Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση Ν.651/77


Recommended Posts

Αν και στρέφεται κατά των Τοπογράφων που όλοι τους πολιορκούν και επαγκελματικά απ' όλες τις πλευρές.......................................................................

 

…δεν χρειαζεται τοπογραφικό Ν. 4178_2013 αρθ.3

 

γ. Η βεβαίωση του μηχανικού (σ.σ. και του αδόμητου άρτιου αγρού)  συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο ν. 651/1977 (Α΄ 207), εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων, συνοδευόμενο από τη μεθοδολογία εξάρτησης και τις συντεταγμένες των τριγωνομετρικών σημείων του κρατικού συστήματος συντεταγμένων, που χρησιμοποιήθηκαν για την εξάρτηση. Σε περίπτωση που το οικόπεδο προέρχεται από πράξη εφαρμογής και διαθέτει συντεταγμένες σε σύστημα αναφοράς διαφορετικό από το ΕΓΣΑ ’87, θα πρέπει να αναφέρονται και οι συντεταγμένες σύμφωνα με αυτό.

 

Κατ΄ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι περιπτώσεις:

 

i) Για ακίνητα εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού για τα οποία μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει καταρτιστεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης οριζοντίων / καθέτων ιδιοκτησιών ή έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια.(καλύπτει η κοιν άδεια ;;- δηλ τα άκτιστα οικόπεδα θέλουν τοπογραφικό (ΕΓΣΑ87)

ii) Σε κάθε περίπτωση, για ακίνητα εντός σχεδίου όπου έχει κυρωθεί πράξη εφαρμογής.

iii) Για ακίνητα εκτός σχεδίου πόλης μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σύμφωνα με το εμβαδόν του τίτλου(σσ όλα τα άρτια εκτός αναδασμού ή διανομής θέλουν ΕΓΣΑ 87)

iv) Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία αυτών δεν υπερβαίνει τα 15.000 ευρώ εξαιρουμένων αυτών που βρίσκονται εντός καθορισμένης ΖΟΕ για τα οποία σε κάθε περίπτωση απαιτείται το τοπογραφικό της παρούσας περίπτωσης γ΄. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Επειδή διάβασα όλες της σελίδες και φυσικά είμαι κι εγω από αυτούς που δεν θέλω να υπογραφω τοπογραφικά ή μελέτες που έχουν συντάξει αλλοι θέλω να ρωτήσω το εξής γιατί για μεταβίβαση μου ζητήθηκε να βαλω τη δήλωση 651.

Οπότε ή δεν θα την δώσω και θα πω να πάνε αλλού η να την δωσω συντάσσοντάς την ως εξής:

 

Ο υπογραφων μηχανικός της παρούσας δήλωσης δηλώνω ότι το οικόπεδο υπο στοιχεια ταδε, έτσι όπως αποτυπώθηκε στο παρόν τοπογραφικό διάγραμμα (το οποίο είναι εγκεκριμένο με την υπ αριθμ τάδε οικοδομικη άδεια), ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

[δεν γινεται βεβαιωση με τετοιο περιεχομενο...]

Δεν εμπιπτει στις διαταξεις του 1337/83 για εισφορά σε γη και χρήμα.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Στέκει;

 

 

Ο νόμος για τις βεβαιώσεις μεταβίβασης, εξαιρεί ακίνητα εντός σχεδίου για τα οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, από την υποχρέωση επισύναψης εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος, αλλά ο ν. 651/77 συνεχίζει να απαιτεί τη δήλωση του μηχανικού για αρτιότητα-οικοδομησιμότητα, για το αν έχει προέλθει από κατάτμηση και για το αν εμπίπτει στις διατάξεις του ν. 1337/83 για εισφορά σε γη και χρήμα.

Οπότε, επειδή πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει από την έκδοση άδειας, μήπως θα ήταν προτιμότερο να το αναθέσεις σε πολιτικό ή τοπογράφο μηχανικό?

 

 

Να τους πεις να παν αλλού είναι κάπως. Δεν έχεις κάποιον που συνεργάζεσαι μάλλον. Ακόμα και συ να το υπογράψεις πρέπει να κάνεις τους απαραίτητους ελέγχους ανάλογα που είναι και τι είναι, τι μεταβιβάζεται, οριζόντια ιδιοκτησία ή όλο το ακίνητο με το κτίσμα. Σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί μήπως άλλαξε κάτι.

 

η συζητηση αφορα την δηλωση του ν. 651

η οποια απαιτειται να ειναι προσφατη

και, προφανως, εσυ που υπογραφεις, θα εχεις ελεγξει αν εχει συμβει  καποιο "παρατραγουδο"

[αρκετες φορες εχει αναφερθει εδω η περιπτωση που, μετα την  αδεια, καποιος εκοψε" ενα τμημα του οικοπεδου...

..να μην πουμε για εκεινο το προσφατο που καποιος εβγαλε 4 αδειες στο ιδιο οικοπεδο...]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι  σας ευχαριστώ.

 

Τελικά έγραψα αυτό ως δήλωση:

 

"Ο υπογράφων μηχανικός της παρούσας δήλωσης δηλώνω ότι:

Το οικόπεδο με κορυφές Α,Β,Γ,Δ,Ε,Α που είναι επί της οδού ............ στην πόλη  ........, είναι εντός σχεδίου, κι έτσι όπως αποτυπώνεται στο παρόν εγκεκριμένο τοπογραφικό διάγραμμα, που συνοδεύει την υπ’ αριθμ. .........οικοδομική άδεια  του πολεοδομικού γραφείου Θεσσαλονίκης, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Δεν υπάγεται στις διατάξεις του ν. 1337/83 και δεν οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα."

 

Την δέχτηκε με αυτή τη μορφή και η συμβολαιογράφος και ο δικηγόρος. Τώρα αν έχει ισχύ μια τέτοια δήλωση δεν ξέρω, πάντως νομίζω ότι καλύπτομαι αν κάτι στον έλεγχο μου έχει ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα  ήταν να έγραφες και ποιού σχεδίου είναι εντός. Ποιού Δήμου δηλαδή. Και σύμφωνα με ποιο Φεκ, δ/μα ρυμοτομίας κλπ. Καθώς και αν έχει κτηματολόγιο.

Αρκεί γι αυτό που έδωσες να έκανες έλεγχο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η βεβαιωση 651/77 απαιτείται και για άδειες που έχουν βγει εντος σχεδίου πριν  το 77;;;...Γενικά υπάρχουν  εξαιρέσεις όπου δεν απαιτείται;

Edited by raval
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση 651/77 απαιτείται σε κάθε τοπογραφικό διάγραμμα που προσαρτάται σε συμβ/κή πράξη, καθώς επίσης και στα τοπογραφικά διαγράμματα των αδειών δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(από μεταφορά)
καλημέρα. μια σύντομη ερώτηση. 
η βεβαίωση Ν.651/'77 άρτιο και οικοδομήσιμο πότε ζητείται από τους συμβολαιογράφους, όταν πρόκειται να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ή/και όταν γίνει η μεταβίβαση?
 

OK. απ' ότι διαβάζω λίγο πιο πάνω δεν απαιτείται...πρόκειται για οικόπεδο εντός οικισμού, αλλά ούτε για τη σύσταση θα μου ζητήσει βεβαίωση ο συμβολαιογράφος. πρόκειται για οικόπεδο το οποίο προήλθε από κατάτμηση με χρησικτησία όμως και υπάρχει κανονικά στο κτηματολ. ως ξεχωριστή μερίδα. θα γίνει σύσταση οριζ. για την οικοδομή και μετά μεταβίβαση

 

 

 

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.