Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Να μην το διακόψεις. Εφόσον πας και μείνεις και 4-5 χρόνια και όλα πάνε καλά και βλέπεις να συνηθίζεις τη ζωή εκεί το ξανασκέφτεσαι για τη διακοπή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.Διάβασα με προσοχή όλη τη συζήτηση από το 2009 καθώς με απασχολεί και εμένα αυτό το θέμα.Έχω διαβάσει αρκετές απόψεις σχετικά με τη διακοπή ή μη από το ΤΣΜΕΔΕ σε περίπτωση εργασίας στην Αγγλία, ωστόσο δεν έχω βγάλει κάποια άκρη σχετικά με το τι θα έπρεπε να κάνω.

Εγώ πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ από το 2011 και το Σεπτέμβρη θα πάω στην Αγγλία για μεταπτυχιακό και έπειτα θέλω να δουλέψω είτε εκεί είτε Μέση Ανατολή.Το δίλημμα μου και μένα ωστόσο είναι

1)να το διακόψω ή όχι το ΤΣΜΕΔΕ?

2)να το κρατήσω(όσο κάνω το μεταπτυχιακό) και να εξαιρεθώ απο τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ όταν βρω εκεί δουλειά?

3)να το κρατήσω και να εξαιρεθώ απο τις εισφορές στον Αγγλικό φορέα ασφάλισης όταν βρω εκεί δουλειά?

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να μείνω εκεί για πάντα παρα μόνο για κάποια χρόνια.

Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός διότι επαναφέρω πάλι το θέμα απο την αρχή του,αλλά θα με βοηθούσε πολύ αν μάθαινα από εμπειρίες συναδέλφων σε αυτό το thread τι έκαναν τελικά με αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα συνάδελφε. Για το πρώτο που ρωτάς θα συμφωνήσω με τον anavatis. Οριστική διακοπή δε χρειάζεται να κάνεις εφόσον μπορείς απλά να εξαιρεθείς από το ΤΣΜΕΔΕ για όσα χρόνια θα είσαι Αγγλία και όταν αποφασίσεις να επιστρέψεις στην Ελλάδα ξαναξεκινάς το ΤΣΜΕΔΕ. Το τρίτο που ρωτάς γίνεται εφόσον δουλεύεις στην Αγγλία ως ελεύθερος επαγγελματίας και όχι ως μισθωτός. Αν είσαι μισθωτός υποχρεωτικά ασφαλίζεσαι στη χώρα στην οποία εργάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και με συγχωρείτε που καθυστέρησα να σας ευχαριστήσω.Μάλλον ναι καλό θα ήταν, όταν με το καλό τελειώσω το μεταπτυχιακό μου και βρώ δουλειά τότε να κάνω εξαίρεση απο το ΤΣΜΕΔΕ.

Αναρωτιέμαι ωστόσο αν αξίζει να πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ στην Ελλάδα και όχι κάποια ιδιωτική ασφάλιση στο εξωτερικό?

Edited by thkovos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραια.. πηραμε το Α1 πριν 2 χρονια, το υποβαλλαμε, σταματησαμε να πληρωνουμε. Τελειωσαν τα 2 χρονια ομως, τωρα τι? Ξανα η ιδια φορμα και ολη η διαδικασια απο την αρχη? Εχει παρει κανενας 2ο Α1?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια.. πηραμε το Α1 πριν 2 χρονια, το υποβαλλαμε, σταματησαμε να πληρωνουμε. Τελειωσαν τα 2 χρονια ομως, τωρα τι? Ξανα η ιδια φορμα και ολη η διαδικασια απο την αρχη? Εχει παρει κανενας 2ο Α1?

 

Έχω πάρει και πρώτο (2010-2011) και δεύτερο (2012-2013) και τώρα πάω για το τρίτο στη σειρά Α1. Ίδια φόρμα, ίδια αίτηση στο Β΄ όροφο του ΤΣΜΕΔΕ. (ευτυχώς την έχω σκανάρει και δε χρειάζεται να ζητάω άλλη)

 

Αν σου έρθει χαρτί να πληρώσεις, μη το κάνεις, αλλά περίμενε τη δεύτερη εξαίρεση, αλλιώς θα υπάρξει μπέρδεμα με την επιστροφή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κι απο μενα. 

