Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

17 ώρες πριν, thodoris85 said:

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για το επικουρικό και το ΕΦΑΠΑΞ (κατηγορία: άρθρο παρ. 9 του αρ. 39).

Μου έδωσαν από τη δουλειά χαρτί που φαίνονται οι εισφορές που έχουν δώσει για το 2017. Σύμφωνα με αυτό φαίνεται όρι δεν παρακρατάνε επικουρικό (3.5% δικό μου και 3.5% του εργοδότη) και να θυμάμαι καλά θα έπρεπε να υπάρχει κια παρακράτηση για ΕΦΑΠΑΞ (δικό μου 4%).

Δε θα έπρεπε να γίνεται παρακράτηση; Αυτά τα παρακρατάνε μέσω ΕΦΚΑ ή μέσω ΤΜΕΔΕ;

Καλημέρα Θοδωρή,

εφόσον υπάγεσαι στην παρ.9 του άρθρου 39 πρέπει να γίνει κανονικά η παρακράτηση για επικουρικό κι εφάπαξ (τα ανάλογα ποσοστά). Απ' όσο γνωρίζω στην περίπτωση αυτή η καταβολή των εισφορών (ποσοστό τόσο του εργοδότη όσο και του εργαζομένου) είναι υποχρέωση του εργοδότη και γι' αυτό οφείλει να καταθέσει τη σχετική Α.Π.Δ. Στην καρτέλα του Ε.Φ.Κ.Α. "Υποχρεώσεις Κοινωνικής ασφάλισης/Εισφορές" και στην υποκαρτέλα "Ιστορικό Εισφορών από 01/01/2017" για τον αντίστοιχο μήνα θα πρέπει να εμφανίζεται η λέξη "Αυτοαπασχολούμενος" ως ιδιότητα και η φράση "Yπαγωγή στη διάταξη παρ.9 αρθρ.39 Ν.4387/2016" στις Παρατηρήσεις. Αυτός είναι ο ένας έλεγχος που μπορείς να κάνεις όπως επίσης να βεβαιωθείς κι από το λογιστήριο του εργοδότη σου ότι έχει κατατεθεί σωστά η σχετική Α.Π.Δ. Στην καρτέλα του Ε.Φ.Κ.Α. οι συγκεκριμένες αλλαγές παρουσιάζουν μεγάλη καθυστέρηση στο να εμφανιστούν (της τάξης 1 μήνα+).

Ίκαρε λογικά καλύπτεσαι κι εσύ μ' αυτούς τους ελέγχους (τουλάχιστον αυτούς μπορώ να παραθέσω εγώ από την πλευρά μου). Σαν ποσό πάντως για τις εισφορές του 2017 εμφανίζει τις εισφορές του ελάχιστου ειδοποιητηρίου καθώς ακόμη δεν έχει γίνει η εκκαθάριση των εισοδημάτων για τα μπλοκάκια του 2017. Ελπίζω να ενημερωθεί το σχετικό ποσό όταν γίνει η εκκαθάριση. 

 

Edited by Panagiotis T.
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Panagiotis T. said:

Καλημέρα Θοδωρή,

εφόσον υπάγεσαι στην παρ.9 του άρθρου 39 πρέπει να γίνει κανονικά η παρακράτηση για επικουρικό κι εφάπαξ (τα ανάλογα ποσοστά). Απ' όσο γνωρίζω στην περίπτωση αυτή η καταβολή των εισφορών (ποσοστό τόσο του εργοδότη όσο και του εργαζομένου) είναι υποχρέωση του εργοδότη και γι' αυτό οφείλει να καταθέσει τη σχετική Α.Π.Δ. Στην καρτέλα του Ε.Φ.Κ.Α. "Υποχρεώσεις Κοινωνικής ασφάλισης/Εισφορές" και στην υποκαρτέλα "Ιστορικό Εισφορών από 01/01/2017" για τον αντίστοιχο μήνα θα πρέπει να εμφανίζεται η λέξη "Αυτοαπασχολούμενος" ως ιδιότητα και η φράση "Yπαγωγή στη διάταξη παρ.9 αρθρ.39 Ν.4387/2016" στις Παρατηρήσεις. Αυτός είναι ο ένας έλεγχος που μπορείς να κάνεις όπως επίσης να βεβαιωθείς κι από το λογιστήριο του εργοδότη σου ότι έχει κατατεθεί σωστά η σχετική Α.Π.Δ. Στην καρτέλα του Ε.Φ.Κ.Α. οι συγκεκριμένες αλλαγές παρουσιάζουν μεγάλη καθυστέρηση στο να εμφανιστούν (της τάξης 1 μήνα+).

