Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

Πρόκειται για ισόγεια κλειστή θέση στάθμευσης η οποία προσμετρούσε στον όγκο της οικοδομής, έχει δηλωθεί στον Ν.3843 η αλλαγή χρήσης από θ.σ. σε κατοικία και δεν είχαν συμπεριλάβει, όπως ανέφερε και η εγκύκλιος, τις εξωτερικές τοιχοποιίες. Τώρα καλούμαι να κάνω ταυτότητα και θέλω να δηλώσω τις διαρρυθμίσεις, τις εξωτερικές τοιχοποιίες κλπ. Αν στη δήλωση δηλώσω και τα τακτοποιηθέντα με τον Ν.3843/2010 προς οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση, με το παράβολο των 100ευρώ, και πάλι για το ποσοστό υπέρβασης λαμβάνω υπόψιν αποκλειστικά τα 3,00τ.μ.;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το παράβολο των 100 Ευρώ ισχύει μόνο για τις περιπτώσεις περαιωμένων δηλώσεων Ν. 3843 (με έλεγχο των κριτηρίων άρθρου 88 παρ. β υποπαρ. αα και ββ όπου δεν υπάρχουν μεταγενέστερες αυθαιρεσίες;

Στην περίπτωσή σου κάνεις υπαγωγή για 3 τ.μ επιφάνεια για την οποία απαιτείται το παράβολο των 250 Ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, το "ιδιαίτερο" πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι τα χιλιοστά της ΟΙ, τα οποία δύναται να οδηγήσουν τη δήλωση σε Κατηγορία 5....

1. Πρόσεχε ιδιαίτερα στο αν έχει γίνει και κατάληψη κοινόχρηστου χώρου....

2. Το να συμπεριλάβεις και τα τ.μ. του 3843 μάλλον δεν "συμφερει"....

Link to comment
Share on other sites

εγκ 2

Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου, με την εξαίρεση μη αυτοτελών αυθαίρετων χώρων εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές, καθώς και τακτοποιηθέντων ημιυπαιθρίων χώρων με τους νόμους ν.3775/09, ν.3843/10, ν.4014/11 και ν.4178/13 για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Θεωρώ ότι, το "ιδιαίτερο" πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι τα χιλιοστά της ΟΙ, τα οποία δύναται να οδηγήσουν τη δήλωση σε Κατηγορία 5....

1. Πρόσεχε ιδιαίτερα στο αν έχει γίνει και κατάληψη κοινόχρηστου χώρου....

2. Το να συμπεριλάβεις και τα τ.μ. του 3843 μάλλον δεν "συμφερει"....

Καλημέρα @ΙΑΣΟΝΑΣ. Οι συνολικές αυθαιρεσίες του εν λόγω ακινήτου, και αυτές που έχουν ήδη τακτοποιηθεί και αυτές που θα τακτοποιηθούν δεν ξεπερνούν τα 50τ.μ. οπότε θεωρώ ότι είμαι στην κατηγορία 4.

 

2 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

εγκ 2

Για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου, με την εξαίρεση μη αυτοτελών αυθαίρετων χώρων εντός του νομίμου περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές, καθώς και τακτοποιηθέντων ημιυπαιθρίων χώρων με τους νόμους ν.3775/09, ν.3843/10, ν.4014/11 και ν.4178/13 για τους οποίους έχει περαιωθεί η διαδικασία υπαγωγής

Καλημέρα @ΚΑΝΑ. Αυτό αναφέρεται αν θυμάμαι καλά για την επιλογή της κατηγορίας 4 ή 5. Αν υποθέσουμε όμως ότι αναφέρεται και στο ποσοστό υπέρβασης (<50%, 50-100% κλπ), τότε και πάλι θέλει ψάξιμο για το αν ανήκω στις κατηγορίες των εξαιρέσεων καθώς...

(α)είμαι χώρος ρυθμισμένος για αλλαγή χρήσης (από ισόγεια κλειστή θέση στάθμευσης σε κατοικία) με τον νόμο των ημιυπαιθρίων, αλλά δεν είμαι τακτοποιημένος ημιυπαίθριος χώρος (ποτέ δεν ήμουν ημιυπαίθριος).

(β)είμαι εντός σχεδίου, είμαι εντός νομίμου περιγράμματος (είμαι εντός κάλυψης και μερούσα και σε όγκο), δεν είμαι αυτοτελής χώρος καθώς έχω ενσωματωθεί σε νόμιμο υφιστάμενο κατάστημα, αλλά δεν είμαι υπόγειο, σοφίτα και εσωτερικός εξώστης...

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, HAROUL said:

Οι συνολικές αυθαιρεσίες του εν λόγω ακινήτου, και αυτές που έχουν ήδη τακτοποιηθεί και αυτές που θα τακτοποιηθούν δεν ξεπερνούν τα 50τ.μ. οπότε θεωρώ ότι είμαι στην κατηγορία 4.

Επίτρεψέ μου μια επισήμανση, με την έννοια "ακίνητο" αν αναφέρεσαι σε Οριζόντια Ιδιοκτησία ακινήτου (π.χ. ισόγεια κλειστή θέση στάθμευσης κ.λπ.) μην είσαι απολύτως βέβαιος ότι, έχεις περιθώριο για εύρεση της Κατηγορίας τα 50 τ.μ. ...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @ΙΑΣΟΝΑΣ. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - συμβουλή. Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ούτε ότι έχω περιθώριο ούτε ότι δεν το έχω. Επειδή όμως πιστεύω ότι το έχουν βάλει με σκοπό η πλειοψηφία των δηλώσεων να προκύπτει κατηγορία 4, πιστεύω ότι αν αναφερόταν σε επίπεδο κτιρίου θα ήταν πολύ λίγες οι περιπτώσεις εφαρμογής της εν λόγω παραγράφου. 

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα

jbosdas

Edited by jbosdas
rule #6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να μην έχω πρόβλημα, σε αντίστοιχες περιπτώσεις, επιμερίζω τα 50 τ.μ., σε ακίνητα με ΣΟΙ, με βάσει τα αναλογούντα χιλιοστά κάθε ΟΙ. Δεν το λέει πουθενά, αυστηρό, αλλά δίκαιο....

 

Link to comment
Share on other sites

εσύ είσαι πιο αυστηρός και από τον Νομοθέτη! 😄

σε ευχαριστώ πάντως!

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα

jbosdas

Edited by jbosdas
rule#6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.