 

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια ενημερωσης. Ομολογω πως μετα απο 9 χρονια στην Αγγλια, υπηρεσιες οπως το ΤΣΜΕΔΕ μου φαινονται αδιανοητες. Δεν μπορω να καταλαβω πως προκυπτει υποχρεωση ασφαλιστικων εισφορων, χωρις εργασια, μονο το ΤΣΜΕΔΕ πρεπει να το κανει παγκοσμιως. 

 

Να μη σας ζαλιζω με την ιστορια της ζωης μου, θα τα πω γρηγορα. Τελειωσα το ΕΜΠ και εφυγα για αγγλια για μεταπτυχιακο το 2005. Απο το 2007 εργαζομαι ως μισθωτος και πληρωνω εισφορες στην Αγγλια, οχι ως μηχανικος. Στην Ελλαδα δεν εχω εργαστει ποτε ως μηχανικος, αλλα οι γονεις μου θεωρησαν καλη ιδεα να πληρωνω εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ και βλεπουμε. Το να γυρισω αμεσα (εντος 5ετιας) δεν υπαρχει ως προοπτικη. Και τα χρηματα πλεον ειναι πολλα για να τα πεταω στο ΤΣΜΕΔΕ απο το οποιο δεν προκειται να παρω συνταξη. Για αρχη ειπα να διακοψω γιατι μου λενε οτι το να διαγραφω ειναι 'δυσκολο'.

 

Απο το ΤΣΜΕΔΕ, ζητησαν ενα εγγραφο Α1 το οποιο και εβγαλα. (Αν και ο βλακας δεν καταλαβα οτι το ΤΣΜΕΔΕ ειναι απο 1ης Ιουλιου και το εβγαλα απο Νοεμβριο)

 

Ερωτησεις:

 

1)  Το εγγραφο Α1 δεν νομιζω πως ειναι το καταλληλο εγγραφο. Ειναι εγγραφο αποφυγης διπλων εισφορων, σε περιπτωση εργασιας σε πανω απο μια χωρες της ΕΕ. Εγω δεν εργαζομαι, ουτε εχω εργαστει ποτε στην Ελλαδα, ουτε εχω κανει εναρξη. Οι Αγγλοι τωρα με θεωρουν αυτοαπασχολουμενο στην Ελλαδα και δεν γνωριζω τι μπλεξιμο μπορει να γινει, καθως εχω υποχρεωση εισφορων για τις απολαβες μου στην Ελλαδα. Που δεν εχω. Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο? Δεν μου εχουν ζητησει να πληρωσω κατι ακομα. (προσπαθησα να εξηγησω στο ΤΣΜΕΔΕ οτι αποδεικτικο πληρωμης εισφορων ειναι το P60 και οχι το Α1, αλλα δεν λειτουργησε. Το ιδιο και στους Αγγλους οτι δεν εχω απασχοληση στην Ελλαδα και το Α1 το ζηταει απλα το ΤΣΜΕΔΕ. Ουτε αυτο φαινεται να επιασε) 

 

2) Ακομα και αν γυρισω στην Ελλαδα, να εργαστω ως μηχανικος αποκλειεται. Υπαρχει περιπτωση να διακοψω εντελως απο το ΤΣΜΕΔΕ και να το ξαναρχισω απο το μηδεν οταν και αν επιστρεψω? Προφανως με την προοπτικη να παρω οποια συνταξη μου αναλογει, με βαση τα οσα πληρωσα, στο τελος.

 

3) Σε περιπτωση που διακοψεις εντελως το ΤΣΜΕΔΕ, μπορεις να παρεις τα χρηματα που εχεις ηδη πληρωσει?

 

Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος εάν με το Α1(περιμένω να το λάβω) εξαιρούμαστε και από τον κλάδο υγείας η' τον κλάδο υγείας πρέπει να τον κόψουμε μόνοι μας απο το  ΤΣΜΕΔΕ? το ρωτάω γιατί πολλοί κόβουν τον κλάδο υγείας μόνοι τους ενώ εγώ δεν το έχω κάνει ακόμη γιατί νομίζω ισχύει αναδρομικά με το Α1..

