Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Ν.651/77


Recommended Posts

ν. 651/77 αρθρο 5

1. Εις πάσαν δικαιοπραξίαν έχουσαν ως αντικείμενον μεταβίβασιν λόγω πωλήσεως οικοπέδου ή αγροτεμαχίου μετά ή άνευ κτισμάτων επισυνάπτεται εις το πωλητήριον συμβόλαιον τοπογραφικόν διάγραμμα, υπογραφόμενον υπό των συμβαλλομένων και του συντάσσοντος τούτο μηχανικού ή υπομηχανικού εις τον οποίον αναγράφονται τα μήκη των πλευρών, τα όρια προς τας ομόρους ιδιοκτησίας, τα ονόματα των γνωστών ιδιοκτητών των ως και το εμβαδόν του πωλουμένου ακινήτου. Επί του διαγράμματος δηλούται υπευθύνως υπό του συντάσσοντος τούτο μηχανικού ή υπομηχανικού εάν επί του μεταβιβαζομένου επιτρέπεται ή ου η ανοικοδόμησις κατά τας κειμένας πολεοδομικάς διατάξεις. Εάν το μεταβιβαζόμενον αποτελή τμήμα μεγαλυτέρας εκτάσεως, βεβαιούται εις το αυτό σχεδιάγραμμα υπό του μηχανικού ή υπομηχανικού εάν και το εναπομένον εις τον πωλητήν τμήμα πληροί ή όχι τους όρους δομήσεως.

"Της κατά το προηγούμενον εδάφιον υπχρεώσεως εξαιρούνται αι λόγω πωλήσεως μεταβιβάσεις αγροτεμαχίων, μετά ή άνευ κτισμάτων, κειμένων εις καθαρώς αγροτικάς περιοχάς".

 

όπως ειπε και ο παυλος

 

"Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα σε  ΕΓΣΑ...]

στις κάτωθι περιπτώσεις:
i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχε−
δίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη
δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιο−
γραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτη−
σιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια."

 

Η  δηλωση του 651 παραμενει

Για όποιον εχει αμφιβολια  και δεν  υπογραφει  "σημερα"  για κατι που εγινε πριν 30 χρονια

 

 η λυση ειναι να επισυναφθει επικυρωμενο τοπογραφικο που βρισκεται στην τοτε πραξη με την  δηλωση και την υπογραφη του τοτε μηχανικου

 

και θεωρω οτι η συμβ/φος αυτο το   τοπογραφικο απο το συμβολαιο  ζητησε...

 

γι  αυτο και ειπε "επικυρωμενο" απο τον συμβ/φο στου οποιου το αρχειο βρισκεται.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την συμβολή σας στο ερώτημά μου. Έστειλα σήμερα στην συμβολαιογράφο που θα κάνει τα συμβόλαια σκαναρισμένο ένα παλαιότερο τοπογραφικό από την σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών που μου έστειλε η  συμβολαιογράφος που έκανε την πράξη. Μάλιστα το έχει θεωρήσει κιόλας οπότε θεωρείται και επικυρωμένο(??).

 

Αυτό το τοπογραφικό έχει βεβαίωση του 651/77, οπότε θα σας πω τελικά αν το δέχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείται γνήσιο αντίγραφο από το αρχικό. Τώρα εάν της αρκεί η δήλωση του 651 του αρχικού τοπογραφικού, θα δούμε. Μάλλον όμως θα ζητήσει πρόσφατη δήλωση, μιας και ίσως έχουν αλλάξει κάποιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδιά καλημέρα. Επειδή διάβασα όλες της σελίδες και φυσικά είμαι κι εγω από αυτούς που δεν θέλω να υπογραφω τοπογραφικά ή μελέτες που έχουν συντάξει αλλοι θέλω να ρωτήσω το εξής γιατί για μεταβίβαση μου ζητήθηκε να βαλω τη δήλωση 651.

Οπότε ή δεν θα την δώσω και θα πω να πάνε αλλού η να την δωσω συντάσσοντάς την ως εξής:

 

Ο υπογραφων μηχανικός της παρούσας δήλωσης δηλώνω ότι το οικόπεδο υπο στοιχεια ταδε, έτσι όπως αποτυπώθηκε στο παρόν τοπογραφικό διάγραμμα (το οποίο είναι εγκεκριμένο με την υπ αριθμ τάδε οικοδομικη άδεια), ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Δεν εμπιπτει στις διαταξεις του 1337/83 για εισφορά σε γη και χρήμα.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Στέκει;

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος για τις βεβαιώσεις μεταβίβασης, εξαιρεί ακίνητα εντός σχεδίου για τα οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, από την υποχρέωση επισύναψης εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος, αλλά ο ν. 651/77 συνεχίζει να απαιτεί τη δήλωση του μηχανικού για αρτιότητα-οικοδομησιμότητα, για το αν έχει προέλθει από κατάτμηση και για το αν εμπίπτει στις διατάξεις του ν. 1337/83 για εισφορά σε γη και χρήμα.

Οπότε, επειδή πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει από την έκδοση άδειας, μήπως θα ήταν προτιμότερο να το αναθέσεις σε πολιτικό ή τοπογράφο μηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

Να τους πεις να παν αλλού είναι κάπως. Δεν έχεις κάποιον που συνεργάζεσαι μάλλον. Ακόμα και συ να το υπογράψεις πρέπει να κάνεις τους απαραίτητους ελέγχους ανάλογα που είναι και τι είναι, τι μεταβιβάζεται, οριζόντια ιδιοκτησία ή όλο το ακίνητο με το κτίσμα. Σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί μήπως άλλαξε κάτι.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

...

Δεν εμπιπτει στις διαταξεις του 1337/83 για εισφορά σε γη και χρήμα.

 

...

Συναδερφε... τσεκάρεις τα άπαντα που αφορά η 651/77 για το ακίνητο και αν ειναι οκ το δηλώνεις και το υπογράφεις.

Η 651 δεν είναι μόνο ζητήματα εισφοράς σε γη και χρήμα ....

 

Δεν σε απασχολεί η εξάρτηση και ελέγχεις όλα τα άλλα διότι θα έχεις την ευθύνη για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών χωρίς εξάρτηση ΕΓΣΑ έχουν οι αρχιτέκτονες

δικαίωμα συνυπογραφής τοπογραφικών με εξάρτηση ΕΓΣΑ επίσης

 

στις τόσες πιστοποιήσεις δε βγάζουν και μια για χρήση TS

στα χρόνια μου τουλάχιστον κάναμε τοπογραφία άρα είναι μέσα στο γνωστικό μας αντικείμενο (εκείνης της γενιάς) 

ανεξαρτήτως αυτού η κρίση περί αρτιότητας-οικοδομησιμότητας, υπαγωγής ή μη στον 1337 είναι μέσα στο γνωστικό αντικείμενο και το δικαίωμα υπογραφής από αρχιτέκτονες

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ. Η άδεια βγήκε το 1964, είναι παλιά, απ οσο έχω καταφέρει να τσεκάρω είναι οκ. Η μεταβίβαςη αφορά οριζοντια ιδιοκτηςία οικοδομής στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Απλά ψάχνω να βρω έναν τρόπο να κάνω την δήλωση προσπαθώντας να κάνω σαφές ότι δεν είμαι εγώ ο συντάκτης του τοπογραφικού διαγράμματος για να μην έχω την ευθύνη του οποιου "λάθους" έχει το τοπογραφικό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.