Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

για βεβαίωση σε κατοικία στην οποία έχει βγει άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτων

βάζω καμία αυθαιρεσία (ναι λέω)

ή χρειάζεται να αναφερθώ στον 4178 και την υπαγωγή που έκανε εκεί?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για βεβαίωση σε κατοικία στην οποία έχει βγει άδεια νομιμοποίησης αυθαιρέτων

βάζω καμία αυθαιρεσία (ναι λέω)

ή χρειάζεται να αναφερθώ στον 4178 και την υπαγωγή που έκανε εκεί?

Νομίζω πως το κτίσμα είναι πλέον νόμιμο, οπότε επιλέγεται ο αντίστοιχος τύπος βεβαίωσης, και μπαίνει "με άδεια" και  απο κάτω ο αριθμός της άδειας νομιμοποίησης. Στο νόμο πάντως γίνεται αναφορά στη παρ. η) του άρθρου 82.

Edited by maximos
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με maximos

Νομίζω ότι απο την στιγμή που εκδόθηκε άδεια νομιμοποίησης η "δουλειά" του 4178 παύει να υπάρχει.

Υπάρχει κανονικά  διοικητική πράξη άδειας νομιμοποίησης

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ εφόσον όλες οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν νομιμοποιηθεί με άδεια.

Αν υπάρχουν τμήματα που παραμένουν ρυθμισμένα τότε εκδίδεις αυτή που λέει ότι "υπάγεται στις εξαιρέσεις..."

Link to comment
Share on other sites

νομίζω (βεβαιότητα θα το έλεγα)

όταν βγαίνει άδεια νομιμοποιήσης αυτή βγαίνει για όλα

δεν μπορεί τα μισά να νομιμοποιηθούν και τα άλλα να ρυθμιστούν

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

γίνεται... ΄ότι νομιμοποιείται  αναφέρεται αναλυτικά στην άδεια , τμήματα που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν παραμένουν σε ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί πχ μέσα σε ένα ακίνητο να έχεις μια αυθαίρετη κατοικία που νομιμοποιείται και μια αποθήκη στα πλάγια όρια.

Η αποθήκη που δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί τακτοποιείται με πρόστιμο, αποτύπώνεται κανονικά στα σχέδια και φυσικά υπολογίζεται στην πραγματοποιούμενη δόμηση και κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί παρακάτω, αλλά για αδόμητο βάζεις ναι στην οικοδομική άδεια και αριθμός άδειας πχ 0 (μηδέν). Έπειτα προχωράς κανονικά και επιλέγεις αδόμητο. Έχει ακόμη πολλά προβλήματα το σύστημα! Την απάντηση μου την έδωσαν στις 10 Νοέμβρη από το ΤΕΕ. Κι έτσι έβγαλα την βεβαίωση.!!! Μα δεν είναι αστείο;;;;;

Σήμερα 20/1/18 άνοιξα μια δήλωση για Βεβαίωση με Ν4495/17 μισογκρεμισμένου διατηρητέου του 1900. Το κτίριο δεν έχει αυθαίρετα. Έβαλα άδεια ΝΑΙ αναγκαστικά (άδεια δεν υπάρχει) γιατί με το όχι πρέπει να δηλώσω ότι έχω αυθαίρετη δόμηση και όπως είδα πιο πάνω (συμβουλή από ΤΕΕ) έβαλα στον αριθμό αδείας 0. Αλλά το Σύστημα μου ζητά να έχω και ένα ΦΚ. Έβαλα σε ένα ΦΚ στο Είδος Χρήσης "άλλη κατοικία", όπως στην αρχική καταγραφή και πατώντας το κουμπάκι Υποβολή Δήλωσης μου έβγαλε  Αρχική υποβολή βεβαίωσης με πρόστιμο 0.

Ευχαριστώ για την πληροφορία για το μηδέν, με απάλλαξε από τον κόπο να παίρνω τηλ το ΤΕΕ την Δευτέρα και να αναγκαστώ να κατέβω Σύνταγμα επειδή τα τηλ βουίζουν χωρίς σταματημό ή δεν απαντάνε...Καλό Σ/Κ σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

 αποτύπώνεται κανονικά στα σχέδια και φυσικά υπολογίζεται στην πραγματοποιούμενη δόμηση και κάλυψη

αυτο εννοω, αν δεν υπαρχει περισσευμα δομησης-καλυψης δεν μπορει να βγει η αδεια

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που έχουμε ρύθμιση με το Ν.4495/17, στην οποία απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας,

τι γίνεται με την έκδοση βεβαίωσης μηχανικού για συμβολαιογραφική πράξη?

 

Απλώς αναγράφουμε πως θα πρέπει να υποβληθεί μελέτη στατικής επάρκειας εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας και

αναφέρουμε πως θα αποτελέσει αντικείμενο νεας σύμβασης?

Υποτίθεται πως χορηγώντας τη βεβαίωση δηλώνουμε πως έχουμε ολες τις απαραιτητες μελέτες, δικαιολογητικα κλπ.

 

Σε περίπτωση που ο νεος ιδιοκτήτης δεν θα θελήσει να αναθεσει στον οποιοδήποτε μηχανικό τη μελέτη στατικής επάρκειας,

μιας και η συμβολαογραική πράξη του εχει ηδη γίνει, πως καλυπτόμαστε σε περίπτωση αντιδικίας?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.