 

Παναγιώτη καλημέρα,

Από την πρώτη κιόλας πρόταση πήρα την απάντηση μου. Ελπίζω να βγει άκρη με το λογιστήριο εντός του μήνα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θοδωρή,

προφανώς με τη λέξη μισθωτός στον παραπάνω πίνακα αναφέρεσαι στο μπλοκάκι. Αν δεν κάνω λάθος, και για τον ελεύθερο επαγγελματία και για τον μισθωτό-μπλοκάκι ισχύουν τα συγκεκριμένα ποσοστά  με εξαίρεση τα 10 ευρώ υπέρ Ο.Α.Ε.Δ. στην περίπτωση του μισθωτού-μπλοκάκι που δεν υφίστανται (μικρό το καλό, απλά το αναφέρω).

Για τον πραγματικά μισθωτό μηχανικό τα ποσοστά είναι διαφορετικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα Θοδωρή,

προφανώς με τη λέξη μισθωτός στον παραπάνω πίνακα αναφέρεσαι στο μπλοκάκι. Αν δεν κάνω λάθος, και για τον ελεύθερο επαγγελματία και για τον μισθωτό-μπλοκάκι ισχύουν τα συγκεκριμένα ποσοστά  με εξαίρεση τα 10 ευρώ υπέρ Ο.Α.Ε.Δ. στην περίπτωση του μισθωτού-μπλοκάκι που δεν υφίστανται (μικρό το καλό, απλά το αναφέρω).

Για τον πραγματικά μισθωτό μηχανικό τα ποσοστά είναι διαφορετικά.

 

Ναι εννοώ μισθωτός-μπλοκάκι (παράγραφος 9 - άρθρο 39), για συντομία το έγραψα έτσι στα τεφτέρια μου. Ευχαριστώ και πάλι για τη διευκρίνιση

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. Στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ γιατί στην τελευταία δόση που πλήρωσα 29/06/2018 εκεί που λέει Συμπεριλήφθηκε στην Εξόφληση δεν είναι τσεκαρισμένο? Συνημμένο. και στις Oφειλές γράφει:

Οφειλές
Οφειλές από 1/1/2017
Είδος Οφειλής     
Ποσό Οφειλής     
ΜΗΝΙΑΙΑ ΕΙΣΦΟΡΑ 5/2018    167,95 €
Σύνολο:    167,95 €

Ευχαριστώ!

kartela-EFKA.jpg

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ενημερωθεί ακόμη.

Το ίδιο ατικάριστο θα είναι και στις στην καρτέλα εισφορές στο Ιστορικό Εισφορών η εισφορά του Μαΐου.

Θα ενημερωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εκκαθάριση προέκυψε σημαντικό πιστωτικό υπόλοιπο στην καρτέλα μου στον ΕΦΚΑ. Δήλωσα IBAN στα ατομικά μου στοιχεία και δεν έκανα αίτηση για συμψηφισμό με μελλοντικές εισφορές. Έχει περάσει παραπάνω από μήνας και τα λεφτά δεν έχουν πιστωθεί στον λογαριασμό μου. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος με πιστωτική εκκαθάριση αν / πότε επιστρέφονται τα λεφτά, ή αν πρέπει να κάνουμε κάποια επιπλέον κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

η προθεσμία όπου θα δηλώναμε αν επιθυμούμε επιστροφή χρημάτων από τις αχρεωστήτως καταβληθείσες εισφορές πότε έληξε;;

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, πετρος748 said:

η προθεσμία όπου θα δηλώναμε αν επιθυμούμε επιστροφή χρημάτων από τις αχρεωστήτως καταβληθείσες εισφορές πότε έληξε;;

http://www.efka.gov.gr/_news/files/20180601anew.cfm

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.