Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Η δική μου γνώμη είναι να μην ακολουθήσεις αυτό που λέει στο άρθρο 100 παρ.5 και ν' ανεβάσεις ΟΛΑ τα σχέδια κ.λπ. της Κατηγορίας του ακινήτου - ιδιοκτησίας, διότι είναι ο μοναδικός τρόπος το ακίνητο - ιδιοκτησία ν' αποκτήσει "επικαιροποιημένα σχέδια" κ.λπ., τα οποία είναι απολύτως βέβαιο ότι, θα χρειαστεί μελλοντικά!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας  αναζήτηση βρήκα την απορία που θα εξέθετα και εγώ: 

On 20/11/2017 at 12:43 ΜΜ, Charlie said:

Συνάδελφοι, σχετικά με το:

ιβιβ) αποθήκη μέγιστης επιφάνειας 15 τ.μ. και ύψους έως 2,50 μέτρα.
 
Μπορώ να έχω δύο ή τρεις αποθήκες όπου ή κάθε μια να μην υπερβαίνει τα 15τμ? Ή πρέπει να έχω αποκλειστικά ΜΙΑ αποθήκη έως 15τμ?
Σημειωτέον ότι στο νόμο αναφέρει: "Υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος και εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση, με την καταβολή παραβόλου ποσού διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και χωρίς την καταβολή ειδικού προστίμου,οι εξής παραβάσεις, ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών και υπό την προϋπόθεση ότι αυτές δεν περιλαμβάνονται στις διατάξεις του άρθρου 30 του παρόντος νόμου'
 
Φαντάζομαι ότι το θέμα είχε λυθεί με τον 4178 γιατί υπήρχε και εκεί η παρούσα διάταξη. Επειδή όμως δεν μου είχε τύχει, βάζω το ερώτημα να υπάρχει και εδώ και για άλλους συναδέλφους.
Ευχαριστώ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον προκάτοχο 4178 πιστή αντιγραφή με λοιπές ομορφιές του οποίου είναι και ο παρόντας 4495, 

και τις όποιες διευκρινίσεις είχαν δοθεί, στην κατηγορία 3 εντάσσονται αποθήκες που τηρούν τις προϋποθέσεις

με συνολικό άθροισμα εμβαδού 15τμ. Συμφωνα με οσα ακούγονται απο συναδέρφους που παρακολουθουν σχετικές ημερίδες,

οι γράφοντες τους νόμους οι οποίοι είναι και αυτοί που θα δώσουν τις όποιες διευκρινίσεις αναφέρουν ότι όσα ίσχυαν επι 4178 

ισχύουν και σήμερα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, υποθέτω πως αυτό εννόει, μέχρι διευκρινήσεως. Στην περίπτωση 2 αποθηκών, 14 τμ. και 6 τμ. που εξετάζω, αν βάλω δυο φύλλα καταγραφής , ένα για την μια αποθήκη- κατ. 3 και δεύτερο για την άλλη αποθήκη πάλι κατ. 3, δεν θεωρείται σωστό? πάλι το πρόστιμο 250 βγαίνει. Και το οξύμωρο είναι ότι δεν προβλέπεται μειωτ. συντ. για τις ισογ. αποθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Δε θεωρώ σωστό το να έχεις 2ΦΚ κατηγορίας 3. Άλλωστε, το σύστημα είναι στημένο έτσι που και 2 να βάλεις 1 λαμβάνει υπόψιν. Έχει δοθεί με την προσφατη τροποποίηση

του 4495 ή δυνατότητα για χρέωση μειωτικού στις ισόγειες αποθήκες. Άρα, βάζετε τη μία Κατ 3, λογικά τη μεγαλύτερη, και την άλλη ως ΥΔ με χρήση μειωτικού συντελεστή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι τώρα το διάβασα, εννοείτε το ν.4546/18, στο άρθρο 35, όπου τροποποιείται η παρ. 6 του αρθ. 100 του ν.4495/17. Ευχαριστώ θερμά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά...

