Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω οροφοδιαμέρισμα (πανω απο το ισογειο) με παραβάσεις

α) 4τ.μ. δομησης κατοικιας

β) επεκταση μπαλκονιου

γ) μεταλλικης σκαλα (για δευτερη προσβαση εισοδου της κατοικιας στον οροφο)

εχω αδεια και ειναι κατασκευασμενα προ 75

τα βαζω ολα κατηγορια 1;

την επεκταση μπαλκονιου τι κατηγορια; (ισχυε τοτε 20% ή 40% συνολικων εξωστων; )

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρωτάς για τα μπαλκόνια ξεχωριστά;

Αφού γράφεις ότι όλα είναι πρίν το 75.

Άρα όλα σε 1Κ1

 

Εμένα πιό πολύ η μεταλλική δεύτερη σκάλα μου φαίνεται κάπως...

Σε κάθε περίπτωση σαν δεύτερη, θα πάει με 1ΛΠ, εάν είναι <1975.

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις ολα προ 75 ειναι.

Αρα μια παραβαση δομηση-βεραντα

και μια λοιπη παραβαση σκαλα....(γιατι σε προβληματισε; )

εγω για το ποσοστο % εξωστη στο συνολο λεω

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μαλλον δεν είμαι στη σωστή εννότητα  θέλω όμως τη βοηθειά σας

 

Μου πρόέκειψεένα διαμέρισμα πρό του 75 με βάση τη σύσταση όμως πουθενά δεν αναφέρεται ο αριθμός αδείας ..

σε κανένα συμβόλαιο και κανείς από την πολύκατοικία δεν έχει ίχνος της αδείας.

προσπαθώ να επικοινωνήσω με το σύλλογο των συμβολαιογράφων στα τηλ. 2103301285-6 αλλά κανείς δε το σηκώνει..

 

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο mail, fax η άλλο τηλ επικοινωνίας??

στη πολεοδομία θα μπορούν να μου πουν αν υπάρχει άδεια με βάση το Ο.Τ. και την οδό???

Link to comment
Share on other sites

(οι συμβολαιογραφοι μαλλον δεν εχουν τιποτα σε σχεση με αδεια...μαλλον)

καλυτερα να πας στην αντιστοιχη πολεοδομια που ανηκει το ακινητο με οσο στοιχεια του ακινητου εχεις περισσοτερα.

αριθ. αδειας,

ονομα ιδιοκτητων

εργολαβος

μηχανικος που το εφτιαξε

ετος κατασκευης

οδο

ΟΤ

ολο και κατι θα βρεις

 

καποιος για το #193-195

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

gio

Δεν ασχολείσαι καθόλου με ποσοστά % εξωστών.

Αφου είναι όλα πριν το 75.

Και για  την μεταλλική σκάλα , αν είναι πριν το 75 δεν χρειάζεται ΛΠ. 

Απλά προβληματίστηκα για τον χρόνο κατασκευής της.

Αν είναι όμως πρίν το 75 , τότε και αυτή στην ίδια Κ1. 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρακαλώ τη γνώμη σας για το παρακάτω:

Σε οικόπεδο εντός οικισμού υφίσταται νομίμως κτίριο κρατικής αρωγής (1956) με χρήση κατοικίας. Το 1973 ,αποδεδειγμένα, κατασκευάστηκε σε απόσταση 2 μέτρων από την αρωγή αυθαίρετο κτίριο με χρήση αποθήκης.

Το 1995, αποδεδειγμένα, η αυθαίρετη αποθήκη άλλαξε επίσης αυθαίρετα χρήση σε κύρια (κατοικία) ενώ κατασκευάστηκε ενδιάμεσο τμήμα σε κύρια χρήση το οποίο συνένωσε την αποθήκη με την αρωγή. Πλέον δηλαδή υπάρχει στο οικόπεδο ένα ενιαίο κτίριο με χρήση κατοικίας.

 

Το ερώτημα είναι:

Πως τακτοποιείται η αποθήκη που άλλαξε χρήση:  Εμπίπτει σαν αυθαίρετο κτίριο στην κατηγορία 1, ενώ η χρήση που πήρε αργότερα στην κατηγορία 4?

Link to comment
Share on other sites

Tekton85,

Η τακτοποίηση αλ./χρ. νοείται για νόμιμο κτίσμα που αυθαιρέτως έχει αλλάξει χρήση.

Δηλαδή,  δεν νοείται ποτέ  αυθαίρετη αλ./χρ. σε αυθαίρετο 

(ο αυθαίρετος δεν μπορεί να θεωρηθεί πιό αυθαίρετος,

γιατί πιό αυθαίρετος ...πεθαίνεις  :mrgreen: ..... ). 

