Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 2 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα από ότι καταλαβαίνω από τα συμβόλαια δεν υπήρχε μεγαλύτερο οικόπεδο απλώς μπορεί να δείξανε δύο στην άδεια και το δίπλα οικόπεδο. Στην πραγματικότητα το οικόπεδο ήταν πάντα 340τ.μ. και για αυτό η οικοδομή τελικά κατασκευάστηκε μόνο σε αυτό το οικόπεδο αυτόνομη από τη δίπλα και όχι όπως ήταν στην οικοδομική άδεια και στα δύο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο τίτλος του οικοπέδου έγραφε 600 τμ; Στην αρχική άδεια έδειξαν οικόπεδο 600 τμ; Πήραν ΣΔ που να προκύπτει από 600 τμ οικόπεδο; Αν λοιπόν τελικά όπως λες ο τίτλος ήταν λάθος, το εμβαδόν οικοπέδου ήταν λάθος και γενικά όλα ήταν ένα λάθος τότε το λάθος αυτό θα πληρωθεί (ευτυχώς φτηνά  γι αυτούς). Κατηγορία 1 είναι οπότε τι το ψάχνεις. Χωρίς ΟΑ θα πάει (βλ. παράρτημα Α). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε τακτοποίηση αυθαίρετης προσθήκης Α ορόφου (προ του ΄83) σε ισόγειο προ του  '75 , σε οικισμό προ του '23 , θα ήθελα την συμβουλή σας σχετικά με το εαν έχω και  παραβίαση πλάγιας απόστασης.

Το ισόγειο κατασκευάσθηκε προ του '75 με Ο.Α. ( Β.Δ./15-6-68, σύστημα πτερύγων) και τακτοποιείται επίσης για αυθαιρεσίες περιγράμματος, μετακίνησης θέσης & αυθαιρεσίες Κατηγ. 3. Οι πλάγιες αποστάσεις στο διάγραμμα κάλυψης της Ο.Α. του ισογείου δεν αναγράφονται , όμως στις θέσεις όπου δεν εφάπτεται το κτίριο στα όρια του οικοπέδου μετράω απόσταση τουλάχιστον 1 μέτρο. Στην πραγματικότητα, καθότι το οικόπεδο είναι τεθλασμένο, το κτίριο έχει αποστάσεις από τα πλάγια και πίσω όρια που κειμένονται από 0μ έως 1,7 μ

Με το  ΠΔ_19-7-79  (ΦΕΚ-401_Δ_25-7-79) ορίζεται ελάχιστη πλάγια απόσταση τα 2,5 μ , για τις προσθήκες δεν αναγράφει κάτι σχετικό. Στον ΓΟΚ & ΝΟΚ (Αρθ. 23 ,παρ.3) ορίζεται οτι η προσθήκη ΣΕ ΝΟΜΙΜΩΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟ ΚΤΙΡΙΟ μπορεί να επεκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου έστω και αν το τελευταίο υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου.

Καθότι το ισόγειο δεν ήταν νομίμως υφιστάμενο όταν έγινε η προσθήκη ορόφου (νομιμοποιείται τώρα) , μπορώ να θεωρήσω οτι δεν έχω παραβίαση πλάγιας απόστασης; 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2023 at 3:09 ΜΜ, DIMITKLADO said:

Καθότι το ισόγειο δεν ήταν νομίμως υφιστάμενο όταν έγινε η προσθήκη ορόφου (νομιμοποιείται τώρα) , μπορώ να θεωρήσω οτι δεν έχω παραβίαση πλάγιας απόστασης;

Όχι, δεν μπορείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορία 2 παράβαση στην πρασια.
Σε πολυώροφη οικοδομή εντός σχεδίου με πρασιά σε δύο πλευρές, έχει γίνει παραβίαση της πρασιάς σε ένα τμήμα της από το ισόγειο που ομως δεν έχει αποκλειστική χρήση. Η παράβαση αυτή ισχυει από την κατασκευή του κτιρίου και το ερώτημα είναι εάν αυτή η παράβαση ανήκει στην κατηγορία 2, απαιτείται συναίνεση των συνιδιοκτητών; Δεν υπάρχει καμία ενόχληση, αυτά τα 40 χρόνια από συνιδιοκτητες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα. έχω ένα θέμα με παλιό γοκ που δεν μου έχει ξανατύχει.

Έχω να κάνω ταυτότητα σε παλιό κτίριο '63 (και πιο παλιο, το 63 έγινε 3, 4ος όροφος) στους ορόφους 1ο, 3ο, και μισό ισόγειο στο οποίο οι ημιυπαίθριοι χώροι και οι φωταγωγοί μετρούσαν στην δόμηση. Υπάρχει μετατόπιση εκ κατασκευής των τοίχων εις βάρος των "Η.Χ" και φωταγωγών,  αλλά ουσιαστικά δεν υπάρχει υπέρβαση κάλυψης - δόμησης  - όγκου αφού σύμφωνα με το ΔΚ της εποχής όλα μετρούσαν. Επίσης έχει αλλαγή στα ανοίγματα, πάλι εκ κατασκευής (λόγω τυπικού ορόφου που ποτέ δεν ήταν τυπικός) και μια διαφοροποίηση στους εξώστες πάλι εκ κατασκευής λόγω τυπικού ορόφου. Επίσης έχει διαρρυθμίσεις ανά όροφο αγνώστου ημερομηνίας (συνενώσεις γραφείων, διαχωρισμός χώρων) Δεν το πάω διαμερισμάτωση γιατί και το ισόγειο και οι όροφοι είναι μία ιδιοκτησία. Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να το δηλώσω; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

@littlejulie εάν η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία, είναι κατηγορία 1. Αλλιώς, είναι κατηγορία 2.
Οι αυθαιρεσίες που εντάσσονται στη ρύθμιση είναι οι αλλαγές στα ανοίγματα και στους εξώστες.
Τα υπόλοιπα είναι εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εάν δεν υπάρχει σύσταση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Φινέας said:

@littlejulie εάν η επικρατούσα χρήση είναι κατοικία, είναι κατηγορία 1. Αλλιώς, είναι κατηγορία 2.
Οι αυθαιρεσίες που εντάσσονται στη ρύθμιση είναι οι αλλαγές στα ανοίγματα και στους εξώστες.
Τα υπόλοιπα είναι εσωτερικές διαρρυθμίσεις, εάν δεν υπάρχει σύσταση.

Φινέα καλησπέρα,

πρόκειται για καταστήματα και γραφεία κατασκευής προ του 66 οπότε κατηγορία 2. Για την ιδιοκτησία του πελάτη μου δεν υπάρχει σύσταση, είναι όλα μια ιδιοκτησία. Στην κατηγορία 2 μου ζητά τετραγωνικά και εγώ δεν έχω παράβαση σε τετραγωνικά και ας έχουν κατασκευασθεί διαφορετικά από τις κατόψεις. να το βάλω λοιπόν κατηγορία 2 με λοιπή παράβαση για ανοίγματα και εξώστες; και τις διαρρυθμίσεις άλλη λοιπή παράβαση σε κατηγορία 4 ή δεν θεωρούνται αυθαιρεσίες τελικά οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνεις ως παράβαση μόνο τα ανοίγματα και τους εξώστες.
Οι διαρρυθμίσεις θα αποτυπωθούν στις κατόψεις που θα σχεδιάσεις.

Edited by Φινέας
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Φινέας said:

Δηλώνεις ως παράβαση μόνο τα ανοίγματα και τους εξώστες.
Οι διαρρυθμίσεις θα αποτυπωθούν στις κατόψεις που θα σχεδιάσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια και καλό Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.