Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα την άποψη σας, για ένταξη διαμερίσματος στην κατηγορία 3, με αποκλίσεις στις διαστάσεις μικρότερες από 5%.

Στα πλάγια όρια το κτίριο έχει χτιστεί στα όρια του οικοπέδου, και οι διαφορές είναι όπως φαίνεται στο σκαρίφημα. Επειδή στην περιοχή τα όμορα υπήρχαν, το 1980 που βγήκε η άδεια, άρα δεν έχει γίνει επέκταση στα όμορα οικόπεδα, άλλα προφανώς ήταν λάθος οι διαφορετικές διαστάσεις του κτιρίου, στην κάτοψη της άδειας.

Λόγω των σπασιμάτων στις διαστάσεις έχω μπερδευτεί με τον υπολογισμό του 5%, με βάση το περίγραμμα θεωρείται πως μπορεί να γίνει η υπαγωγή κατηγ. 3;

ΣΚΑΡΙΦΗΜΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

αρθ81,παρ2 α) Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο: οι αποκλίσεις των διαστάσεων του κτιρίου, συμπεριλαμβανομένου του ύψους αυτού και του ύψους ορόφου, έως δύο τοις εκατό (2%) συνολικά από τις αναγραφόμενες στο διάγραμμα κάλυψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα - επενδύσεις), εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως

6,49 + 3,9 + 3,61 = 14,00μ - 0,06μ (επιχρίσματα) = 13,96μ

3,4 + 3,9 + 6,5= 13,80μ +2% = 14,076 <13,96μ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, jbosdas said:

Κανένας δεν θα στο βεβαιώσει.

Το κατάλαβα, αλλά ο τρόπος αντιμετώπισης, όπως το παρέθεσες στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν είναι γενικά αποδεκτός;

Διαφορετικά οι περιπτώσεις με αποκλίσεις εντός του 2 ή 5 %, θα ήταν πολύ συγκεκριμένες.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι, "εξέχει" του νομίμου περιγράμματος αντιμετωπίζεται ως ΥΔΚΧ και ταυτοχρόνως ΥΚ (και ξεχνάμε την κατηγορία 3).

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ασφαλέστερη προσέγγιση, αλλά αν αντιμετωπίζονται όλες οι περιπτώσεις  κατά αυτόν τον τρόπο, δεν θα είχε λόγω ύπαρξης η κατηγορία 3. Δηλαδή θα το αντιμετώπιζες ως ΥΔΚΧ, χωρίς δεύτερη σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι, "εξέχει" του νομίμου περιγράμματος αντιμετωπίζεται ως ΥΔΚΧ και ταυτοχρόνως ΥΚ (και ξεχνάμε την κατηγορία 3).

Χωρίς έλεγχο του 2 ή 5%; Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι, "εξέχει" του νομίμου περιγράμματος ...

και εγώ την ίδια ταπεινή γνώμη έχω με μια μικρή συμπλήρωση..... ότι "εξέχει" από 5-7 εκ και άνω ......

 

Το γενικό 2% ή 5% είναι στο ή (και έχει μεγαλύτερη συσχέτιση με τα εμβαδά)

δηλαδή ότι εξέχει >5εκ ή >2% (5%) σε διαστάσεις πλευρών υπέρβαση.

Το λέω αυτό διότι εκτός των άλλων ας πάρουμε παράδειγμα κτηρίου με πρόσωπο πλευράς 50μ .... το 2% από μόνο του είναι 1 μέτρο υπέρβαση.... 

Δηλαδή ένα μέτρο υπέρβαση δεν θα είναι παράβαση??

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.