Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Συμφωνώ και εγώ με τον Παύλο ότι λείπει η λέξη "ακόμα". Ουσιαστικά εδώ περιγράφονται οι παλιές μικροπαραβάσεις (υπέρμετρη βλάβη κλπ.)

Η πρασιά δεν επηρεάζει τη διάταξη αφού έχει μια βαρύτητα ανάμεσα σε πλάγια απόσταση και κοινόχρηστο χώρο, που και τα δύο επιτρέπονται ...

Και, Δημήτρη δεν είναι κατ.4 προς το συμφέρον όλων.

Γιατί τότε, παρά την αυριανή τροποποίηση του νόμου, δεν θα μπορούσε ποτέ να εξαιρεθεί από κατεδάφιση. Τώρα με την κατ.3 μπορεί.

 

Εφάφιο στο τέλος :

Δεν συμπεριλαμβάνονται στην παρούσα περίπτωση και δεν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης αυθαίρετες κατασκευές εφόσον βρίσκονται εντός προκηπίου.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

παυλε

δξ αν διαφωνουμε

 ειπα, οτι,  η ιειε του 96, εισαγει μια παρεκκλιση/εξαιρεση  απο τις απαγορευσεις  του 89  και επιτρεπει την τακτοποιηση   σε επεκτασεις /καταπατησεις επι κοινοχρηστων χωρων του Δημου, υπο καποιες προυποθέσεις.

  Αρα,   αφορά σε

..." αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περι-
γράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας 
έως πέντε τοις εκατό (5%) και εφόσον δεν μεταβάλλεται 
η επιφάνεια άνω του ποσοστού πέντε τοις εκατό (5%)  και κατά παρέκκλιση των

των περιπτώσεων α΄, β΄ και γ΄ της  παραγράφου 2 του άρθρου 89, ..

[ οι οποιες,  απαγορευουν τις τακτοποιησεις σε κοινοχρηστο χωρο της πολης]

 Η ρυθμιση ειναι σωστη...ετσι αποφευγονται ειτε διαρκη προστιμα, ειτε "σημειακες τροποποιησεις σχεδιων" που θα απασχολουσαν την Διοικηση για καμμια 50νταρια χρονια]

Οι αλλαγες μιας οικοδομης σε βαρος του ίδιου του οικοπεδου, δεν μπορουν να πανε με την ανω παρεκκλιση

αλλά θα εξετασθουν με την κατ. 4 και τις εκει προυποθεσεις.

υγ

στο μεταξυ απαντησε και ο φιλος καν62.

Μπορει να λειπει το "ακομα" ή μια ερμηνευτικη  εγκυκλιος ή εγω  -ου πεισθείς-  να συζητω  "ανευ λογου"

Παντως ,  στο ερωτημα που ετεθη,  εχει γινει επεκταση στο προκηπιο.

Το γεγονος οτι απαγορευεται, προφανως δεν ειναι λογος για να "αποδεχθουμε" οτι ειναι κατ. 3 και οχι κατ. 4

απλα διοτι,  θα μπορουσε να εχει γινει η επεκταση σε αλλο σημειο μη "απαγορευομενο" και να ηταν διαφορετικες οι επιβαρυνσεις.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

dimitris GM

Δημήτρη ακόμα και να δεχτώ την ερμηνεία σου για την ιειε) γιατί το βάζεις σε Κ4;

Κ5 δεν θα έπρεπε να το βάλεις;

Αφού η παράβαση βρίσκεται μέσα στο προκήπιο.

 

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, d.styl said:

Σε διώροφο κτίριο κατοικιών εντός σχεδίου με άδεια το 1977 χωρίς σύσταση έχω αύξηση του μήκους της οικοδομής 20 εκ. τα οποία έχουν πραγματοποιηθεί εις βάρος της πρασιας. Είναι κατ. 3;;; Είμαι εντός του 5%.

Αν ....."η αύξηση του μήκους της οικοδομής" όπως λες συνετελέσθη πριν το 1983 (ένα καλό Ε9 χρειάζεται), τότε είσαι Κατηγορία 2 και παίρνεις "άφεση αμαρτιών"!!

Αν έγινε μετέπειτα είσαι Κατηγορία 5.

 

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση των 20εκ. αφορά όλη την οικοδομή (χωρίς σύσταση οπότε την εξετάζω ενιαία) και προφανώς έχει γίνει εκ κατασκευής. Η κατ. 2 όντως μου λύνει τα χέρια (δεν το είχα σκεφτεί). Επειδή θα ακολουθήσει αδεια προσθήκης καθ' ύψος γνωρίζετε πως αυτή η παραβίαση στην πρασιά έστω και τακτοποιημένη, θα αντιμετωπιστεί;;;

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2018 at 8:18 ΜΜ, itzanis said:

Καλησπέρα

Ναι υπάρχουν όλα τα παραστατικά πληρωμών. Επίσης η περιοχή την χρονική στιγμή της εξαίρεσης από κατεδάφιση ήταν και είναι εντός σχεδίου πόλεως.

Στο έγγραφο εξαίρεσης από κατεδάφισης αναφέρεται : "....αντίκειται στις πολεοδομικές διατάξεις που ίσχυαν κατά τον χρόνο κατασκευής ενώ σήμερα  δεν αντίκειται..."

Θα κάνω όμως και ένα ερώτημα για έγγραφη απάντηση.

Καλημέρα σας

Να ενημερώσω ότι έκανα εγγράφως την ερώτηση μου(...ότι βεβαιώστε μου ότι έχει ολοκληρωθεί η Γ ΦΑΣΗ) ως ιδιοκτήτης και ο υπάλληλος που την χρεώθηκε μου είπε ότι εφόσον έχει εξαίρεση από κατεδάφιση έχει ολοκληρωθεί η Γ ΦΑΣΗ. Του είπα γιατί δεν το απαντάτε εγγράφως και μου είπε ότι είναι σαν να έχω στα χέρια μου δίφυλλο οικ. άδειας και να ζητάω βεβαίωση ότι έχει εκδοθεί η οικ. άδεια. Του εξήγησα ότι την θέλει ο ιδιοκτήτης και πάλι όμως μου είπε ότι έχει εντολή να δίνει βεβαιώσεις για απώλεια εγγράφων και όχι για αυτά που υπάρχουν. Εν ολίγοις δεν έβγαλα άκρη....

Από την πλευρά μου κρίνω ότι έχει ολοκληρωθεί η Γ' ΦΑΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2018 at 4:52 ΜΜ, ppanag said:

και πάλι όμως έπρεπε να απαντήσει εγγράφως ...

Καλημέρα

Και εγώ έτσι πιστεύω αλλά όσο και αν πίεσα δεν έβγαλα άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Αποθήκη με κεκλιμένη οροφή, έχει μεταβλητό ύψος με min H= 2,30 μ. και max H=2,60 μ. και επιφάνεια 5,50 τ.μ. 

Μπορεί να υπαχθεί ως κατηγορία 3 λόγω Μ.Ο. ύψους<2,50 μ. ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.