Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

20 hours ago, Betty_ said:

Καλησπέρα σας, υπάρχει δυνατότητα να εξαιρεθείς από την επικουρική ασφάλιση και την εφάπαξ παροχή;

είναι υποχρεωτικές  και οι δύο αυτές εισφορές για τους εργαζόμενους,

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Θείος Δίκης said:

Δεν είναι υποχρεωτικό για όλους αλλά για ορισμένους, μεταξύ των οποίων είναι και οι μηχανικοί.

αυτό εννοούσα, 

για όλους τους εργαζόμενους Μηχανικούς

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα συνάδελφοι, 

Θα ήθελα να κάνω μία σχετικά βασική ερώτηση, για την οποία ενώ έχω ψάξει και διαβάσει αρκετά δεν έχω βγάλει ξεκάθαρη απάντηση. Εκτιμώ βαθιά κάθε βοήθεια μπορεί να ξεμπερδέψει λίγο τα πράγματα στο κεφάλι μου! 
Είμαι Αρχιτέκτονας Μηχανικός, εγγεγραμμένη στο ΤΕΕ από το 2023 και εργάζομαι ως μισθωτή 8ωρη σε αρχιτεκτονική εταιρία το τελευταίο διάστημα (από την εγγραφή ΤΕΕ και μετά). Στο Ε3 της πρόσληψης, με Κωδικό 01 ως «Οργανισμός Κύριας Ασφάλισης» αναγράφεται το ΙΚΑ. Επίσης είμαι δηλωμένη ως 'Υπάλληλος' στο πεδίο «Χαρακτηρισμός εργαζομένου ως προς την ιδιότητα του» και ως 'Αρχιτέκτονες Μηχανικοί, Οικοδομών...κλπ' στο πεδίο «Ειδικότητα» και με τον κωδικό 221001. Τα μπερδεμένα ερωτήματα είναι τα εξής: Πως ξέρω αν η ασφάλιση μου είναι μηχανικού ή όχι; Υπάρχει περίπτωση να κολλάνε βασική ασφάλιση και όχι μηχανικού με Επικουρικό & Εφάπαξ, παρόλο που είμαι μέλος του ΤΕΕ; Αυτό σε ποιο site, έγγραφο κλπ το επιβεβαιώνεις; Το πακέτο κάλυψης μηχανικού το αναγνωρίζεις με κάποιον κωδικό από το e-εφκα πχ;
Υ.Γ.: Δεν μου έχει ζητηθεί από το λογιστή της εταιρίας αριθμό μητρώου ΤΕΕ, ούτε έχω λάβει κάποια αναλυτική ΑΠΔ για να δω περασμένα τα ποσά της πρώτης βαθμίδας για επικουρ-εφαπαξ.

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση! 

Link to comment
Share on other sites

@El3ni πρώτ' απ' όλα θα ενημερώσεις τον λογιστή ότι διαθέτεις άδεια εξάσκησης επαγγέλματος.
Το έντυπο πρόσληψης διαθέτει ανάλογο πεδίο.
Με την ειδικότητα δεν υπάρχει πρόβλημα, αν και υπάρχει ή υπήρχε ο κωδικός 221020: αρχιτέκτονες μηχανικοί.
Αυτό που έχει ουσιαστική σημασία, και πρέπει να ελέγξεις, είναι το πακέτο κάλυψης.
Για μισθωτό μηχανικό πλήρους απασχόλησης είναι το 986 και αναγράφεται στην ΑΠΔ.
Από τους μισθωτούς του ΕΦΚΑ έχεις πρόσβαση στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης.

Edited by Θαλής
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Θαλής said:

@El3ni πρώτ' απ' όλα θα ενημερώσεις τον λογιστή ότι διαθέτεις άδεια εξάσκησης επαγγέλματος.
Το έντυπο πρόσληψης διαθέτει ανάλογο πεδίο.
Με την ειδικότητα δεν υπάρχει πρόβλημα, αν και υπάρχει ή υπήρχε ο κωδικός 221020: αρχιτέκτονες μηχανικοί.
Αυτό που έχει ουσιαστική σημασία, και πρέπει να ελέγξεις, είναι το πακέτο κάλυψης.
Για μισθωτό μηχανικό πλήρους απασχόλησης είναι το 986 και αναγράφεται στην ΑΠΔ.
Από τους μισθωτούς του ΕΦΚΑ έχεις πρόσβαση στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης.

Kαλησπέρα Θαλή,

Σε ευχαριστώ για την άμεση και πολύτιμη απάντηση!
Θα ελέγχω το πακέτο κάλυψης λοιπόν.

Δυστυχώς έχω ήδη ενημερώσει τον λογιστή, αλλά η απάντηση του ήταν ότι δεν θα χρειαστεί τον αριθμό του μητρώου μου... πράγμα καθόλου ευοίωνο! Θα φανεί.

Και πάλι σε ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.