Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Φίλτατε Tetris.. Εχω την εντύπωση πως είχα γράψει αν αγοράσει οικόπεδο στην στενή πλευρά του οικοπέδου, ας θεωρήσουμε ότι η στενή πλευρά βρίσκεται στην πλευρά που το οικόπεδο έχει το πρόσωπο προς τον δρόμο. 

Ιάσονα Καλή Χρονιά!!! Με υγεία Αγαπητέ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Σε τακτοποίηση με το Ν4495 έχω τα εξής Φ.Κ.:

-ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ (ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ) ΔΥΟ ΑΝΟΙΓΜΑΤΩΝ (ΜΠΑΛΚΟΝΟΠΟΡΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΟΥ) ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΝ ΣΤΗΝ ΟΙΚ.ΑΔΕΙΑ - ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4, 1 ΛΟΙΠΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ

-ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΝΟΙΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΕΞ. ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Ο.Ι. (ΕΚ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ) - ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3.

Για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά διαβάζω το αρθ. 99. Βλέπω πως χρειάζομαι αντίγραφο ΤΔ αδείας. OK ως εδώ,  αλλά και  ΔΚ και κάτοψη στα οποία σημειώνεται η αυθαίρετη κατασκευή. 

Για την αλλαγή στις εξ. διαστάσεις του περιγράμματος της Ο.Ι. εως 5%... - αναρωτιέμαι πως χωρίς νέο ΤΔ να μπορώ να φτιάξω τη νέα κάτοψη? Όπως και να τοποθετήσω την αυθαίρετη κατασκευή στο ΔΚ?

Θέλω να πω, με γυμνό μάτι όλοι οι εξ. τοίχοι φαίνεται να φέρουν καθετότητες μεταξύ τους το οποίο δεν ισχύει υπάρχει κάποια κλίση. Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις?

Να συμπληρώσω το παραπάνω και να πω το εξής:

Διαβάζοντας το άρθρο 100 του Ν4495 παρ.5 για τις αυθαίρετες κατασκευές οι οποίες δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (όπως στη περίπτωσή μου κατάργηση ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών/αλλαγή διαστάσεων), δεν απαιτούνται τα δικαιολογητικά βββ, γγγ και δδδ της παρ. στ του αρθρου 99 (δηλαδή  ΤΔ, τομή, ΔΚ της αυθαίρετης κατασκευής). 

Όμως, για την αλλαγή των εξ. διαστάσεων του περιγράμματος της Ο.Ι. δεν απαιτούνται; Υπάγονται βέβαια στη κατηγορία 3 αλλά μήπως υπάρχει κάτι άλλο που να ισχύει για τη περίπτωση αυτή?  Μήπως στη κατ.3 δεν απαιτείται η αποτύπωση της αυθαίρετης κατασκευής σε κάτοψη και ΔΚ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, the_topo said:

Βλέπω πως χρειάζομαι αντίγραφο ΤΔ αδείας, οκως εδώ  αλλά και  ΔΚ και κάτοψη στα οποία σημειώνεται η αυθαίρετη κατασκευή. 

Διάβασε το άρθρο 96 στο τέλος της παρ. για την κατ.3 και το άρθρο 100, παρ.5 εκεί πέρα αναγράφει ότι σε περιπτώσεις παραβάσεων κατ.3 + ΛΠ δεν θέλει ΔΔ ούτε κανονικά κάτοψη αν και πάντα προτείναμε από το φόρουμ να γίνεται κάτοψη ακόμα και σε περίπτωση μόνο ΛΠ/κατ.3 για προφανείς λόγους.

Αναφορικά με την αποτύπωση σε περίπτωση δύσκολης κάτοψης με αποτμήσεις ή στραβούς τοίχους, αν θες να αποφύγεις σε 1η φάση το τοπογραφικό (αν έχεις άδεια τότε ανεβάζεις αυτό), δοκίμασε να πάρεις μετρήσεις σε περισσότερα σημεία κα διαγώνιες στα δωμάτια. Αν και πάλι δεν σου βγαίνει ενημέρωσε ότι θα χρειαστεί τοπογραφικό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρήκα και την απάντηση. Στη παράγραφο γ - κατηγορία 3 (Ν4495), στο τέλος λέει το εξής:

Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση μηχανικού, καθώς και φωτογραφίες, όπως προβλέπεται από τις διατάξεις του παρόντος. 

Επομένως για τη κατ. 3 δεν απαιτούνται έτσι κι αλλιώς κατόψεις, ΔΚ με την αυθαίρετη κατασκευή παρά μόνο αυτά που αναγράφονται παραπάνω.

Με λίγα λόγια δεν χρειάζεται να επισυνάψω κάτοψη/ΔΚ/τομή κτλ για καμία εκ των περιπτώσεων μου.