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις:

 

1)  Το εγγραφο Α1 δεν νομιζω πως ειναι το καταλληλο εγγραφο. Ειναι εγγραφο αποφυγης διπλων εισφορων, σε περιπτωση εργασιας σε πανω απο μια χωρες της ΕΕ. Εγω δεν εργαζομαι, ουτε εχω εργαστει ποτε στην Ελλαδα, ουτε εχω κανει εναρξη. Οι Αγγλοι τωρα με θεωρουν αυτοαπασχολουμενο στην Ελλαδα και δεν γνωριζω τι μπλεξιμο μπορει να γινει, καθως εχω υποχρεωση εισφορων για τις απολαβες μου στην Ελλαδα. Που δεν εχω. Εχει κανεις εμπειρια απο αυτο? Δεν μου εχουν ζητησει να πληρωσω κατι ακομα. (προσπαθησα να εξηγησω στο ΤΣΜΕΔΕ οτι αποδεικτικο πληρωμης εισφορων ειναι το P60 και οχι το Α1, αλλα δεν λειτουργησε. Το ιδιο και στους Αγγλους οτι δεν εχω απασχοληση στην Ελλαδα και το Α1 το ζηταει απλα το ΤΣΜΕΔΕ. Ουτε αυτο φαινεται να επιασε) 

 

2) Ακομα και αν γυρισω στην Ελλαδα, να εργαστω ως μηχανικος αποκλειεται. Υπαρχει περιπτωση να διακοψω εντελως απο το ΤΣΜΕΔΕ και να το ξαναρχισω απο το μηδεν οταν και αν επιστρεψω? Προφανως με την προοπτικη να παρω οποια συνταξη μου αναλογει, με βαση τα οσα πληρωσα, στο τελος.

 

3) Σε περιπτωση που διακοψεις εντελως το ΤΣΜΕΔΕ, μπορεις να παρεις τα χρηματα που εχεις ηδη πληρωσει?

 

Ευχαριστω πολυ για την οποια βοηθεια.

Λίγους μήνες μετά την υποβολή του Α1 θα σου έρθει βεβαίωση για αναστολή των εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ για 2 χρόνια. Στο τέλος της διετίας θα σου ζητηθεί ανανέωση με νέο Α1. Ταυτόχρονα παύει και η κάλυψη από τον κλάδο υγείας (αλλά έχεις την ευρωπαϊκή κάρτα από Αγγλία). Τα χρήματα που έδωσες υποτίθεται ότι δεν χάνονται και θα σου αποδοθούν με τη σύνταξη (.... :)).

Για την οριστική διακοπή του ΤΣΜΕΔΕ κανείς δε δίνει ακόμη πληροφορίες. Από το ΤΕΕ μου είπαν ότι πολλοί συνάδελφοι για να αποφύγουν τις υποχρεωτικές εισφορές αναγκάζονται να διαγραφούν από το ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω πάρει και πρώτο (2010-2011) και δεύτερο (2012-2013) και τώρα πάω για το τρίτο στη σειρά Α1. Ίδια φόρμα, ίδια αίτηση στο Β΄ όροφο του ΤΣΜΕΔΕ. (ευτυχώς την έχω σκανάρει και δε χρειάζεται να ζητάω άλλη)

 

Αν σου έρθει χαρτί να πληρώσεις, μη το κάνεις, αλλά περίμενε τη δεύτερη εξαίρεση, αλλιώς θα υπάρξει μπέρδεμα με την επιστροφή!

καλησπερα Damien,

ποια ειναι αυτη η φορμα που λες? υπάρχει κάπου να την κατεβάσω?

Εχω στα χέρια μου το 2ο Α1 και ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το στείλω ταχυδρομικώς? Αν ναι, υπ`όψιν ποιου?

Αλλιώς, μπορώ να στείλω την αδερφή μου να το καταθέσει? Σε ποιον υπάλληλο στον 2ο όροφο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα Damien,

ποια ειναι αυτη η φορμα που λες? υπάρχει κάπου να την κατεβάσω?

Εχω στα χέρια μου το 2ο Α1 και ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το στείλω ταχυδρομικώς? Αν ναι, υπ`όψιν ποιου?

Αλλιώς, μπορώ να στείλω την αδερφή μου να το καταθέσει? Σε ποιον υπάλληλο στον 2ο όροφο?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων

 

Πρεπει να συμπληρώσεις την αίτηση που επισύναψα και να την πας ή εσύ ή κάποιος άλλος στο τμήμα που λέει πάνω.

Scanned at 21-10-2012 18-36 μμ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.