Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους, μου ζητήθηκε βεβαιώση για μεταβίβαση υψούν σε 3οροφο με σύσταση ΟΙ . στο δώμα υπάρει αυθαίρετη απόληξη του κοινόχρησου κλιμακοστασίου (πρόχειρη κατασκευή με τούβλο και ελενίτ ύψος 1.80, επιφάνεια 6μ2). μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση ή θα χρειαστεί ρύθμιση; 

επίσης στο ίδιο ακίνητο η ΟΙ του  β΄ορόφου που έλεγξα δεν έχει αυθαιρεσίες αλλά ο Α' οροφος έχει κτίσει μια προσθήκη στην πίσω όψη με αποτέλεσμα η οροφή του να γίνεται μπαλκόνι στο β' όροφο, η αυθαιρεσία έχει ρυθμίστει από άλλο μηχανικό με 4178. λογικά δεν με εμποδίζει να εκδώσω βεβαίωση αλλά θα πρέπει να είναι περίπτωση 1 (βεβαίωση χωρίς αυθαιρεσίες) ή 2 (με ρυθμισμένες αυθαιρεσίες, έστω και να αφορούν άλλη ιδιοκτησία)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μεταβίβαση υψούν οι συμβολαιογράφοι ζητάνε βεβαίωση για αδόμητο ακίνητο. Οι αυθαιρεσίες που υπάρχουν στις άλλες οριζόντιες και στους κοινόχηστους χώρους, είτε ρυθμισμένες είτε όχι, εσένα δεν σε επηρεάζουν. Η αυθαίρετη απόληξη του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου κατ΄εμέ δεν συνιστά αυθαιρεσία που καταλογίζεται στον ιδιοκτήτη του υψούν, αλλά ρυθμίζεται μαζί με τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες των κοινόχρηστων χώρων, εκτός αν αυτή έχει επεκταθεί στο δώμα πέρα από το νόμιμο περίγραμμα της αδείας. Το τελευταίο μόνο με επιφύλαξη... Ας ακούσουμε κι άλλες γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την αποψη σου αν και μερικοι βγαζουν βεβαιωση περι μη αυθαιρεσιων αντι αδομητου και οι δυο τροποι ειναι σωστοι νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ υποστηρίζει πως και οι δύο τρόποι είναι σωστοί. Οι συμβολαιογράφοι όμως βαράνε κωλύματα γιατί έχουν οδηγίες από το σύλλογό τους να δέχονται μόνο βεβαιώσεις αδόμητου για μελλοντικό όροφο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ όμοια περίπτωση με το post #350, @killertomato , μόνο που έχω μια σύσταση του 1973 που δεν αναφέρει κανένα δικαίωμα υψούν, αλλά παρακρατά χιλιοστά οικοπέδου για μελλοντική δόμηση. Στο δώμα υπάρχει αποθήκη, με χιλιοστά, 5τμ. Το 1976 τροποποιείται η σύσταση γιατί έχει γίνει η αποθήκη 12τμ και μειώνει τα υπόλοιπα χιλιοστά της μελλοντικής δόμησης αντίστοιχα. Το 1983 μειώνονται κι άλλο τα χιλιοστά της μελλοντικής δόμησης, γιατί έγινε επέκταση του καταστήματος Ισογείου. Με 4014/11 νομιμοποιείται στο δώμα η γκαρσονιέρα 30τμ (από αποθήκη 12τμ έγινε 30τμ γκαρσονιέρα), του ιδίου ιδιοκτήτη με το δικαίωμα μελλοντικής δόμησης και μεταβιβάζεται αμέσως, χωρίς τροποποίηση της Οριζόντιας Ιδιοκτησίας. Μου ζητάνε σήμερα βεβαίωση για το δικαίωμα υψούν (!!) που έχει απομείνει και περιγράφεται στο χώρο που περιλαμβάνει το δώμα (σαν να μην υπήρξε ποτέ η αποθήκη ή γκαρσονιέρα σήμερα) αν ποτέ επιτραπεί από τις πολεοδομικές διατάξεις να ανεγερθεί κάτι. Δίνω βεβαίωση ότι δεν υπάρχει κτίσμα αρθρ83 2α (το οποίο δεν μιλάει για αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία), αρθρ83 2β (δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες...) ή θεωρώ ότι η επέκταση της γκαρσονιέρας έχει γίνει στο χώρο του δικαιώματός μου, εφόσον δεν τροποποιήθηκε η οριζόντια και πρέπει να δώσω αρθρ83 2γ (ήδη νομιμοποιημένο); Προσωπικά τείνω προς το 2β, γιατί δεν έχει σαφή όρια η ιδιοκτησία μου και είναι ένα υπόλοιπο άυλο που πάντα θα είναι ιδέα. Τελικά τι τσιγάρα προτείνετε να καπνίζω στη φυλακή;

Edited by rs96028
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σύντεκνοι.

