Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

2 ώρες πριν, laxanos said:

Με τις εισφορές 04/2018 τι παίζει? 24 έφτασε  ο μήνας..

Είναι στη μέση το θέμα της συνταγματικότητας της ένταξης των ελευθέρων επαγγελματιών στον ΕΦΚΑ & της εισφοράς 20% υπέρ του ΕΦΚΑ, είναι και οι συμψηφισμοί που σε κάποιους δεν έχουν γίνει, είναι και το γεγονός πως δεν δουλεύει και τίποτα σωστά στην Ελλάδα, όλα μαζί, άστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχάς ακόμα δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι πληρώσαμε το μάρτη...

εμένα πάντως ξαφνικά μου εμφάνισε και 227 ευρώ ληξιπρόθεσμες οφειλές από το '16, χωρίς ποτέ να εχω αφήσει κάτι απλήρωτο.

εξ άλλου εάν είχε γίνει κάτι τέτοιο δε θα μου το έλεγαν από την αρχή; τι μπορεί να φταίει; και κυρίως πώς αντιμετωπίζεται;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgios_m said:

κατ αρχάς ακόμα δεν έχουν πάρει χαμπάρι ότι πληρώσαμε το μάρτη...

εμένα πάντως ξαφνικά μου εμφάνισε και 227 ευρώ ληξιπρόθεσμες οφειλές από το '16, χωρίς ποτέ να εχω αφήσει κάτι απλήρωτο.

εξ άλλου εάν είχε γίνει κάτι τέτοιο δε θα μου το έλεγαν από την αρχή; τι μπορεί να φταίει; και κυρίως πώς αντιμετωπίζεται;

και σε εμένα δεν εχουν ακόμα παρει χαμπαρι για τις πληρωμές των 2 προηγούμενων μηνών παρότι εμφανίζονται στις καταβολές. φαντάζομαι σχετιζεται με την εκκαθάριση που δεν εχει γίνει ακομα σε εμάς

ληξιπροθεσμες οφειλές εμφανίστηκαν και σε εμένα

πηγα στο τσμεδε και ειδαμε οτι ειναι τα αναδρομικά (βεβαια πολύ μεγαλύτερο ποσό απο οτι εμφανίζεται στον εφκα)

το πλήρωσα αλλα προφανώς... ακόμα εμφανίζεται στην σελίδα του εφκα..

μιλησα και με τον εφκα, μου ειπαν οτι αυτοι απο την πλευρά τους δεν εχουν σχεση με οφειλές σε ταμεία πριν τις 1/1/2017

το μονο συμπερασμα απο την αρχη του εφκα μεχρι σημερα ειναι οτι ολα στην τυχη γινονται....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό με το παρακάτω. Ήμουν ασφαλισμένος ως ελεύθερος επαγγελματίας με Δ.Π.Υ. έως τρεις εργοδότες, και διέκοψα το Δελτίο το Γενάρη καθώς πλέον εργάζομαι ως μισθωτός με σύμβαση ΙΚΑ. Παρόλα αυτά εκδόθηκαν ειδοποιητήρια βάσει ΤΣΜΕΔΕ και για Φλεβάρη και για Μάρτη. Η λογίστρια μου με συμβουλεύει να μην τα πληρώσω. Ξέρετε τι ισχύει και τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Alex259 said:

πηγα στο τσμεδε και ειδαμε οτι ειναι τα αναδρομικά (βεβαια πολύ μεγαλύτερο ποσό απο οτι εμφανίζεται στον εφκα)

το πλήρωσα αλλα προφανώς... ακόμα εμφανίζεται στην σελίδα του εφκα..

μιλησα και με τον εφκα, μου ειπαν οτι αυτοι απο την πλευρά τους δεν εχουν σχεση με οφειλές σε ταμεία πριν τις 1/1/2017

άρα λεπτομέρειες (κωδικούς πληρωμής κλπ) θα βρίσκουμε στη σελίδα του τσμέδε; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Alex259 said:


ληξιπροθεσμες οφειλές εμφανίστηκαν και σε εμένα

 

 

Ομοίως! Από το '16 και πάρα πολλά ενώ δεν χρωστάω τίποτα... Τι είναι πάλι αυτό?

 

Link to comment
Share on other sites

είναι σε όλους ίδιες; εμένα όπως έγραψα και παραπάνω είναι 227 ευρώ. ακόμα δε μπήκα τσμέδε να δω τι μου βγάζει κι εκεί. εσάς πόσα σας ήρθαν; 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είναι κάποιες από τις εισφορές του τ.ΤΣΜΕΔΕ που πληρώθηκαν μετά την ΑΡΧΙΚΗ προθεσμία εξόφλησής τους (που έγραφε επάνω το ΑΡΧΙΚΟ ειδοποιητήριο, όχι αυτό που είχε επάνω την νέα ημερομηνία της παράτασης) και οι οποίες όμως πληρώθηκαν εμπρόθεσμα εντός της παράτασης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.