Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

15 ώρες πριν, Astrolavos said:

Έχω αρκετά μικρή εμπειρία σ' αυτόν τον τομέα (Αυθαίρετα, Μεταβιβάσεις, Άδειες κλπ), καθώς ειδικεύομαι αλλού. Προσπάθησα παρ' όλα αυτά να ασχοληθώ και μ' αυτά, για να συμπληρώσω το εισόδημα μου, μιας και οι περίοδοι είναι δύσκολοι. Όμως όσες περιπτώσεις μου έτυχαν ήταν κυρίως οι γνωστές "έλα μωρέ, υπέγραψε το" και τα γνωστά. Ως ένα όριο καθόμουν να ασχοληθώ να εξηγήσω, αλλά διαπίστωσα ότι τζάμπα το προσπαθώ. Δεν έχω πείρα από άλλες χώρες και τι συμβαίνει εκεί, αλλά εδώ διαπίστωσα ότι όλα γίνονται με μία διάχυτη προχειρότητα. Αυτή η προχειρότητα διακρίνει την κοινωνία μας σε όλες τις πτυχές της και αποτυπώνεται σε κάθε έκφραση της, είτε το λέμε παιδεία, μόρφωση, εργασία, υγεία, πολιτική, οικονομία, αθλητισμός, είτε το λέμε διαπροσωπικές σχέσεις, ανθρωπιά, καθήκον απέναντι στο κοινωνικό σύνολο.

Το γενικεύω, το γνωρίζω, αλλά δυστυχώς αυτό διαπιστώνω καθημερινά. Ξέρω ότι έφυγα τελείως απ' το θέμα και ζητώ την κατανόηση των διαχειριστών, αλλά ήθελα να εκφράσω αυτήν την άποψη.

Υ.Γ. 1: Ευχαριστώ πραγματικά που δίνει ο καθένας έτσι απλά τη βοήθεια του, πίσω από μια οθόνη, "ξοδεύοντας" τα πολύτιμα λεπτά/ώρες της καθημερινότητας για να συμβουλέψει έναν συνάδελφο του.

Υ.Γ. 2: Συνέστησα στον άνθρωπο να κάνει πρώτα τοπογραφικό και μετά όλα τ' άλλα, αλλά αυτός μου είπε: "νέος είσαι δεν ξέρεις, θα πάω σε γνωστό μου". Στο καλό.

 

Welcome to club....

42 λεπτά πριν, kan62 said:

Πολλές πληροφορίες για τη δουλειά του συμβολαιογράφου ...

Για την ταμπακιέρα του μηχανικού (βλέπε αποτίμηση προ συμβολαίου) τίποτε.

Μα αφού είμαστε οι χαμάληδες, οι αναγκαίοι άνθρωποι για να περατωθεί ένα έργο (ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ).. τι παραπάνω θέλεις????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, kan62 said:

Πολλές πληροφορίες για τη δουλειά του συμβολαιογράφου ...

Για την ταμπακιέρα του μηχανικού (βλέπε αποτίμηση προ συμβολαίου) τίποτε.

Το πρώτο εδάφιο έχει πληροφορίες για τη δουλειά του μηχανικού. 

Το δεύτερο εδάφιο το παραθέτω ως εγχειρίδιο για να ξέρουν οι συνάδελφοι που σταματούν οι υποχρεώσεις/απαιτήσεις των συμβολαιογράφων 8) 

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση που είναι πολλοί συνιδιοκτήτες και μερικοί αγνώστων στοιχείων και πρέπει να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης για ένα ποσοστό Πώς αντιμετωπίζεται;Πώς θα βάλλω τα ποσοστά που δεν γνωρίζω ονόματα (προέρχεται από κληρονομια).Εχει κάνεις αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις το ονοματεπώνυμο του συνιδιοκτήτη που έδωσε την εντολή για την βεβαιωση με ποσοστό 100% και θα αναφέρεις στα σχόλια ότι συμπληρώνεται έτσι για συστημικούς  λόγους καταχώρησης του πληροφοριακού συστήματος, αναγράφοντας επίσης και το ποσοστό συνιδιοκτησίας που προκύπτει από τον τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση του Δημήτρη! Πρωτίστως έχεις επίσημο ιδιοκτήτη?

Τουτέστιν έχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς?

Γιατί απ αυτά που έχω μάθει δίπλα στο δάσκαλο  νομικής του φόρουμ dimitris GM

Δίχως αποδοχή δεν υπάρχει ιδιοκτήτης άρα δεν γίνεται τακτοποίηση ούτε βεβαίωση δίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει αποδοχή για τα ποσοστά από τρία αδέρφια που κληρονόμησαν τον πατέρα τους και τα ποσοστά αυτά θα τα μεταβιβάσουν οι δύο σε ένα. Επομένως θα προχωρήσω όπως είπε ο Paνlos δεν βλέπω άλλη λύση ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν ειπες "τι" ακινητο ειναι

ειχες πει και για πολλους συνιδιοκτητες  με καποιους να ειναι "αγνωστοι"

τεσπα 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.