Σε εκτός σχεδίου, έχω 5στρεμματα με εξολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα (άρα δεν κοιτώ αποστάσεις από όρια)....έχω:

μια αποθήκη 25τ.μ (κατ 4; μειωτικός 0,5;)

άλλη μια αποθήκη 10τ.μ. (κατ.3 ιβιβ);

έναν οικίσκο αντλητικής εγκατάστασης 10.50τ.μ. -χωρίς άδειες γεωργίας- (κατ 3; ηη;)

ένα ξύλινο κοτέτσι!!!! 25τ.μ.  (κατ 4; μειωτικός;)

και ένα στέγαστρο 19,00τ.μ.  (αναλυτικος)

μπορώ να τα βάλω έτσι; ...παίρνουν γενικά οι αποθήκες μειωτικό; ή υπάρχει περιορισμός;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Λεβητοστάσιο εκτός περιγράμματος - μεσοτοιχία με ισόγειο κατάστημα (σε κτήριο με επικρατούσα χρήση κατοικία) έχει εμβαδό 5 τμ και ύψος 2,45μ. Πάνω από το λεβητοστάσιο υπάρχει μεταλλική δεξαμενή ύψους 1μ. Είναι κατηγορία 3; Επίσης στην κοινόχρηστη ταράτσα υπάρχει άλλη μια δεξαμενή. Τα βάζω όλα κατηγορία 3;

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 5:54 ΜΜ, gio said:

Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά...

Σε εκτός σχεδίου, έχω 5στρεμματα με εξολοκλήρου αυθαίρετα κτίσματα (άρα δεν κοιτώ αποστάσεις από όρια)....έχω:

μια αποθήκη 25τ.μ (κατ 4; μειωτικός 0,5;)

άλλη μια αποθήκη 10τ.μ. (κατ.3 ιβιβ);

έναν οικίσκο αντλητικής εγκατάστασης 10.50τ.μ. -χωρίς άδειες γεωργίας- (κατ 3; ηη;)

ένα ξύλινο κοτέτσι!!!! 25τ.μ.  (κατ 4; μειωτικός;)

και ένα στέγαστρο 19,00τ.μ.  (αναλυτικος)

μπορώ να τα βάλω έτσι; ...παίρνουν γενικά οι αποθήκες μειωτικό; ή υπάρχει περιορισμός;

Αποθήκη εάν δεν έχει άλλο κτίριο στο οικόπεδο πχ κατοικία η κατάστημα πάει υπηρεσίες.Αποθηκη 10μ2 εάν έχει ύψος ως 2,50 πάει κατηγορία 3.Ο Οικισκος πρέπει να έχει τις διαστάσεις που προβλέπονται νομίζω 3χ3 =9μ2για κατηγορία 3 αντλητικες εγκαταστασεις  διαφορετικα υπηρεσιες  δεν εχει κατι αλλο  να το βαλεις.Το στέγαστρο με αναλυτικό.Το κοτέτσι αν δεν είναι κλειστό απ'ολες τις πλευρες μπορουσες να το βαλεις με αναλυτικο.Με αναλυτικό εγώ θα έβαζα και την γεωτρηση αφου δεν εχειαδεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δύο οριζόντιες ιδιοκτησίες έχουν πίσω αυλή, η οποία είναι στην αποκλειστική χρήση των ΟΙ (δηλαδή η μισή πίσω αυλή είναι αποκλειστική χρήση της μίας ΟΙ και η υπόλοιπη μισή στην άλλη ΟΙ). Έχουν χωριστεί με τοιχείο ύψους 1,10μ. 

Επίσης, το ανεγερθέν τοιχείο έχει μπεί μέσα στην μία αποκλειστική χρήση κατά 1 μέτρο περίπου. Πως αντιμετωπίζεται;

 

ΥΓ: στο άρθρο 96 γ) Κατηγορία 3 ιι) Υπέρβαση περιτοίχησης ύψους έως 1μ για κατοικίες, εννοεί ένα επιπλέον μέτρο από την ΟΑ ή από τα επιτρεπόμενα κατά ΝΟΚ; Ισχύει και για ενδιάμεσες ΟΙ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.