Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ! και για τους συντελεστές <>50% κτλ συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα των σημερινών όρων δόμησης?

επίσης βάζω και τα τμ και από προηγούμενους νόμους ή μόνο τα υπόλοιπα? και μόνο κύριους χώρους ή και βοηθητικούς? λεβητοστάσια, αυτόνομες αποθήκες κτλ

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Νόμος 4759/2020 - ΦΕΚ 245/Α/9-12-2020

δγ) αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του ποσοστού υπέρβασης της κάλυψης ή της δόμησης, όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα πενήντα (50) τ.μ. σε συνολική δόμηση.

Δηλαδή δεν κάνουμε έλεγχο για Κατηγορία αν έχουμε αυθαιρεσίες του Σ.Δ. < 50 μ2 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, patty said:

Ευχαριστώ πολύ! και για τους συντελεστές <>50% κτλ συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα των σημερινών όρων δόμησης?

επίσης βάζω και τα τμ και από προηγούμενους νόμους ή μόνο τα υπόλοιπα? και μόνο κύριους χώρους ή και βοηθητικούς? λεβητοστάσια, αυτόνομες αποθήκες κτλ

Ευχαριστώ πολύ!

Με τους σημερινούς ή ότι ίσχυε κατά την άδεια...ότι σε συμφέρει. Κύριοι και βοηθ. χώροι για το ποσοστό ΥΔ, τι ακριβώς έχεις τακτοποιημένο από προηγούμενους νόμους;

Αν δεν παραθέσεις περισσότερα στοιχεία για πχ. τις απ/κες δεν μπορεί να βγει άκρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@patty για το πρώτο· είτε με τα τωρινά είτε με αυτά που ίσχυαν όταν εκδόθηκε η άδεια.
Για το δεύτερο· συνυπολογίζονται και τα αυθαίρετα που δηλώθηκαν στους προηγούμενους νόμους από το 2009 και μετά.
Εξαιρούνται: μη αυτοτελείς αυθαίρετοι χώροι εντός νομίμου περιγράμματος (σε εντός σχεδίου) και τακτοποιηθέντες ημιυπαίθριοι χώροι.
Για το τρίτο· προσθέτεις όλους τους αυθαίρετους κλειστούς χώρους που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης.

Edited by Δαίδαλoς
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@akis73έχω εντός σχεδίου οικόπεδο με 35τμ κύριους χώρους και 70τμ βοηθητικούς (2 υπέργειες αποθήκες ανεξάρτητα κτίρια, ένα γκαράζ και αυτό ανεξάρτητο κτίριο) και ένα υπόγειο λεβητοστάσιο, εντός περιγράμματος ισογείου) και ένα Η/Χ ρυθμισμένο με τον 3840

Link to comment
Share on other sites

@patty Τί κατάλαβα εγώ από τη συζήτηση (επειδή νομίζω έγινε μια σύγχυση):

5 hours ago, patty said:

Ευχαριστώ πολύ! και για τους συντελεστές <>50% κτλ συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα των σημερινών όρων δόμησης?

επίσης βάζω και τα τμ και από προηγούμενους νόμους ή μόνο τα υπόλοιπα? και μόνο κύριους χώρους ή και βοηθητικούς? λεβητοστάσια, αυτόνομες αποθήκες κτλ

Το παρόν θέμα αφορά στην επιλογή κατηγορίας (όπως σωστά έθεσες το αρχικό σου ερώτημα), τελικά νομίζω όμως το πας στους συντελεστές υπέρβασης του παραρτήματος Α και κάνεις μια "γενική" ερώτηση η οποία δεν έχει δυστυχώς "ειδική" απάντηση. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Πάντως οι συνάδελφοι σου απαντούν ως προς την επιλογή κατηγορίας, οπότε αν τις απαντήσεις τις εκλαμβάνεις ως προς τα ποσοστά υπέρβασης, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι δεν ισχύει η ίδια λογική.

Επίσης στην επιλογή κατηγορίας με βάση τον νόμο υπάρχει δυνατότητα να συγκρίνεις με τους όρους είτε κατά τον χρόνο της άδειας είτε τους σημερινούς, αλλά ως προς τις υπερβάσεις ο νόμος αναφέρει τους σημερινούς ("που ισχύουν") και μόνο η εγκύκλιος 2 αφήνει τη δυνατότητα για σύγκριση με τους όρους δόμησης κατά τη χρονολογία της άδειας. Θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι είναι λογικό να ισχύει και στις δύο περιπτώσεις, αλλά δεν σημαίνει ότι το γράφει ρητά ο νόμος.

