Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφαλιστική ενημερότητα και έκδοση Αδειών Δόμησης


RizospastikhPM

Recommended Posts

Η ενημερότητα δεν αναφερόταν ούτε στην προηγούμενη διάταξη αλλά παρόλα αυτά την ζητούσαν στις πολεοδομίες με τη δικαιολογία ότι δεν αναφόταν ρητά η κατάργηση της, συνεπώς προβλέπω ότι θα έχουμε νέο σήριαλ!!!! 

Το ίδιο ασφαλώς θα γίνει και με την εισφορά ΕΜΠ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διατύπωση του νέου νόμου είναι διαφορετική και πιο σαφής αλλά πέρα από αυτό , αν με την ηλεκτρονική έκδοση αδειών πάμε σε μια πλατφόρμα τύπου  4178 όπου τσεκάρονται κουτάκια με τα απαιτούμενα και  δεν υπάρχει κουτάκι "ασφαλισιτκή ενημερότητα"  τελείωσε το θέμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά να σας πω και την προσωπική μου εμπειρία , εγώ γράφτηκα στο ΤΣΜΕΔΕ σαν εργολήπτης περίπου το 90 κάτι (δεν δεχόταν αλλιώς τους απόφοιτους ΚΑΤΕ) , περίπου το 2012 άφησα το εργοληπτικό πτυχίο και έληξε , φέτος το αντιλήφθηκαν και με διέγραψαν από το ΤΜΕΔΕ , βέβαια τα τελευταία χρόνια είχα κάποιες οφειλές, επίσης μου έστειλαν έγγραφο ότι από το 2012 και μετά ότι πλήρωσα θεωρείται αχρεωστήτως καταβληθέν και αν έχω πληρώσει επιπλέον θα επιστραφούν . προφανώς για να με διαγράψουν δεν θεωρούν ότι οφείλω κάτι ? σκέφτομαι επειδή πέρσι το εισόδημα που έχω από κάτι χωράφια ήταν περισσότερο από του μηχανικού να γραφτώ στον ΟΓΑ λέτε να μου δημιουργήσει πρόβλημα στην άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού αυτό ?(προφανώς ενημερότητα θα έχω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα,


ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε αν μπορώ αυτή τη στιγμή να κάνω διακανονισμό για τις παλιές εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ για να πάρω και ενημερότητα για έκδοση άδειας


τα γραφεία λειτουργούν όλες τις ημέρες?


ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει νεώτερη ενημέρωση για το θέμα της προσκόμισης ασφαλιστικής ενημερότητας για την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Εγκύκλιο 1 /16-11-2017 στις διευκρινίσεις του άρθρου 50 αναφέρεται πως "οι οικοδομικές άδειες και η έγκριση των εργασιών μικρής κλίμακας, να εκδίδονται με τις προϋποθέσεις και τα δικαιολογητικά που ορίζονται στα άρθα 36, 37 και 40, αλλά με τη διαδικασία που εκδίδονταν πριν τη δημοσίευση αυτού (δηλαδή με έγκριση και άδεια δόμησης των άρθρων 1 έως 8 του ν.4030/2011)". Στα δικαιολογητικά του άρθρου 40 του Ν.4495/17 δεν αναφέρεται η ασφαλιστική ενημερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα λέμε αλλά οι υπάλληλοι τα δικα τους, πολλές φορές με την πλάτη δικών μας οργάνων που πιέζουν απο πίσω.

Εμένα χθες μου ζήτησε υπάλληλος σε μικρή υπηρεσία και μάλιστα ήθελε και ... πρωτότυπη!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά το υπουργείο αποφεύγει να πάρει σαφή θέση στο ζήτημα. Μετά από μια ανάγνωση του άρθρου 40, θεωρώ ότι δεν αρκεί η μη αναφορά της ασφαλιστικής ενημερότητας για να μην τη ζητούν οι υπηρεσίες. Στο άρθρο 40 δεν αναφέρεται ούτε το αποδεικτικό κατάθεσης της μελέτης πυροπροστασίας στην πυροσβεστική, ούτε οι αναγκαίες (αφού δεν υπάρχει έλεγχος) δηλώσεις των μελετητών για την ορθότητα των μελετών, ούτε οι εισφορές ιδιοκτήτη υπέρ ΤΕΕ, ούτε η Δημοτική Ενημερότητα του ιδιοκτήτη που απαιτείται από τον Δημοτικό Κώδικα, ούτε καν ο προϋπολογισμός του έργου (ισως λείπουν και αλλά που δεν έχω εντοπίσει). Πιστεύετε ότι υπήρχε πρόθεση να καταργηθούν ΟΛΑ αυτά? Με αυτή την προχειρότητα και τις ελλείψεις του άρθρου 40 θα λέμε ότι εννοείται πως απαιτείται (παρόλο που δεν αναφέρεται) πχ ο προϋπολογισμός ή η εισφορά ιδιοκτήτη υπέρ ΤΕΕ, αλλά ταυτόχρονα εννοείται ότι δε απαιτείται η ασφαλιστική?

Πότε επιτέλους το ΥΠΕΝ θα απαντήσει με σαφήνεια, χωρίς υπεκφυγές, ώστε να μην μπορεί να υπάρξει καμία αμφισβήτηση από τις υπηρεσίες?

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Εδώ αγαπητοί μου φίλοι και συνάδελφοι είναι το Ελλαδιστάν και κάνουμε ό,τι γουστάρει ο καθένας......

post-15892-0-55597200-1510898220_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.