Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Την άποψή μου τη διατύπωση στην προηγούμενη δημοσίευση. Μέχρι να διευκρινιστεί, έχω την άποψη ότι σε περιπτώσεις σαν τη δική σου (αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ) η επιφάνεια θα προσμετρηθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

 

Μια στιγμή για να καταλάβω.

Εσύ για την προκειμένη περίπτωση, θα έβαζες τιμή στον αιθμητή για τον υπολογισμό της κατηγόριας τα τμ του υπογείου που άλλαξαν χρήση;

 

Αφου μιλάμε για υπόγειο, γιατί να πάμε με την δδ) και όχι με την ββ) .....

 

ββ).......κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί

εξώστες και υπόγεια......

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δε θα το έβαζα στον υπολογισμό, αν παραμένει όμως υπόγειο.

Αν έχει ξεμπαζωθεί κι έγινε και κατοικία, τότε σίγουρα πρέπει να μπει και στον υπολογισμό της κατηγορίας.

 

Διότι ξεμπαζωμένο υπόγειο, εστω και από την μία όψη, σημαίνει ότι δεν είναι υπόγειο πια. (για κατηγορία)

 

Γενικά λέει για υπόγειο, σοφίτες και εσ. εξώστες, διότι κατά ένα τρόπο δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον. Είναι εντός κελύφους ήδη.

 

Συμφωνώ δλδ με τον Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον karanus.

Γενικότερα υπάρχουν πολλές ασάφειες στο νομο.

Ας είμαστε όμως όσο το δυνατόν επικεντρωμένοι στο τι ακριβώς γράφει και όχι στο τι θα μπορούσε να εννοεί.

Όταν αναφέρεται ότι στα ανωτέρω ποσοστά (προφανώς για τις περιπτώσεις αα) και ββ)) δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περίγραμματος ...κτλ, γιατί να μπω στη διαδικασία να εξετάσω για ποια περίπτωση, ποια αλλαγη χρήσης, για το αν το υπόγειο είναι ξεμπαζωτο?

Βέβαια έχουν δίκιο και οι συνάδελφοι με την σειρά τους που προβληματίζονται και έχουν αντίθετη άποψη, καθώς τελικά σε μια διευκρίνιση που μπορεί να βγει μεταγενέστερα να αλλάξει όλα τα συμπεράσματά μας. Ωστόσο νομίζω ότι αυτό που έχουν γράψει δεν μπορούν να το μαζέψουν.

Edited by g_pap7
Link to comment
Share on other sites

Thodoris4

Άμα προσέξεις την παράγραφο απο την αρχή της λέει και για αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους προηγούμενους νόμους και μάλιστα τις εξαιρεί για τον υπολογισμό της κατηγορίας.

Οι προηγούμενοι νόμοι , νόμοι αυθαιρέτων είναι.

 

ββ).....Στα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυ θαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.  Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουρ- γούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια.Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολο- γίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολε- οδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προ- ϋπόθεση ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013.

 

Απλά λέει, έτσι το καταλαβαίνω εγώ,ότι δεν θα υπολογιστούν για την επιλογή κατηγορίας ,κάποιοι πρώην βοηθητικοί χώροι, για τους οποίους συνετελέσθει αυθαίρετη αλλάγή χρήσης και οι οποίοι βρίσκονται εντος περιγράμματος του κτηρίου.

Δεν θέλει δηλ. για αυτους τους χώρους να τιμωρήσει με ένδεχόμενη ένταξη στην Κ5 με όλα τα ωραία , Τράπεζες δόμησης και άλλα διάφορα..

Και μάλιστα διακρίνει τους χώρους γιατί όπως βλέπεις παρακάτω τους η/χ κατά ένα ποσοστό τους υπολογίζει για την επιλογή της κατηγορίας.

Άλλωστε η πλειονότητα των υπογείων που άλλαξε χρήση παράλληλα ξεμπαζώθηκαν και σήμερα δεν αποτελούν υπόγεια.

Αν το εφάρμοζαν έτσι όπως το λές (για τα υπόγεια), πόσες περιπτώσεις θα ακουμπούσε η συγκεκριμένη παράγραφος; Σχεδόν καμία!! Δεν θα είχε λόγο ύπαρξης.

 

Ένα παράδειγμα: επιτρεπόμενη δόμηση 100τμ και υπάρχει ισόγειο 100τμ και υπόγειο 100τμ με ΟΑ.

Αυθαιρεσία :αλλαγή χρήσης με ξεμπάζωμα υπογείου.

