Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας συνάδελφοι,

 

σε κτίριο προ του 1975, έχουν κατασκευαστεί μεταγενέστερα,

-αποθηκάκια αυθαίρετα(κατηγορία 3) και

-στέγαστρο (αναλυτικός).

 

Πρόστιμο: 200+200+200=600 ή 200+200=400?

 

*Βάζοντας στο σύστημα τις λοιπές παραβάσεις στο ΦΚ της κατ.1 μου βγάζει μόνο 200 και όχι 200+200=400.

Link to comment
Share on other sites

Γ

 

σε κτίριο προ του 1975, έχουν κατασκευαστεί μεταγενέστερα,

-αποθηκάκια αυθαίρετα(κατηγορία 3) και

-στέγαστρο (αναλυτικός).

 

Πρόστιμο: 200+200+200=600 ή 200+200=400?

 

*Βάζοντας στο σύστημα τις λοιπές παραβάσεις στο ΦΚ της κατ.1 μου βγάζει μόνο 200 και όχι 200+200=400.

Δεν είναι σωστό να βάλεις τις λοιπές παραβάσεις κατηγορία 1, αφού οι εν λόγω αυθαιρεσίες, όπως αναφέρεις υφίστανται μετά την 9/6/75. Θα επιλέξεις διαφορετική κατηγορία γι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Και άλλη μία ερώτηση σχετικά με την συγκεκριμένη περίπτωση:

Θεωρείτε ότι είναι καλύτερο να περιμένω μήπως βγει διευκρινιστική εγκύκλιος σχετικά με τον συμψηφισμό "κατηγορίας 3-αναλυτικού" ή να το προχωρήσω έτσι?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Pavlos33

 

 

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Έχω μια περίπτωση σε οικισμό προ 23 με σκαρίφημα ορίων

 

Στο οικόπεδο υπάρχουν διώροφη κατοικία προ 75 (με σύσταση οριζοντίων, οι όροφοι είναι ανεξάρτητοι)

και στο υπόλοιπο κοινόχρηστο χώρο υπάρχει αποθήκη , μάντρες, πλακοστρώσεις, αλλά και η κοινόχρηστη στέγη των δυο οριζοντίων.

 

Έχω τακτοποιήσει τους δυο ορόφους με δυο δηλώσεις , μια για τον καθένα

 

Πρέπει τωρα να τακτοποιήσω τα κοινόχρηστα.

Η αποθήκη είναι σε περιοχή εκτός σχεδίου, η στέγη σε περιοχή εντός, ενώ η μάντρα και οι πλακοστρώσεις είναι σε περιοχή και εντός και εκτός σχεδίου.

 

Σκέφτομαι όλη τη δήλωση κονοχρήστων να τη βάλω σαν ΕΚΤΟΣ αφού η αποθήκη που θα πάει με τετραγωνικά είναι εκτός, να χρεωθεί και μια κατηγορία 1(προ 75 στεγη) και ενας αναλυτικός για μάντρες κλπ.

 

Αυτό διότι η κατηγορία 1 και ο αναλυτικός δεν επηρεάζονται απο το αν βρίσκονται εκτός ή εκτός και το πρόστιμο θα βγει σωστό.

Μήπως πρέπει να κάνω δυο δηλώσεις; αλλά και πάλι οι δηλώσεις πρέπει να γίνονται ανα αυτοτελή ιδιοκτησία.

 

Ποιά η γνώμη σας ;

 

[EDIT]

Μετά από μια παλαιότερη βοήθεια που είχα από τον Παύλο είδα ότι αφού το εντός οικισμού τμήμα οικοδομειται ενώ το εκτός δεν οικοδομείται τότε θα πάει ολη η δήλωση κοινόχρηστων σαν ΕΝΤΟΣ .

post-42751-0-60950800-1519372718_thumb.png

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Ισόγειο κατάστημα, χωρίς άλλα κτίσματα, προ του '75 εντάσσεται στην ΚΑΤ1; ή υποχρεωτικά στην ΚΑΤ2;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου δεν υφίσταται κτίριο με "επικρατούσα χρήση κατοικίας" κ κατάστημα στο ισόγειο.

Υπάρχει μόνο ενα ισόγειο κτίριο 95μ2 και εχει χρήση καταστηματος.

κ εδώ ειναι το παράλογο. Το απέναντι κτίριο ειναι πολυκατοικία κ στο ισόγειο υπάρχει κατάστημα το οποίο κ φυσικά μπορεί να ενταχθεί στην ΚΑΤ1...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.