Ανεξαρτήτως όμως από τα παραπάνω, το θεωρείτε σωστό να μην υπάρχει έστω μια κάτοψη? Και αν όχι, δεν πρέπει αν γλινει ΤΔ για το θέμα που έθιξα αρχικά με τη κλίση των εξ. τοίχων? Ποιά η γνώμη σας?

 

2 ώρες πριν, akis73 said:

Αναφορικά με την αποτύπωση σε περίπτωση δύσκολης κάτοψης με αποτμήσεις ή στραβούς τοίχους, αν θες να αποφύγεις σε 1η φάση το τοπογραφικό (αν έχεις άδεια τότε ανεβάζεις αυτό), δοκίμασε να πάρεις μετρήσεις σε περισσότερα σημεία κα διαγώνιες στα δωμάτια. Αν και πάλι δεν σου βγαίνει ενημέρωσε ότι θα χρειαστεί τοπογραφικό.

Ενδιαφέρον το παραπάνω. Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο παραπάνω?

Όταν λες μετρήσεις σε περισσότερα σημεία τι εννοείς? 

Διαγώνιες στα δωμάτια εννοείς εσωτερικά?

Αν τελικά με αυτά δεν βγαίνει, μήπως να χρησιμοποιήσω τotal station για να μετρήσω έστω πως φεύγουν οι εξωτερικοί τοίχοι (και όχι για να συντάξω εκ νέου ΤΔ) είναι η καλύτερη λύση? Τουλάχιστον έτσι θα καταφέρω η κάτοψη να έχει σωστή κλίση στους εξ. τοίχους.. τι λες? (γιατί κάτοψη έχω κάνει ήδη αλλά δεν μου κλείνουν οι τοίχοι εξωτερικά που σίγουρα είναι λόγω κλίσεων)

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote" .

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίρια «αμοιβάδες» μια καλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις total station . Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει ακόμα και σε εσωτερικό χώρο σε χάλια κτίριο . 
 

Από τη στιγμή που ο νόμος δεν στο ζητάει δεν είναι απαραίτητο να φτιάξεις κατόψεις και Τοπογραφικο . Απλα poly line για να κάνεις τη δουλειά σου . 
 

Έχε όμως υπόψιν ότι αν χρειαστείς μεταγενέστερα να εκδόσεις ταυτότητα κτιρίου, οι κατόψεις είναι απαραίτητες !

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@the_topoΤο t.s το θεωρώ εκ των ουκ άνευ σε αποτυπώσεις αυτοτελών κτιρίων, όπως επίσης θεωρώ την σύνταξη τοπογραφικού, ασχέτως με το ποια δικαιολογητικά ζητούνται στα πλαίσια της κατηγορίας υπαγωγής. Μετρώντας τα εξωτερικά, η εσωτερική αποτύπωση γίνεται πολύ πιο σωστά καθώς υπάρχει εξωτερικό περίγραμμα. Δεν ξεχνάμε φυσικά να επαληθεύουμε διαστάσεις πλευρών και με κορδέλα, διότι το laser μπορεί να μας ξεγελάσει και να έχουμε πάρει κάποια λανθασμένη στόχευση. Bεβαίως και σε διαμερίσματα με λοξές πλευρές που το μόνο σίγουρο είναι ότι το σχήμα δεν θα κλείσει παρά μόνο με "δημιουργική ασάφεια" μπορεί να χρησιμοποιηθεί όταν έχουμε τη δυνατότητα να "χτυπήσουμε" εξωτερικά σημεία του (πχ από απέναντι ταράτσα ή από δρόμο κλπ).  Για τα άλλα ερωτήματα που θέτεις, η γνώμη μας μέσω του φόρουμ από τα προηγούμενα χρόνια εφαρμογής των ν. 4014 και 4178 ήταν ότι ακόμη και αν ο νόμος δεν απαιτούσε για παράδειγμα την κάτοψη ή το τοπογραφικό, εμείς είναι καλό να τα συντάξουμε τα σχέδια αυτά και να τα ανεβάσουμε στα προαιρετικά. Έτσι θα έχουμε εξασφαλίσει στον πελάτη μας εγκεκριμένα σχέδια για κάθε χρήση. Η χρήση αυτή ήρθε και μας απασχολεί και λέγεται ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου. Κλασσικό παράδειγμα είναι η αλλαγή διαφορετικής διαρρύθμισης, για την οποία ο νόμος αναφέρει ότι δεν απαιτείται να ενταχθεί ως αυθαιρεσία, πλην όμως ο υπόχρεος ιδιοκτήτης θα πρέπει να προβεί (προφανώς μέσω του μηχανικού του) σε ενημέρωση Ο.Α.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Διαμέρισμα με έτος αδείας 1969 το οποίο χρειάζεται ΗΤΚ για πώληση μετά από έλεγχο που πραγματοποίησα έχω τις εξής περιπτώσεις.