Επιπλεόν, ο Teo2 νομίζω δεν απαντά σε εσένα, αλλά θέτει νέα ερώτηση. Αν είναι έτσι, τότε @teo2, συμφωνώ πως δεν κάνουμε τον κλασικό έλεγχο σε αυτή την περίπτωση. Δεν περνάει δηλαδή η επιλογή κατηγορίας από την παράγραφο δα' ή δβ', αλλά πηγαίνει κατ'ευθείαν στη δγ'. Είναι λίγο ασαφές αν ως "δόμηση" εννοεί κάθε δομημένη κλειστή επιφάνεια, αλλά εφόσον είμαστε σε άρθρο για επιλογή κατηγορίας, προφανώς -και σύμφωνα εξάλλου με την εγκύκλιο 2-, αναφέρεται στις επιφάνειες (είτε κύριες είτε βοηθητικές) που μετρούν στον ΣΔ. Φαντάζομαι άλλοι συνάδελφοι θα προσμετρούσαν όλες τις επιφάνειες ανεξαιρέτως.

Edited by tettris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@tettris Ναι έχεις δίκιο! οκ για την κατηγορία τα ξεκαθάρισα, για τους συντελεστές αν έχω καταλάβει καλά, συγκρίνω με τους σημερινούς όρους δόμησης.

αλλά δεν έχω κτλβει αν βάζω όλα τα τμ και από προηγούμενους νόμους?

και αν βάζω μόνο κύριους ή και βοηθητικούς μαζί (λεβητοστάσια, αυτόνομες αποθήκες κτλ)?

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2023 at 6:24 ΜΜ, tettris said:

@patty Τί κατάλαβα εγώ από τη συζήτηση (επειδή νομίζω έγινε μια σύγχυση):

Το παρόν θέμα αφορά στην επιλογή κατηγορίας (όπως σωστά έθεσες το αρχικό σου ερώτημα), τελικά νομίζω όμως το πας στους συντελεστές υπέρβασης του παραρτήματος Α και κάνεις μια "γενική" ερώτηση η οποία δεν έχει δυστυχώς "ειδική" απάντηση. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Πάντως οι συνάδελφοι σου απαντούν ως προς την επιλογή κατηγορίας, οπότε αν τις απαντήσεις τις εκλαμβάνεις ως προς τα ποσοστά υπέρβασης, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι δεν ισχύει η ίδια λογική.

Επίσης στην επιλογή κατηγορίας με βάση τον νόμο υπάρχει δυνατότητα να συγκρίνεις με τους όρους είτε κατά τον χρόνο της άδειας είτε τους σημερινούς, αλλά ως προς τις υπερβάσεις ο νόμος αναφέρει τους σημερινούς ("που ισχύουν") και μόνο η εγκύκλιος 2 αφήνει τη δυνατότητα για σύγκριση με τους όρους δόμησης κατά τη χρονολογία της άδειας. Θα μπορούσαμε ίσως να πούμε ότι είναι λογικό να ισχύει και στις δύο περιπτώσεις, αλλά δεν σημαίνει ότι το γράφει ρητά ο νόμος.

Επιπλεόν, ο Teo2 νομίζω δεν απαντά σε εσένα, αλλά θέτει νέα ερώτηση. Αν είναι έτσι, τότε @teo2, συμφωνώ πως δεν κάνουμε τον κλασικό έλεγχο σε αυτή την περίπτωση. Δεν περνάει δηλαδή η επιλογή κατηγορίας από την παράγραφο δα' ή δβ', αλλά πηγαίνει κατ'ευθείαν στη δγ'. Είναι λίγο ασαφές αν ως "δόμηση" εννοεί κάθε δομημένη κλειστή επιφάνεια, αλλά εφόσον είμαστε σε άρθρο για επιλογή κατηγορίας, προφανώς -και σύμφωνα εξάλλου με την εγκύκλιο 2-, αναφέρεται στις επιφάνειες (είτε κύριες είτε βοηθητικές) που μετρούν στον ΣΔ. Φαντάζομαι άλλοι συνάδελφοι θα προσμετρούσαν όλες τις επιφάνειες ανεξαιρέτως.

Ευχαριστώ πολύ tettris. Όντως ερώτηση έβαλα. Είσαι γάτος...😄😄

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.