Επίσης η κάθε αυθαιρεσία κρίνεται κατά την στιγμή της αυτοψίας και όχι στο βάθος του παρελθόντος.

 

ΑΡΑ εσύ εδώ έχεις για τακτοποίηση:

α)  την  πρώτη αυθ. προσθήκη του '73 με δηλούμενη προς τακτοποίηση την χρήση κατοικίας ΚΑΤ.1

β)  την δεύτερη αυθ. προσθήκη του '95  >>       >>                >>             >>           >>     ΚΑΤ.4 και παλαιότητας '93-'03

 

:)

 

 

Υ.Γ για #201:

      Η χρήση που τακτοποιείς είναι αυτή που διαπιστώνεις στην αυτοψία και μπορεί να φανεί ακόμη και από εσωτερικές φωτο.

      Θα ήταν εξ΄άλλου ψευδής δήλωση να το δηλώσεις ως αποθήκη ενώ είναι κατοικία.

      Το συμβόλαιο δεν είναι εξ΄άλλου απαραίτητο να το καταθέσεις, χώρια που θα μπορούσε το κτίσμα να έχει αλλάξει από 

      τότε περισσότερες χρήσεις (π.χ λεβητοστάσιο, κατάστημα...) και χωρίς καν να το ξέρεις εσύ αλλά ούτε ακόμη και οι νυν 

      ιδιοκτήτες του,  ούτε από πουθενά υποχρεούμεθα στην ιστορική αναδρομή χρήσεων του αυθαιρέτου, παρά μόνο στην 

      διαπίστωση  της τωρινής του χρήσης.

      Είσαι απόλυτα σύμφωνος με το λεκτικό του αρ.96.α):

       " Αυθαίρετες κατασκευές  (το κτίσμα προ '75) σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία (διαπιστούμενη τώρα), που υφ ίστανται 

        (οι κατασκευές) πριν από το έτος 1975."

      Το συμβόλαιο θα ήταν χρήσιμο μόνο για να δείξει την παλαιότητα της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης από την νόμιμη 

      που τέτοια όμως δεν υπήρξε ποτέ.  Δεν δηλώνεις εδώ παλαιότητα α/χ ώστε να επικαλεστείς το συμβόλαιο, ούτε η ύπαρξη 

      του  σε  προδίδει σε κάτι.

     

     Η παλαιότητα λοιπόν που πρέπει να δηλωθεί αφορά στο κτίσμα (αυτό έγινε αυθαίρετα) και αυτό τεκμαίρεται από 

     αεροφωτο  ή  άλλα δημόσια έγγραφα, ενώ η δηλούμενη χρήση του είναι "κατοικία"....

 

      . 

 

     

     

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Anton_civeng,

Έχεις τα δίκια δου...Όντως πιο αυθαίρετος πεθαίνεις, απλά έχω συμβόλαιο του 90 που αναφέρει το χώρο αυτό ως αποθήκη. Πως θα πάω να πω ότι είναι κατοικία απο το 75???

Σύμφωνα με την Κατ.1 αν η αυθαίρετη χρήση έχει εγκατασταθεί μετά το '75 (που στην περίπτωσή μου λόγω συμβολαίου δεν μπορώ να το κάνω γαργάρα) δεν πληροί τις προυποθέσεις υπαγωγής...

 

 

#200#

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!

Είναι πολύ σωστό ότι δεν υποχρεούμαι να αναζητώ την αλλαγή-διαδοχή των χρήσεων σε βάθος χρόνου.

Εδώ ωστόσο δεν πρόκειται περί παλαιότητας αλλαγής χρήσης, όσο για παλαιότητα εγκατάστασης της χρήσης η οποία από τη μία προκύπτει λόγω του συμβολαίου και από την άλλη έχει συνοδευτεί από μία σειρά εργασιών όπου από τον τρόπο κατασκευής τους τεκμέρεται ότι έχουν γίνει πρόσφατα. Π.χ. αντικατάσταση στέγης, εσωτερικές διαρρυθμίσεις, σοφαντίσματα κλπ. (το συμβόλαιο μάλιστα αναφέρει ότι το κτίριο ήταν σε κακή κατάσταση και μη οικονομική η επισκευή του..ψεματάκι)

Από την άλλη δεν έχεις άδικο....δεν μπορώ να δηλώσω αποθήκη προ 75 από τη στιγμή που τώρα δεν είναι...

Λοιπόν, σκέφτομαι ότι το καλύτερο είναι κατοικία προ 1975 και μία κατηγορία 4 με αναλυτικό οι εργασίες που έγιναν πρόσφατα.

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, και τη στοιχειοθετημένη σκέψη σου.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.