Περίπτωση επαγγελματικού χώρου που καταλαμβάνει όλον τον όροφο πέραν του κλιμακοστασίου.

Στις επιτόπιες μετρήσεις βρέθηκε όλο το κτήριο κατάτι μικρότερο και δη στο κλιμακοστάσιο, το οποίο και εισήλθε εντός του περιγράμματος της ΟΙ μου, κατά περίπου 30εκ. Στην ουσία μικρότερο περίγραμμα κτηρίου, κρατήθηκαν σταθερες διαστάσεις κλιμακοστασίου, οπότε μίκρυνε ο ωφέλιμος χώρος της ΟΙ μου.

Δεδομένου του λεκτικού της βεβαίωσης ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ΚΑΘ ΥΠΕΡΒΑΣΗ δόμησης, κάλυψης και ύψους, θα χορηγούσατε βεβαίωση?

 

Προσωπικά προς τα κει κλείνω. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα την έδινα.

Δεν βλέπω παράβαση καθ ' υπέρβαση.

Δηλ. αν είχα μία ισόγεια κατοικία  και δεν  είχα κατασκευάσει ένα αποθηκάκι 2,00χ1,00=2,00τμ που υπήρχε στα σχέδια της ΟΑ, αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί παράβαση;

Κάπως έτσι θα το σκεφτόμουν.

Και αφου οι διαστάσεις του κλιμακοστασίου κρατήθηκαν ίδιες με αποτέλεσμα τα Κ/Χ να μην  μεταβάλονται.

 

edit 

Ακόμα θα έλεγα ότι δεν μίκρυνε η δικιά σου ΟΙ , επειδή μεγάλωσε το κλιμακοστάσιο. 

Εάν μεγάλωνε το κλιμακοστάσιο ,θα λέγαμε ότι εισήλθε στην δικιά σου ΟΙ

Απλά η ΟΙ έγινε μικρότερη.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με απασχολησε ηταν ο κοινοχρηστος που εισηλθε κατα 30εκ περιπου στην ιδιοκτησια μας.

Κι αυτο γιατι ολη η διασταση κατασκευαστηκε μειωμενη, διατηρηθηκαν σταθερες οι διαστασεις του κλιμακοστασιου κι ετσι μοιραια μικρυνε ο ωφελιμος χωρος της ιδιοκτησιας μου.

Θα μπορούσε να θεωρηθεί και διαμερισματωση, ομως δεδομενης της απωλειας εμβαδου, αντι για ωφελεια, νομιζω οτι μπορει να χορηγηθει βεβαιωση

 

Αλλες αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

εχω περιπτωση βεβαιωσης με διαμερισμα λιγοτερο κατα 8τ.μ. δεν μπορει να παει κατηγορια 3 δεν εξασφαλιζει ουτε διαστασεισ ουτε επιφανεια.

η απαντηση απο το helpdesk στο τεε  συμπιπτει με την αποψη μου οτι παει με διαμερισματωση. Ενταξει λοιπον το πολεοδομικο αλλα η μεταβιβαση τησ ο.ι με λιγοτερα τετραγωνικα θα αποτελει ενα προβλημα για τον αγοραστη αρα πρεπει να ενημερωθει (?). Η τροποποιηση συστασης ειναι αδυνατη αν δεν γινει μονομερης.

Ο 4495 στο αρθρο 98 παρ 8  1.   Ειδικώς, όταν αυθαίρετες κατα- σκευές ή αλλαγές χρήσης, που εξυπηρετούν τη συνιδιο- κτησία έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε παράρτημα οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, ο ιδιοκτήτης έχει δι- καίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, προκειμένου το παράρτημα να αποκτήσει το χαρακτήρα κοινόχρηστου και κοινόκτη- του χώρου της συνιδιοκτησίας. Στην περίπτωση αυτή  η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών τεκμαίρεται.  Βεβαια ως παραρτημα αντιλαμβανομαι καποιο παρακολουθημα του ακινητου και οχι τμημα του............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.