Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα zaz!

2) Τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου. Σκοπός της διάταξης αυτής είναι, ανεξαρτήτως εάν το οικόπεδο /γήπεδο όπου βρίσκεται η αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, να συγκρίνονται τα πολεοδομικά μεγέθη του αθροίσματος των επιφανειών των αυθαίρετων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης με του όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στη θέση του ακινήτου προκειμένου να υπολογιστούν οι συντελεστές τετραγωνιδίων και στη συνέχεια το ενιαίο ειδικό πρόστιμο. Για τα εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου γήπεδα, όπου δεν υπάρχουν ειδικότερες διατάξεις ελέγχου ή προστασίας της περιοχής που να θέτουν όρους δόμησης, εφαρμόζονται οι όροι δόμησης που ορίζονται στο άρθρο 1 «Γενικές διατάξεις» του π.δ/τος της 24/31.5.1985 (Δ’ 270), είτε στα επόμενα άρθρα του ανάλογα με τη χρήση.

(ΤΕΕ ΕΑ 2002)

υγ-σε γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο ασχέτως ύπαρξης προϋφ.55 θα πρέπει να δηλωθεί χωρίς άδεια και να περιμένεις να βγει νομοθετική ρύθμιση για τα αυθαίρετα που αντιστοιχούν σε κατηγορία 5.

Edited by ChristinaK
συμπλ.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ChristinaK said:

σε γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο ασχέτως ύπαρξης προϋφ.55 θα πρέπει να δηλωθεί χωρίς άδεια

Why? Δεν προκύπτει από το παράρτημα, κ η αγαπητή εγκύκλιος απλά λέει να το βάλουμε κατ5.

Ευχαριστώ Χριστίνα για την ΕΑ, κατά τα άλλα δεν έχω θέμα είναι πριν τις 30/9.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό..ότι είχες ήδη υπαγωγή πριν 30-9...Αλλά γιατί λες ότι δεν προκύπτει από το παράρτημα..το παράρτημα λέει ο.α. όχι όταν δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο,όχι η εγκύκλιος...Επομένως αν το γήπεδο δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο κατά τον χρόνο κατασκευής πρέπει να πάρει όχι..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, zazeng said:

Why? Δεν προκύπτει από το παράρτημα, κ η αγαπητή εγκύκλιος απλά λέει να το βάλουμε κατ5.

Ευχαριστώ Χριστίνα για την ΕΑ, κατά τα άλλα δεν έχω θέμα είναι πριν τις 30/9.

Από το Παράρτημα προκύπτει ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να τιμωρηθεί με ένα συντελεστή 0,975 έως 1,5 και να μην εξαιρεθεί μέχρι νεωτέρας.
Το να τιμωρηθεί ο ιδιοκτήτης με συντελεστή 2,0 είναι απλά σφάλμα μηχανικού και "ελαφρών" εγκυκλίων ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ChristinaK said:

κατά τον χρόνο κατασκευής

1902 λέει η κλείδα της πόρτας...

@kan62

Κανονικά, 200 συντελεστή θέλει που έκανε προσθήκη καθυψος σε αυτό το αριστούργημα, αλλά κατά τα άλλα με έστειλες για τσάι...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν έγινα αντιληπτός, συμφωνώ πλήρως με την ChristinaK ότι θα μπει χωρίς ΟΑ πάνω στην αμφιβολία που είχε ο zazeng επειδή έχει το προ '55 ...

Η κατηγορία 5 αδιαπραγμάτευτη, αφού έτσι ορίζει το σύστημα ...

Το σχόλιό μου για τους συντελεστές πήγαινε στην τάση που υπάρχει να εκμεταλλεύεται ο μηχανικός το ΝΑΙ στα προ του '55 εκτός σχεδίου και να οδηγείται ο ιδιοκτήτης σε συντελεστή προστίμου 2 ενώ στην πραγματικότητα αν το έψαχνε λίγο παραπάνω θα ήταν από 0,975 έως 1,5.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια το κατάλαβα, άλλωστε συνήθως 2 βγαίνει ο συντελεστής σε αυτά, τα όρια των συντελεστών δεν μπόρεσα να αναπαράγω ακόμα, αλλά δεν έχω κάτσει να το δω με την ησυχία μου.

Για την άδεια δεν είμαι πεπεισμένος ότι ταιριαζει ακριβώς αυτή η περίπτωση σε αυτό που λέει κ το παράρτημα, αν κ την αρτιότητα θα πρέπει να την δω βάση των τίτλων κ όχι βάση παλαιότητας του κτιρίου. Βέβαια αφού προκύπτει μικρότερος συντελεστής, θα πειστώ πιο εύκολα! Το θέμα μου βέβαια ήταν να το κατηγοριοποίησω σωστά κ να του δώσω το σωστό συντελεστή, όχι απαραίτητα μικρότερο.

Ωραία μου λύσατε τα χέρια, σας ευχαριστώ κ τους δύο για το χρόνο σας.

Την καλημέρα μου.

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η μετατροπή της απόληξης του κλιμακοστασίου σε κατοικία (και προσάρτηση σε οριζόντια) θεωρείται αλλαγή χρήσης και δεν προσμετράται στην εύρεση κατηγορίας (ΥΔΚΧ εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά νόμιμο περίγραμμα είναι και ο όγκος, βέβαια την είχε προσμετρήσει στον όγκο στο διάγραμμα κάλυψης (ήταν μελετημένο το έγκλημα)

Αντίστοιχα εντός νομίμου περιγράμματος ΥΔΚΧ (είχε μια τρύπα στον όροφο η οποία έκλεισε) θα μετρήσει (η τρύπα προαφανώς δεν είχε μετρήσει στο ΣΔ); (α)

Κατάληψη κλιμακοστασίου (όχι στο δώμα) από ΟΙ; (το κλιμ/σιο είχε μετρήσει στον ΣΔ) (β)

Όπως το καταλαβαίνω το (α) θα μετρήσει το (β) όχι γιατί δεν επιβαρύνει το σδ

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.