω στο τοπογραφικό ότι: Το οικόπεδο ΑΒΓΔ....Α, που αποτυπώνεται στο σχέδιο, εμβαδού ....τμ, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Δεν εμπίπτει στις διατάξεις του 1337....κλπ κλπ". Δεν δηλώνω πουθενά ότι είμαι ο συντάξας της τοπογραφικής μελέτης.

Αν του αρέσει του συμβολαιογράφου, έχει καλώς. Αν δεν του αρέσει ας πάει σε άλλον συνάδελφο να του υπογράψει ό,τι θέλει.

 

Όταν η πολεοδομία, δηλώνει ότι ένα οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, δεν σημαίνει ότι το τοπογραφικό το έκανε ο υπάλληλος της πολεοδομίας. Γιατί να μην μπορούμε να κάνουμε την ίδια δήλωση και εμείς, δεδομένου τοπογραφικού.

Και σε τελική ανάλυση, τι σκ@τ@ χρειάζεται η δήλωση του 651 σε εντός σχεδίου πόλεως δομημένα γήπεδα.

Το ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο δεν σημαίνει αυτομάτως ότι ο αγοραστής θα μπορέσει να οικοδομήσει.

Δεν κάνουμε έλεγχο για δασικό ή για αρχαιολογικό χώρο ή αν το κτήριο εντός του οικοπέδου είναι χαρακτηρισμένο διατηρητέο κ.ο.κ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.