Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

έκανα πρώτη φορά έναρξη ως μηχανικός τον ιανουάριο του 2020 και εμαφανίστηκαν την προηγουμενη εβδομάδα οι οφειλές προς ΕΦΚΑ. αντί της ειδικής κατηγορίας λόγω πενταετίας, έχω ενταχθεί στην πρώτη κατηγορία. έχει κάποιος συνάδελφος ιδέα τι διαδικασία μπορώ να ακολουθησώ; έχει συμβεί σε άλλους;

ευχαριστω πολύ

• Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Βλέπω ότι ξεχάσαμε τα πεπραγμένα του Βρούτση , ο οποίος ξαναγυρνάει στα  παλιά ......   Για να μην ξεχνάμε λοιπόν , όπως αναφέρθηκε απο έναν συνάδελφο πριν  :  Οι εισφορές , πάντα υπολογιζόν

Επειδή θεωρώ, ότι η αναφορά του deadlock_gr είναι "έμμεση" προσβλητική αναφορά κυρίως προς εμένα (μιας και εγώ έχω σχεδόν το πλήθος των αναρτήσεων σε αυτό έχοντας δώσει, κυρίως, απαντήσεις σε θέματα,

Αγαπητέ @georgegaleos όλα γίνονται όπως είπαμε για να εξυπηρετηθούν οι πελάτες με τις υψηλές λογιστικές κρατήσεις (λέγε με ΔΕΚΟ, Δικαστές, βουλευτές κτλ). Αυξήθηκε το πλαφόν από τον Κατρούγκαλο των ασ

Posted Images

49 λεπτά πριν, georgegaleos said:

κάποιος επέλεγε να μην καταβάλλει το ποσό του ΕΤΕΑΠ (επικουρικό - εφάπαξ), τουλάχιστον έχει πληρωμένο  "τακτοποιημένο" το τμήμα που αφορά τον ΕΦΚΑ (της ΚΣ και Υγείας)

τώρα που θα είναι ένα το ειδοποιητήριο  δεν θα υπάρχει η δυνατότητα καταβολής μόνο του ΕΦΚΑ (ΚΣ και ΥΓΕΙΑ)

Μάλλον για να κοπεί αυτή η δυνατότητα το ενοποίησαν - πρέπει να ήταν πολλοί αυτοί που το επέλεγαν έτσι ή απλά ξεχνούσαν ότι υπάρχει..

2 ώρες πριν, ibbb said:

καλησπέρα σας,

έκανα πρώτη φορά έναρξη ως μηχανικός τον ιανουάριο του 2020 και εμαφανίστηκαν την προηγουμενη εβδομάδα οι οφειλές προς ΕΦΚΑ. αντί της ειδικής κατηγορίας λόγω πενταετίας, έχω ενταχθεί στην πρώτη κατηγορία. έχει κάποιος συνάδελφος ιδέα τι διαδικασία μπορώ να ακολουθησώ; έχει συμβεί σε άλλους;

ευχαριστω πολύ

Καλή αρχή συνάδελφε. Είχες αιτηθεί την ένταξη στην ειδική κατηγορία; Γιατί από όσο ξέρω αν δεν αιτηθείς κάτι άλλο, μπαίνεις αυτόματα στην 1η.

5 λεπτά πριν, andreas-p said:

Καλή αρχή συνάδελφε. Είχες αιτηθεί την ένταξη στην ειδική κατηγορία; Γιατί από όσο ξέρω αν δεν αιτηθείς κάτι άλλο, μπαίνεις αυτόματα στην 1η.

δεν είχα κάνει κα΄ποια αντίστοιχη δήλωση καθώς δεν υπήρχε σχετικό έγγραφο όπως με έιχε ενημερωσει το περιφερειακό γραφείο. Η ηλεκτρονική δήλωση που είχε προθεσμία τον μάρτιο 2020 δεν ήταν ενεργοποιημένη στην περίπτωση μου

1 λεπτό πριν, ibbb said:

δεν είχα κάνει κα΄ποια αντίστοιχη δήλωση καθώς δεν υπήρχε σχετικό έγγραφο όπως με έιχε ενημερωσει το περιφερειακό γραφείο. Η ηλεκτρονική δήλωση που είχε προθεσμία τον μάρτιο 2020 δεν ήταν ενεργοποιημένη στην περίπτωση μου

Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι δε σου έδωσαν τη δυνατότητα επιλογής. Τυπικά είναι σωστή η κατάταξη στην 1η αφού δεν υπάρχει κάτι εκ μέρους σου για την ειδική ασφ. κατηγορία.

Για το τι θα σε συμβούλευα να κάνεις.... Φαντάζομαι από το φόρουμ και πιθανές συζητήσεις σε συναδελφικούς κύκλους, θα έχεις διαπιστώσει ότι το ταμείο μας παρουσιάζει μία αναλγησία σε θέματα αντιμετώπισης ζητημάτων εργαζομένων καθώς και στον χειρισμό υποθέσεων και αιτημάτων.