 

1η περίπτωση: 0/100=0% -----> K4

2η περίπτωση 100/100=1  ----> 100%---->Κ5. Να τον στείλει δηλ. Κ5; Δεν μου φαίνεται πολύ λογικό.

 

 

Edit

Thodoris4

Έχεις δίκιο δεν την διατύπωσα σωστά την πρώτη πρόταση:

 

Άμα προσέξεις την παράγραφο απο την αρχή της λέει και για αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους προηγούμενους νόμους και μάλιστα  εξαιρεί για τον υπολογισμό της κατηγορίας κάποιες περιπτώσεις, εντός του περιγράμματος του κτιρίου......κλπ

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εξαιρεί αυθαίρετες κατασκευές που είχαν υπαχθεί σε προηγούμενους νόμους.

 

Πραγματικά η διατύπωση είναι επιεικώς αστεία, οπότε και εδώ πρέπει να περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος μηχανικος και χρειαζομαι την βοηθεια σας. Στην κατηγορια 4 αναφερονται τα εξης

''αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και δεν υπερβαίνουν τα 250 τ.μ. για χρήση κατοικίας ανά ιδιοκτησία και μέχρι τα 1000 τ.μ. κτιρίου συνολικά, τα 1000 τ.μ. για τις λοιπές χρήσεις''

Εγω το αντιλαμβανομαι ως εξης:

Επτρ.Δομηση- 100μ2
Πραγματ.Δομηση συμφωνα με ΟΑ- 50μ2

Αυθαιρετη Κατασκευη - 50 μ2 

ΟΑ+Αυθαιρετη δομηση - 100μ2

1,4*100=140μ2     100<140     και οχι 50/100=50% > 40%

 

και εξηγουμαι 

το 50/100=50% > 40% σημαινει - αυθαιρετες κατασκευες που δεν υπερβενουν το 40% των πολεοδομικων μεγεθων που προβλεπονται απο τους ορους δομησης 

ενω το 1,4*100=140μ2     100<140 ειναι η ερμηνεια του δεν ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΝΤΑΙ τα πολεοδομικα μεγεθη σε ποσοστο μεγαλυτερο του 40%

ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος μηχανικος και χρειαζομαι την βοηθεια σας. Στην κατηγορια 4 αναφερονται τα εξης

''αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και δεν υπερβαίνουν τα 250 τ.μ. για χρήση κατοικίας ανά ιδιοκτησία και μέχρι τα 1000 τ.μ. κτιρίου συνολικά, τα 1000 τ.μ. για τις λοιπές χρήσεις''

Εγω το αντιλαμβανομαι ως εξης:

 

Επτρ.Δομηση- 100μ2

Πραγματ.Δομηση συμφωνα με ΟΑ- 50μ2

Αυθαιρετη Κατασκευη - 50 μ2 

ΟΑ+Αυθαιρετη δομηση - 100μ2

 

1,4*100=140μ2     100<140     και οχι 50/100=50% > 40%

 

και εξηγουμαι 

 

το 50/100=50% > 40% σημαινει - αυθαιρετες κατασκευες που δεν υπερβενουν το 40% των πολεοδομικων μεγεθων που προβλεπονται απο τους ορους δομησης 

ενω το 1,4*100=140μ2     100<140 ειναι η ερμηνεια του δεν ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΝΤΑΙ τα πολεοδομικα μεγεθη σε ποσοστο μεγαλυτερο του 40%

 

ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ειμαι νεος μηχανικος και χρειαζομαι την βοηθεια σας. Στην κατηγορια 4 αναφερονται τα εξης

''αυθαίρετες κατασκευές εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης, δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του είκοσι τοις εκατό (20%) το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας και δεν υπερβαίνουν τα 250 τ.μ. για χρήση κατοικίας ανά ιδιοκτησία και μέχρι τα 1000 τ.μ. κτιρίου συνολικά, τα 1000 τ.μ. για τις λοιπές χρήσεις''

Εγω το αντιλαμβανομαι ως εξης:

 

Επτρ.Δομηση- 100μ2

Πραγματ.Δομηση συμφωνα με ΟΑ- 50μ2

Αυθαιρετη Κατασκευη - 50 μ2 

ΟΑ+Αυθαιρετη δομηση - 100μ2

 

1,4*100=140μ2     100<140     και οχι 50/100=50% > 40%

 

και εξηγουμαι 

 

το 50/100=50% > 40% σημαινει - αυθαιρετες κατασκευες που δεν υπερβενουν το 40% των πολεοδομικων μεγεθων που προβλεπονται απο τους ορους δομησης 

ενω το 1,4*100=140μ2     100<140 ειναι η ερμηνεια του δεν ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΝΤΑΙ τα πολεοδομικα μεγεθη σε ποσοστο μεγαλυτερο του 40%

