Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

11 ώρες πριν, aaaa1940 said:

Υπάρχει κωδικός πληρωμής. Μπορώ να πληρώσω σε κάποιο υποκατάστημα εφκα ή αναγκαστικά με προμήθεια μέσω ebanking;

 

Αναγκαστικά μέσω τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2021 at 10:36 ΠΜ, acomaedo said:

Αναγκαστικά μέσω τράπεζας.

 Πρέπει να πληρώσω την πρώτη δόση μέχρι 31/8 ή να μην πληρώσω τίποτε και να περιμένω μέχρι να το διορθώσουν; 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, aaaa1940 said:

 Πρέπει να πληρώσω την πρώτη δόση μέχρι 31/8 ή να μην πληρώσω τίποτε και να περιμένω μέχρι να το διορθώσουν; 

Φίλε aaaa1940 αυτη την ερώτηση δεν μπορεί να την απαντήσει κανείς. Ο καθένας ενεργεί όπως νομίζει.

Εγω πάντως δεν θα πληρώσω. Δεν φτάνει που μου χρωστάνε χιλιάδες Ευρώ επιστροφή από τις υπέρογκες εισφορές επικουρικού και εφάπαξ που μου παρακρατούσαν μέσω ΑΠΔ όλα αυτά τα χρόνια (για αυτές βέβαια εκκαθάριση δεν έγινε, ΘΑ γίνει κάποια στιγμή {?? πότε ??} στο μέλλον) δεν θα τους πληρώσω και 550€ κερατιάτικα επειδή δεν μπορούν να συντονισθούν με το τέως ΙΚΑ και να διαβάσουν σωστά μια ΑΠΔ. Και αν τον Φλεβάρη με βγάλουν ανασφάλιστο είμαι αποφασισμένος να πάω δικαστικά. Νισάφι πιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/8/2021 at 1:01 ΠΜ, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα, πέρα της ερώτησης του συναδέλφου από πάνω θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω το εξής: βλέπω στο ειδοποιητήριο ότι υπάρχουν κάποιες ληξιπρόθεσμες οφειλές 220 ευρώ. Αυτές τις πληρώνω με τον ίδιο κωδικό πληρωμής που πληρώνω και τις τρέχουσες? θα αναγνωριστεί η καταβολή ή θα πληρώσω και δε θα βγάζω άκρη μετά ότι πλήρωσα (αν έχει πληρώσει κάποιος ληξιπρόθεσμες και μπορεί να ενημερώσει)? ευχαριστώ

Εχουν ξεχωριστο κωδικο οι οφειλές που εχουν παει στο ΚΕΑΟ. Με καποιο τροπο θα πρεπει να συνδεθεις στο ΚΕΑΟ και να τον ανακαλυψεις ( ειναι και αλλη κατηγορια πληρωμης στο web banking).

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Γιατί να έχει πάει η οφειλή στο ΚΕΑΟ?

Δεν πρόκειτα για κανά μεγάλο ποσό (220 ευρώ) το οποίο αναγράφεται πάνω στο ειδοποιητήριο ως 'ληξιπρόθεσμη οφειλή'. Έτσι όπως το βλέπω καταλαβαίνω ότι μάλλον πρέπει να εξοφληθεί με τον ίδιο κωδικό πληρωμής που έχουν οι τρέχουσες εισφορές, αλλά δεν είμαι και σίγουρος βέβαια...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως γίνεται αυτόματα ο συμψηφισμός στο επόμενο ειδοποιητήριο , ή στέλνεις μήνυμα στον ΕΦΚΑ για κατάθεση σε λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Συνήθως γίνεται αυτόματα ο συμψηφισμός στο επόμενο ειδοποιητήριο , ή στέλνεις μήνυμα στον ΕΦΚΑ για κατάθεση σε λογαριασμό.

Δεν εγινε συμψηφισμος. Μηνυμα που στελνω? εχει πολλες διευθυνσεις και υποκαταστηματα...

με το τοπικο που μιλησα δεν τους βγαζει επιλογη το συστημα για συμψηφισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.