Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Ν.651/77


Recommended Posts

Τώρα πια ναι

Ίσως σε αποδοχές κληρονομιάς να μην το ζητούσαν οι συμβφοι, αλλά τώρα και σ αυτές για πληρότητα-ασφάλεια-ακρίβεια- σαφήνεια την ζητούν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρακαλώ την συμβουλή σας:

Έχω υποβάλει αυθαίρετες κατασκευές στον Ν4178 για διώροφη οικοδομή σε πιλοτή με Ο.Α.,

η οποία εκδόθηκε το 1991 χωρίς σύσταση Ο.Ι..Το τοπογραφικό δεν περιείχε δήλωση 651/77

και είχε μετρηθεί με μετροταινία.

Για την υπαγωγή στο 4178 χρησιμοποίηση το εγκεκριμένο.

 

Στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης προχωρά σε σύσταση Ο.Ι., υποβάλω στη συμβολαιογράφο τα της

υπαγωγής και βεβαιώσεις, όμως μου ζητά νέο τοπογραφικό διάγραμμα.

Το μπλέξιμο είναι ότι έχω υποβάλλει σχέδια και οριστικές υπαγωγές στο νόμο.

Αν μετρηθεί σήμερα με όργανο, πιστεύω ότι θα υπάρχει απόκλιση (άγνωστο αν είναι εντός ορίων απόκλισης).

Πρέπει οποσδήποτε να κάνω νέο τοπο για την σύσταση;

Link to comment
Share on other sites

Αν η βεβαίωση νομιμότητας και τα σχέδια δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ακόμα σε καμία πράξη/υπηρεσία, ζήτα επιστροφή σε υπαγωγή για να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις μετά την εκπόνηση του τοπογραφικού

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

athanasanas   :  υπαρχει "Ο.Α.,η οποία εκδόθηκε το 1991 χωρίς σύσταση Ο.Ι..Το τοπογραφικό δεν περιείχε δήλωση 651/77"

 

"κατι"  δεν παει καλα...

Το 1991 ηταν υποχρεωτικη η δηλωση του 651 στα τοπογραφικα

ειδες την πινακιδα της αδειας?

 

κατα τα λοιπα

κανεις οπως ειπε η δαναη

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μηχανικοί δυστυχώς το παρέβλεπαν και έγραφαν ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στο διάγραμμα κάλυψης. Το έχω δει αρκετές φορές σε παλιότερες άδειες. Τυπικά για την υπαγωγή ο συνάδελφος δεν είχε την υποχρέωση εκπόνησης νέου τοπογραφικού, αφού στο ακίνητο είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια. Βεβαίως σε πολλές περιπτώσεις εκπονούμε τοπογραφικό για να έχουμε σαφή εικόνα του ακινήτου και των αυθαιρεσιών του. 

Link to comment
Share on other sites

Να πεις στην συμβ/φο ότι δεν χρειάζεται νέο τ.δ 

καθότι έχει εκδοθεί Ο.Α στο ακίνητο

 

(αν δεν κάνω λάθος νέο τ.δ -με έλεχο του +- 5%-απαιτείται

μόνο αν δεν έχει εκδοθεί Ο.Α

ή 

δεν έχει συσταθεί Σ.Ο.Ι μέχρι την δημοσίευση του νόμου 4178)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη σωστά ως προς τη μη απαίτηση τοπογραφικού για  χορήγηση βεβαίωσης σε ακίνητο εντός ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός οικισμού στο οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια. Όμως η συμβολαιογράφος θα χρειαστεί και δήλωση ν. 651/77 αρτιότητα-οικοδομησιμότητα, όρους δόμησης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Προτού αναλάβω να εκτελέσω τα πρώτα μου τοπογραφικά και αφού διάβασα όλο το παρόν νήμα καθώς και το "ορισμός άρτιο και οικοδομήσιμο" έχω τις εξής απορίες.

Να επισημάνω πρώτα ότι τα τοπογραφικά αυτά αφορούν γήπεδα και εντός οικισμού οικόπεδα και θα εκτελεστούν για την αγοραπωλησία τους.

Για την ορθότητα της δήλωσης του Ν.651/77 περιλαμβάνονται σίγουρα η δήλωση αρτιότητας και οικοδομησιμότητας καθώς και αν εμπίπτει στον Ν1337/83. Δεν βρήκα όμως το αρχείο που ανέβηκε στο post #46 που να αποσαφηνίζει αν απαιτείται έλεγχος και δήλωση για αρχαιολογία, δασαρχείο , ναυτικά οχυρά, απόσταση από παραλία κλπ. καθώς αν δεν κάνω λάθος αυτά μπορούν να βγάλουν ένα γήπεδο μη οικοδομήσιμο και μη άρτιο. Το οποίο συνεπάγεται τρεχάματα αν εγώ έχω δηλώσει άρτιο και οικοδομήσιμο.

Δεύτερη απορία και συγχωρέστε με αν έπρεπε να την γράψω στο άλλο νήμα. Έχει αναφερθεί ότι ένα άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο χάνει την οικοδομησιμότητά του μέχρι την τακτοποίηση μη οικοδομήσιμων ομόρων. Αυτό όπως το καταλαβαίνω ισχύει για εντός σχεδίου και δεν ισχύει για οικόπεδα εντός οικισμών καθώς και για τα γήπεδα? Το συμπεραίνω από την έλλειψη απαίτησης - για τα εκτός σχεδίου - αποτύπωσης των ομόρων ιδιοκτησιών καθώς και των πιθανών κτισμάτων εντός αυτών (post #91)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.