Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Μπα τυχαία μπήκα στον ΕΦΚΑ και το είδα.

Μπήκα να δω τι έχουν τραβήξει από αυτά που πλήρωσα. Κατέβαλα το ποσό του Μαρτίου και όλο το ποσό των δόσεων και είδα ότι δεν τηρούν την εγκύκλιο, όπου με βάση αυτήν έπρεπε να τραβήξουν τον Μάρτιο και όλες τις δόσεις. Αντ' αυτού τράβηξαν το Μάρτιο, την 1η δόση και άφησαν το υπόλοιπο να φαίνεται στην επιλογή "Καταβολές" στην ενότητα "Πιστωτικά Υπόλοιπα".

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους δήλωσαν συμψηφισμό και έχουν πιστωτικό υπόλοιπο, να μην προβούν σε περαιτέρω πληρωμές εισφορών μηνών.

Σε ερώτηση που έκανα στο αρμόδιο τμήμα και ενώ τύχαινε να είναι εκεί και ένας συνάδελφος, ο οποίος δήλωσε συμψηφισμό και το επιβεβαιώσαμε επί τόπου, ο ΕΦΚΑ αφαιρεί/εξοφλεί αυτομάτως την τελευταία μέρα της προθεσμίας το ποσό της οφειλής του μήνα. Καλό φυσικά θα είναι να το τσεκάρετε και εσείς στο αντίστοιχο γραφείο ΕΦΚΑ, αλλά οι υπάλληλοι μου είπαν πως αυτό ίσχυε και για τις εισφορές του Μαρτίου.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

ε τι ειδοποιητήρια τώρα;

παλιά τα στέλνανε με το ταχυδρομείο (παλιό καλό τσμεδε),  αργότερα τα βλέπαμε ηλεκτρονικά.

καιρός είναι να πάμε στο επόμενο στάδιο, καθόλου ειδοποιητήρια, κατευθείας οφειλές...

 

Edited by Alex259
Link to comment
Share on other sites

στον ιδιο κωδικο βαζω το ποσο της δοσης της εκκαθαρισης ;; και επειδη θελω να πληρωσω μονο την εκκαθαριση και οχι το εφκα του μηνα καθοτη τωρα ειμαι μισθωτος και τα πληρωνω σαν μισθωτος ;; αν βαλω δηλαδη μονο το ποσο της εκκαθαρισης που θα παει ;;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, george68 said:

στον ιδιο κωδικο βαζω το ποσο της δοσης της εκκαθαρισης ;; και επειδη θελω να πληρωσω μονο την εκκαθαριση και οχι το εφκα του μηνα καθοτη τωρα ειμαι μισθωτος και τα πληρωνω σαν μισθωτος ;; αν βαλω δηλαδη μονο το ποσο της εκκαθαρισης που θα παει ;;

Λογικά στην εκκαθάριση αλλά αυτούς τους εχω ικανούς να το βάζουν στην εκκαθάριση του 2020 και τα "βρισκετε μετα"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το καινουριο ραβασάκι, και συνεχίζοντας την μίρλα που σας ειχα πει, εμφανίζει ότι εχω ληξιπρόθεσμα, ενω δεν έχω!!!

Και ακόμα να εμφανίσουν ότι τους έχω πληρώσει εγκαίρως και το άλλο ποσό, και άρα δεν εμφανίζεται πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι. Υπάρχει κι άλλος που να τον δείχνει η σελίδα του ΕΦΚΑ ανασφάλιστο;;; Έχω πληρώσει τα πάντα... εκτός από τη δόση Απριλίου φυσικά που βγήκε το ραβασάκι σήμερα. Η εκκαθάριση έτους 2017 μου βγήκε 0€. Όχι τίποτα άλλο αλλά εμφανίζει και τον γιο μου ανασφάλιστο. Το «τηλεφωνικό κέντρο» τους δεν λειτουργεί. Θα τους κυνηγάμε τώρα;

Έντιτ - μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα με τον @Baudolino από πάνω - στην καρτέλα «Εισφορές» εμφανίζει το ποσό του Απριλίου με ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής 31/5. Οπότε είναι καθαρή δική τους πατάτα. Όμως, αν πήγαινα σήμερα στο γιατρό το παιδί και δεν μπορούσε να του γράψει το εμβόλιο, πού θα τους έβρισκα να ζητήσω τα ρέστα;;

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν φταίει αυτό στο edit που έκανες γιατί κι εγώ έχω ημερομηνία 31/5 για τον Απρίλιο αλλά δεν έχω κάποιο θέμα με την ασφαλιστική ικανότητα.

Το πιο πιθανό είναι ότι κάνουν ενημερώσεις γία να εμφανισθούν τα ληξιπρόθεσμα και έπεσες πάνω στην διαδικασία.

Στο Ενιαίο Μητρώο Ασφάλισης-Ασφαλιστικής Ικανότητας, στο «ΑΤΛΑΣ» τι σε βγάζει ? Από εκεί, μου είχαν πει στον ΕΟΠΥΥ, ότι ελέγχουν την ασφαλιστική ικανότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.