 

ας με βοηθησει καποιος να καταλαβω

Συνάδελφε, νομίζω το σωστό είναι: 50 αυθαίρετα/100 επιτρεπόμενα=50%>40%

Θα παρακαλούσα κι εγώ με τη σειρά μου την γνώμη των Συναδέλφων για ανάλογη πιο πολύπλοκη περίπτωση, όπου, σε Οικογενειακή Πολυκατοικία, η Επιτρ. Δόμηση είναι 388,56 και έχει εξαντληθεί πλήρως με άδεια του 2003 οπότε οικοδομήθηκε ο Γ όροφος με προσθήκη των υπολειπομένων 48,61τμ. Επειδή νόμιμα η Ο.Ι. του Γ ορόφου έβγαινε μόνο 36τμ, ο ιδιοκτήτης, με την ανοχή της υπόλοιπης οικογένειας, έκλεισε όλη την πίσω βεράντα και τον εμπρός Η/Χ κάνοντας ΥΔ=43τμ. Το οικόπεδο είναι 161,90τμ και ο ΣΔ=2,4. Πίνακα χιλιοστών δεν βρίσκει ο ιδιοκτήτης, αλλά από Τροποποίηση Σύστασης του 1981 προκύπτει ότι έχει τα 400 χιλ. 

Τα τμ της Ο.Ι. με βάση την Σύσταση είναι 34, αλλά, τόσο σε αυτήν, όσο και στα εγκεκριμένα σχέδια η Ο.Ι. του Γ ορόφου ενοποιείται με Ο.Ι. του Β με εσωτ. κλίμακα, κάτι που δεν ισχύει στην πραγματικότητα, καθώς δεν υπάρχει εσωτ. κλίμακα. Με βάση δε την εγκεκρ. Κάτοψη Γ ορόφου (συμπεριλαμβάνεται και ο χώρος της εσωτ. σκάλας), τα νόμιμα μέτρα της Ο.Ι. προκύπτει ότι είναι 36 αντί για τα 34 της Σύστασης. Τα δε αυθαίρετα τμ με βάση την δική μου αποτύπωση είναι 43τμ. ΥΚ=0, ΥΥ=0 όσον αφορά στην συγκεκριμένη Ο.Ι. Το κτίριο ωστόσο έχει υψωθεί κατά 1μ, αλλά όπως παρατήρησα αυτό οφείλεται σε ανύψωση του δαπέδου του Ισογείου σε σχέση με το πεζοδρόμιο.

Για τον υπολογισμό της Κατηγορίας στον 4178 διαιρούσαμε τα αυθαίρετα με τα νόμιμα (ΣΩΣΤΑ;) Βάζοντας αυτά της Σύστασης ως νόμιμα και όχι αυτά που προκύπτουν από τα σχέδια: δηλ. 43/34= 1,26 άρα 126%, άρα>40%, επομένως έχω Κατηγορία 5, παρόλο που έχω Άδεια.

Για δε τον Υπολογισμό των συντελεστών των τετραγωνιδίων, σύμφωνα με το Άρθρο 18, παρ. 2, και το 33) της Εγκυκλίου 3, άρθρο 9, Παρ. ∆ Κατηγορία 4, εδαφ. Αα: "τα μεγέθη των αυθαιρέτων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου". Άρα αυθαίρετα 43τμΧΕπιτρ. Δόμηση 388,56τμ/χιλιοστά ιδιοκτησίας 400=41,78% & έχω επιλέξει ΥΔ<50%.

Ο ιδιοκτήτης τώρα επιθυμεί να μεταφερθεί η Δήλωση στον 4495, παρόλο που του είπα για τον Στατικό έλεγχο. (Σημειωτέον ότι η οικοδομή ξεκίνησε το 1975-ισόγειο, κ.ο.κ.).

Όσον αφορά στην Κατηγορία σύμφωνα με το άρθρο 96, θα έχω: Αυθαίρετα ιδιοκτησίας/επιτρεπόμενη Δόμηση*χιλιοστά Ο.Ι.=43/388,56*0,400=27,6%, άρα πάω και στην Κατηγορία 4Όμως, στα 388,56τμ περιλαμβάνονται και όλοι οι Κοινόχρηστοι χώροι (Λάθος;).

Ο Υπολογισμό των συντελεστών των τετραγωνιδίων, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 100 του Ν4495/17, αντιλαμβάνομαι είναι ίδιος με αυτόν του 4178, άρα ΥΔ<50%, ΣΩΣΤΑ;

Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με τους πιο πάνω υπολογισμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.