Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

εσωτερικες περιφραξεις δεν επιτρεπονται

πλην αυτων

και χωρισαν με συμβολαιο την χρηση.... -σωστο-

και εβαλαν τοιχο- μη σωστο-

και ο ενας πατησε τον αλλον 1 μετρο.

Να το κανει τί???

Και τι θυμηθηκε τωρα ο αλλος να παραπονεθει?

Τεσπα

θα παει σε δικηγορο με το τοπογραφικο "διαχωρισμου"


 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδιοκτησίες μητέρας και κόρης. Έχει άλλες αυθαιρεσίες και δεν ξέρω τι να κάνω με τις εσωτερικές περιφράξεις που όπως λες απαγορεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύονται μεν, τακτοποιούται δε. Αν σε αφορά καθαρά το θέμα της τακτοποίησης έχεις απ' ότι καταλαβαίνω έναν τοίχο κατασκευασμένο μέσα στην αυλή αποκλειστικής χρήσης της μιας ιδιοκτησίας. Τον τακτοποιείς με αναλυτικό προυπολογισμό μαζί με ότι άλλες αυθαιρεσίες έχει η ιδιοκτησία αυτή.

Αν σε απασχολεί και επίλυση του ιδιοκτησιακού, ακολουθείς τις συμβουλές του Δημήτρη

Link to comment
Share on other sites

καλο καλοκαίρι συνάδελφοι, 

τακτοποιώ διαμέρισμα για μετακινήσεις ανοιγμάτων (κατ.3) , εκτός αυτών υπάρχει ενα bbq με καπνοδόχο στον εξώστη, ένα τζάκι με καπνοδόχο εντός σαλονιού και ένα άνοιγμα που δεν πραγματοποιήθηκε (υπάρχει στα σχέδια της άδειας αλλά όχι στην πραγματικότητα). θα μπορούσα να να τα εντάξω όλα σαν κατηγορία 3 ως παραβάσεις κτηριοδομικού  (για να μειωθεί η χαρτούρα) ή θα ΄ήταν καλύτερο να βάλω αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Killertomato,

εγω θα εβαζα τις μετακινησεις ανοιγματων κατηγορια 3, το bbq και το τζακι με αναλυτικο (το εχω κανει κ γω σε παρομοια περιπτωση) και οσο για το ανοιγμα που δεν πραγματοποιηθηκε, μου ετυχε κ μενα προσφατα και επειδη δε βρηκα κατι αναλογο στον Ν.4495/17, θυμηθηκα τον Ν.4178/13 που ελεγε οτι σε περιπτωση που η μη πραγματοποιηση τμηματος κτιριου που προβλεποταν απο την αδεια δεν επηρεαζει τη νομιμοτητα του υπαρχοντος, δεν υφισταται αυθαιρεσια. Νομιζω ητανε στην εγκυκλιο 3/13.

 

Εχω κι εγω εναν προβληματισμο :

Εχω ενα αποθηκακι διπλα στο ασανσερ στο υπόγειο, 3,9 τ.μ. και μεσο υψος <2,4, και ενα αποθηκακι στο ισογειο (κατω απο τη σκαλα εισοδου) με εμβαδο 3,96 τ.μ. και υψος <1,20. Μπορουνε να πανε και τα δυο αυτα Κατηγορια 3 ή να βαλω ξεχωριστα το 2ο αποθηκακι ως ισογειο βοηθητικο χωρο με μειωτικο συνταλεστη 0,50 (αρθρο 100, παρ.6)?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένας ακόμα προβληματισμός
Το ακόλουθο είναι 1,25*1,20*2,10 με χρήση "μια φορα και ενα καιρό" εξωτερική τουαλέτα αποθήκη αγροτικών εργαλείων. Υλικο κατασκευής Μεταλλική κοιλοδοκός με Ελενίτ.

το βάζω κατηγορία 3 ?   αλλιώς Κατηγορία 5 ΥΔ ως ΚΧ ??!! ( υπάρχει κτίσμα (κατηγορία 5 αυτο) χωρίς ΟΑ παρακείμενα στο οποίο το εν λόγω χρησίμευε και ως εξωτερική τουαλέτα).

Θα υπάρξει ποτέ ελεγκτής που να μην το δεχτεί κατηγορία 3????

gia forum2.JPG

Link to comment
Share on other sites

MHD,

Μπορείς να το περάσεις ως αποθήκη κατ.3 αν το πρόστιμο των 250Ε σου βγαίνει μικρότερο της κατ5,

ΑΡΚΕΙ

να καταργήσεις την λεκάνη που του δίνει την χρήση του  Κ.Χ.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω στο ίδιο φύλλο καταγραφής κατηγορία 3 και διαμερισμάτωση και να μου βγουν και τα δυο μαζί 200Ε;

Ή πρέπει να είναι χωριστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.