Έχουμε 3 διαφοροποιήσεις σχετικά με τα άνοιγμα όπως αποτυπώνεται στα σχέδια σε σχέση πως είναι στην πραγματικότητα.

Η περίπτωση 1 και 2 αφορά μια παρέμβαση, δηλαδή μετατόπιση ανοίγματος εντός διαμερίσματος η οποία δεν αποτυπώνεται στα σχέδια και έγινε κατά την διάρκεια της κατασκευής.

Η περίπτωση 3 αφορά άνοιγμα παραθύρου οπού έγινε κατά την διάρκεια της κατασκευής στην πίσω όψη του κτιρίου που βλέπει στον ακάλυπτο χώρο της πολυκατοικίας και δεν αποτυπώνεται στα σχέδια.

·         Σας επισυνάπτω και την κάτοψη

Έτσι λοιπόν όπως διαμορφώνεται η κατάσταση θα ήθελα να ρωτήσω στην περίπτωση 3 οπού στα σχέδια της αδείας δεν αποτυπώνεται το άνοιγμα αλλά στην πραγματικότητα έχουμε το συγκεκριμένο άνοιγμα το οποίο κατασκευάστηκε αρχικά το 1969 κάνουμε τακτοποίηση κατηγορίας 3 η με αναλυτικό? Φαίνεται πως με κατηγορία 3 νομίζω δεν τηρούνται οι προϋποθέσεις απλά το αναφέρω μήπως γνωρίσει κάποιος κάτι διαφορετικό γιατί στην κατηγορία 3 αναφέρει γδ) αλλαγή των διαστάσεων των ανοιγμάτων και μετατόπιση αυτών, Επίσης στην πρώτη περίπτωση για να εκδώσω ΗΤΚ θα πρέπει να κάνω τακτοποίηση της μετατόπισης του εσωτερικού ανοίγματος από την στιγμή που κάνω την διαδικασία για το άνοιγμα της περίπτωσης 3 (λοιπές παραβάσεις) που αναφέρω η απλά δεν το αναφέρω?

Ευχαριστώ

H ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα και ενότητες του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ μόνο η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. - akis73

ΚΑΤΟΨΗ Δ ΟΡΟΦΟΥ_page-0001.jpg

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Τα 1 κ 2 είναι εργασίες του αρθ30 "μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου..."  αρα σύμφωνα με την παρ3ζ/81 δεν ειναι αυθαίρετες κατασκευές και τις αγνοείς.

Το 3 είναι "διάνοιξη νέων ανοιγμάτων"  σύμφωνα με την παρ2/29 και απαιτείται ΕΕΔΜΚ αρα σύμφωνα με την παρ3ε/81 ειναι ΠΠ (Πολεοδομική Παράβαση)

Αρα πας για ρύθμιση με ΚΑΤ1 προ 75 με αποτύπωση υφιστάμενης κατάστασης.

Edit: υπάρχει δυνατότητα να εκδόσεις βεβαίωση όπως είναι και να τα αγνοήσεις όλα αφού όλες οι κατασκευές είναι στις εξαιρέσεις τις 2θ/82 (αναφέροντας όμως αναλυτικά τις αυθαίρετες κατασκευές στην τεχνική έκθεση). Εσύ ως μηχανικός δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ο ιδιοκτήτης όμως θα μπλέξει περισσότερο αφού η αυθαιρεσία θα παραμένει και θα σε κάποια στιγμή θα χρειαστεί να τακτοποιηθεί. Πάλι υπαγωγή, πάλι ηλεκτρονική ταυτότητα, άρα μεγαλύτερο κόστος το οποίο καλύτερα να το επωμιστεί τώρα.

Edited by jbosdas
  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το καινούριο άνοιγμα εμπίπτει στη κατ.3 αυθαιρέτων γιατί όπως λέει ο νόμος δεν πρόκειται για μετατόπιση ούτε αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων αλλά για νέο άνοιγμα. (εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση σε οικοδομή του '86 το είχα πάει κατηγορία 4!) Εγω θα τα έβαζα όλα κατηγορία 1 μιας και υφίστανται πριν το '75 και 1 λοιπή παράβαση (αν τη δέχεται το σύστημα - νομίζω τη δέχεται).

Φυσικά και όποια άλλη παράβαση έχεις (εκτός του νέου ανοίγματος) τη προσθέτεις - ακόμη και τις μετατοπίσεις που αναφέρεις..

Ας πει τη γνώμη του και κάποιος πιο ειδικός..

 

Edited by the_topo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.