ΟΜΩΣ, δε θέλω να σε αποτρέψω από το να διεκδικήσεις μία αναδρομική κατάταξη στην ειδική ασφαλιστική κατηγορία. Ίσα-ίσα. Σίγουρα οι περισσότεροι νέοι συνάδελφοι λόγω περιορισμένων εισοδημάτων θα επεδίωκαν να ενταχθούν στην ειδική κατηγορία και όσοι καταχωρίστηκαν μετά το κλείσιμο της εφαρμογής για την επιλογή κατηγορίας θα έχουν το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

Επίσης αν αυτό δε λυθεί κάθε χρόνο θα συμβαίνουν τα ίδια και τα ίδια.

Ανακοίνωση του υπουργείου Εργασίας

Στην έκδοση ενιαίων ειδοποιητηρίων ασφαλιστικών εισφορών κύριας, επικουρικής ασφάλισης και εφάπαξ παροχής σε μη μισθωτούς ασφαλισμένους προχωρά ο e-ΕΦΚΑ.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Εργασίας σήμερα αναρτώνται από τον e-ΕΦΚΑ τα ενιαία ειδοποιητήρια ασφαλιστικών εισφορών (κύριας, επικουρικής ασφάλισης και εφάπαξ) μηνός Ιουλίου του 2020 των ελεύθερων επαγγελματιών και αυτοτελώς απασχολούμενων με καταληκτική ημερομηνία πληρωμής την 15η Σεπτεμβρίου.

Οπως τόνισε ο αρμόδιος υπουργός Γιάννης Βρούτσης, «μετά από την υλοποίηση της δέσμευσής μας για ενιαία πληρωμή των κύριων και επικουρικών συντάξεων στην ίδια ημερομηνία, σήμερα προχωράμε σε κάτι εξίσου σημαντικό. Ακόμα ένα βήμα απλούστευσης και εκσυγχρονισμού του ασφαλιστικού συστήματος πραγματοποιείται στον e-ΕΦΚΑ ως αποτέλεσμα της ασφαλιστικής μεταρρύθμισης 4670/2020 που ψηφίστηκε τον Φεβρουάριο του 2020».

«Η νέα απλουστευμένη και εκσυγχρονισμένη διαδικασία ειδοποίησης των ασφαλισμένων θα είναι μόνιμου χαρακτήρα και θα βελτιώνει αισθητά την αποτελεσματικότητα του φορέα, θα μειώνει την γραφειοκρατία και θα συμβάλει στην καλύτερη εξυπηρέτηση του πολίτη», σημείωσε.

Υπενθυμίζεται ότι οι περιπτώσεις υπόχρεων ασφάλισης για επικούρηση και πρόνοια µη µισθωτοί φθάνουν τις 200.000 και ειδικότερα είναι:

• Μηχανικοί του πρ. ΤΣΜΕ∆Ε (πρ. ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται για επικουρική και για εφάπαξ.
  • Γιατροί – υγειονομικοί του πρ. ΤΣΑΥ (πρ. ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται μόνο για εφάπαξ.
  • Δικηγόροι Αθηνών του πρ. ΤΑΝ πρ. (ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται για επικουρική και για εφάπαξ.
  • Δικηγόροι υπόλοιπης Ελλάδας (πρ. ΕΤΑΑ), οι οποίοι ασφαλίζονται για επικουρική.

ευχαριστώ πολυ΄για την απάντησή σου. 

το feedback σε περίπτωση που έχει κάποιος συνάδελφος αντίστοιχο πρόβλημα είναι το εξής:

αίτηση στην αντίστοιχη υπηρεσία που έτρεξε την εγγραφή(περιφερειακό γραφείο ΤΣΜΕΔΕ) που αναγράφει την επιθυμία για ένταξη στην ειδική κατηγορία. μόλις γίνει η αλλαγή θα εμφανιστεί πιστωτικό σε μαι εκκαθάριση. 

είδε κανείς το  νέο ενιαίο ειδοποιητήριο μηνός Ιουλίου 2020 ? Εκτός κιαν το "σήμερα" του Βρούτσερ είναι αύριο ή μεθαύριο.

3 λεπτά πριν, nelis said:

είδε κανείς το  νέο ενιαίο ειδοποιητήριο μηνός Ιουλίου 2020 ? Εκτός κιαν το "σήμερα" του Βρούτσερ είναι αύριο ή μεθαύριο.

Οχι. Μονο το ποσό πληρωμής στις ειδοποιήσεις 

Παρατήρησα ένα πρόβλημα. Και να θες να πληρώσεις δεν ξέρεις αν είναι σίγουρο ότι ο κωδικός πληρωμής είναι ίδιος αφού δεν έβγαλαν ειδοποιητήριο. Χαζό όταν η προθεσμία είναι σύντομη.