Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 088 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα πριν την 28.07.2011 - Περίπτωση 1 (Κατασκευές που έχουν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους)


Recommended Posts

Για να καταλάβω φαίνεται πως τελευταίος μπήκα στον χορό και θα αργήσω εγώ να χορέψω, φιλικά θα ήθελα να χαιρετίσω τον φίλο , Συνάδελφο και γείτονα μου τον jbosda καθώς και εγώ εδώ στο Χαλάνδρι στα όρια με το Νέο Ψυχικό είμαι και εντάξει το καταλαβαίνω ότι αυτό που ρώτησα εγώ αφορά τι λέει η νομοθεσία σήμερα για ακίνητα που πχ το 2030 θα θέλουμε ακίνητο που προέρχεται από συνένωση άλλων παλιότερων ακινήτων και ρυθμίστηκε να υπάρχει νόμιμα σαν ένα ακίνητο πια με τον Ν.4495/17 αν θα μπορούμε το 2030 πχ - Και δεν εννοώ προ Χριστού 🤣🤣🤣 Καταλαβαίνω ότι ορισμένα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν. Εκτός και αν ένας καλός Συνάδελφος πχ ο Jbosdas ανακαλύψει μια καλή χρονομηχανή και πάμε όλοι στο 2007 τότε που φτιάχναμε πολυκατοικίες και σχεδιάζαμε ωραία ακίνητα, να είμαστε ευτυχισμένοι.-

Link to comment
Share on other sites

@Arche συγγνώμη, αλλά δεν έχω καταλάβει.

@avgoust το 40% δεν το συζητάμε, ελέγχεται σε κάθε περίπτωση, άλλωστε αποτελεί προϋπόθεση εφαρμογής του άρθρου. 

@Pavlos33 προσωπικά μου είναι ξεκάθαρο... Διακρίνει τρεις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών: περαιωμένες, μη ολοκληρωμένες, και αυτές που δεν έχουν υπαχθεί σε καμιά ρύθμιση. Σε μία δήλωση υπαγωγής 4495 μπορούμε να έχουμε συνδυασμό αυτών πχ κατασκευές που έχουν ανασταλεί ή εξαιρεθεί με 1337/83 (περίπτωση 1α) με μεταγενέστερη επέκταση που δεν έχει δηλωθεί (περ.3).

Ως προς το θέμα του συστήματος δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα: 2ΦΚ, 1 παράβολο των 100€ και 1ΠΠ των 337,5€... 

image.thumb.png.df5c0748013f89084d5391c7f5a7c0de.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εφαρμόζεις αυτό που ορίζει ο νόμος και εξαιρείς και τον ΗΧ.

Μάλλον ο συνάδελφος έχει το θέμα του με τις λοιπές πολεοδομικές παραβάσεις και θεωρεί ότι θέλει διόρθωση η υπαγωγή σου πριν την πράξη. Υπάρχει ομάδα που υποστηρίζει και αυτό ... ας όψεται το ΥΠΕΝ-ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και έγινε... Έπειτα από συζήτηση επί του θέματος ο συνάδελφος συμφώνησε και δήλωση ολοκληρώθηκε με υπαγωγή ΠΠ και ΗΧ σε δύο διαφορετικά Φ.Κ.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, υπάρχει η παρακάτω εξωτερική σκάλα η οποία οδηγεί στον όροφο διώροφου κτιρίου. Στο Ν.4178/2013 είχε δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων, επειδή περιμετρικά κατασκευάστηκαν οι τοίχοι που φαίνονται στην εικόνα, ενώ δεν προβλέπονταν με βάση την άδεια.

Η εν λόγω δήλωση αυθαιρέτων Ν.4178 μου μεταφέρθηκε και ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αυτή η κατασκευή δεν έχει οροφή, εκτός από ένα μικρό τμήμα που καλύπτεται από τον εξώστη του πάνω ορόφου και το οποίο έχω βάλει μέσα σε περίγραμμα, συνεπώς δε θα μπορούσε να δηλωθεί με αναλυτικό προϋπολογισμό ?

Αν παραμείνει ως υπέρβαση δόμησης, δηλώνεται ως υπέρβαση κύριων χώρων και όχι με μειωτικό συντελεστή γιατί στον Ν.4178 με μειωτικό δηλώνονται μόνο υπόγεια, πατάρια και σοφίτες? Παρεμπιπτόντως, οι ισόγειοι βοηθητικοί χώροι στο Ν.4178 δηλώνονται ως υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων και όχι με μειωτικό?

 

 

 

20240322_164651.jpg

20240322_165924.jpg

20240322_165908.jpg

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Λόγω των περιμετρικών τοίχων, το κλιμακοστάσιο από την κάτω πλευρά, στο ισόγειο, δημιουργεί κλειστούς χώρους. Οπότε, θεωρώ ότι ορθώς υπολογίστηκε ως ΥΔ.

Στο γενικότερο ερώτημα χώροι σε υπόγειες στάθμες, πατάρια, σοφίτες υπολογίζονται με μειωτικό συντελεστή προστίμου (0,50 ή 0,30), ενώ ισόγειοι βοηθητικοί χώροι μέχρι 50 τμ με μειωτικό 0,50.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον Ν. 4178/2013, το συγκεκριμένο κλιμακοστάσιο και οι ισόγειοι βοηθητικοί χώροι δηλώνονται ως υπέρβαση δόμησης κύριων χώρων ή μπορούν να δηλωθούν με μειωτικό?

Link to comment
Share on other sites

Μονοσήμαντη απάντηση δεν νομίζω ότι υπάρχει. Βάσει κτιριοδομικού τα κλιμακοστάσια θεωρούνται χώροι βοηθητικής χρήσης. Από την άλλη, στον ΓΟΚ 85/00 προσμετρούσαν στο Σ.Δ κάτι που σημαίνει ότι εμμέσως θεωρούνταν χώροι Κ.Χ. Συνήθως (κατά κοινή πρακτική) στις τακτοποιήσεις λαμβάνονται για τον υπολογισμό προστίμου με ΥΔΧΚ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σε διαμέρισμα έχει ρυθμιστεί ο ημιυπαιθριος με τον Ν.3843/10. Τότε όπως γινόταν στην αίτηση, ο μηχανικός είχε σημειώσει πάνω στην κατοψη της Ο.Α. την μετατροπή κ δεν είχε κάνει νέο σχέδιο. 

Ομως το σχεδιο αυτό δείχνει μια μπαλκονόπορτα που δεν υπάρχει. Πρέπει να κάνω νέα κάτοψη ώστε να φαίνεται αυτή η διαφοροποίηση?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά θέματα με τις τακτοποιήσεις Ν. 3843. Όχι μόνο θα πρέπει να κάνεις νέα κάτοψη αλλά και να ρυθμίσεις τον τοίχο που δεν έχει συμπεριληφθεί. Οπότε, ανοίγεις δήλωση ν. 4495/17 βάζεις και την επιφάνεια του άλλοτε ρυθμισμένου ΗΧ  και συμψηφίζεις το πρόστιμο από την τότε περαιωμένη δήλωση. Επιπλέον μαζεύεις και οτιδήποτε άλλο υπάρχει στο διαμέρισμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.