Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 5 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Η αποδοχή κληρονομιάς δεν απαιτεί τακτοποίηση και ΗΤΚ.  Το ακίνητο κληρονομείται με τις αυθαιρεσίες του. Από κει και πέρα.

Αν δεν έχεις την μεταγεγραμμένη πράξη αποδοχής δεν προχωράς. Θα έχεις βεβαίως αποτυπώσει σωστά τα πάντα, ώστε να καταχωρηθούν στην αποδοχή και βεβαίως να προκύψουν τα σωστά πιστοποιητικά ΕΝΦΙΑ του κληρονομούμενου, τα οποία μετά θα αφορούν τους κληρονόμους.

Από την στιγμή λοιπόν που θα γίνει η αποδοχή κληρονομιάς θα προχωρήσεις στην υπαγωγή. Αν το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου θα απαιτηθεί η συναίνεση όλων για να γίνει η δήλωση υπαγωγής. Αν είναι εντός σχεδίου την αίτηση μπορεί να την κάνει και ένας εκ των συνιδιοκτητών ο οποίος βεβαίως για δικό του συμφέρον θα πρέπει να διασφαλίσει την αναλογική πληρωμή προστίμου από τους υπόλοιπους. Θέλει προσοχή εδώ για να μην ζημιωθεί κανείς μετά.

Με τα ως τώρα ισχύοντα:  ακίνητα που αποκτώνται κατόπιν κληρονομικής διαδοχής, εφόσον η αίτηση υπαγωγής υποβληθεί εντός ενός (1) έτους από την προθεσμία του άρθρου 1847 του Αστικού Κώδικα και το αργότερο μέχρι τις 31.12.2025, 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παύλο καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το γνωρίζω ότι δεν απαιτείται τακτοποίηση για την αποδοχή και η συμβολαιογράφος έχει εδώ και πολλούς μήνες στα χέρια της την ορθή αποτύπωση.

Το θέμα είναι πως μέχρι να γίνει η αποδοχή θα έχει περάσει η προθεσμία του άρθρου 1847 του Αστικού κώδικά. Αν δεν κάνω λάθος η προθεσμία είναι 4 + 12 μήνες από την δημοσίευση της διαθήκης.

Σκοπός είναι να πωληθεί το ακίνητο (και από τους 5 ιδιοκτήτες) μετά την αποδοχή. Όπως προείπα οι 4 από τους 5 δεν εμπλέκονται με την κληρονομική διαδοχή.
Αν χάσει λοιπόν την προθεσμία και ο άλλος, πώληση γιοκ. Προφανώς λοιπόν και συναινούν όλοι για την τακτοποίηση, απλά μόνο ένας έχει το δικαίωμα να την αιτηθεί λόγω κατηγορίας 5.

Σκεφτόμουν λοιπόν να κάνω την τακτοποίηση από την στιγμή που το σύστημα δίνει την δυνατότητα να κάνει αίτηση και Νομέας ή κάτοχος χωρίς τίτλο ιδιοκτησίας (νομίζω πως αυτή η επιλογή δεν υπήρχε παλαιότερα).

Δεν μου έχει ξανατύχει βέβαια κάτι ανάλογο και μπορεί να λέω βλακείες

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mikegad said:

Καλησπέρα,
έχω μερικές απορίες μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με τακτοποίηση λόγω κληρονομιάς.

γ) Συνολικά υπάρχουν 5 ιδιοκτήτες. Οι 4 το έχουν ήδη στην κατοχή τους πολλά χρόνια και ο 1 το απέκτησε τώρα με την διαθήκη. Φαντάζομαι αρκεί το κληρονομικό δικαίωμα του ενός για ένταξη στην Κατηγορία 5;

 

  Σωστα τα θετει ο παυλος

[τις καλησπερες μου]

και να ρωτησω για ελλειποντα στοιχεια της ερωτησης...

....Πως υπαρχουν 5 ιδιοκτητες.... και σε τί εχουν κατοχη εδω και χρονια...και τι ποσοστα εχουν και τι εχουν χτισει και τι πραξεις συστασης εχουν -εαν εχουν- κανει;

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

....Πως υπαρχουν 5 ιδιοκτητες.... και σε τί εχουν κατοχη εδω και χρονια...και τι ποσοστα εχουν και τι εχουν χτισει και τι πραξεις συστασης εχουν -εαν εχουν- κανει;

Δημήτρη εξ' αδιαιρέτου είναι το ακίνητο.  Αδέλφια ήταν με ίδιο ποσοστό και δεν υπάρχουν πράξεις σύστασής.

Το θέμα είναι πως μου ξεκαθάρισε η συμβολαιογράφος σήμερα πως δεν πρόκειται να δούμε σύντομα την αποδοχή κληρονομιάς με αποτέλεσμα να χαθούν οι προθεσμίες. Πέραν τούτου με πιέζει τώρα να προχωρήσω στην τακτοποίηση πριν την πράξη, λες και φταίω εγώ.

Δεν διαφωνώ στα ανωτέρω του Παύλου. Αλλά είναι και κάπως άδικο να χαθεί η προθεσμία λόγω καθυστέρησης σύνταξης του συμβολαίου. Έλεγα λοιπόν να κάνω αίτηση επιλέγοντας "Νομέας ή κάτοχος χωρίς τίτλο ιδιοκτησίας" από την στιγμή που το σύστημα δίνει αυτή την δυνατότητα. Έχοντας βέβαια στην κατοχή την δημοσιευμένη διαθήκη, λοιπά κληρονομόχαρτα και το Ε9 του κληρονόμου (με το ακίνητο μέσα)

Λάθος σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

δεν απαντησες στα ερωτηματα...

"...Πως υπαρχουν 5 ιδιοκτητες.... και σε τί εχουν κατοχη εδω και χρονια...και τι ποσοστα εχουν και τι εχουν χτισει και τι πραξεις συστασης εχουν -εαν εχουν- κανει;"

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimitris GM said:

"...Πως υπαρχουν 5 ιδιοκτητες.... και σε τί εχουν κατοχη εδω και χρονια...και τι ποσοστα εχουν και τι εχουν χτισει και τι πραξεις συστασης εχουν -εαν εχουν- κανει;"

Δημήτρη πρόκειται για κατοικία σε οικόπεδο εντός οικισμού. Τα υπόλοιπα έχουν απαντηθεί, αν και δεν καταλαβαίνω πως επηρεάζουν το κύριο ερώτημα που είναι αν μπορώ να κάνω τακτοποίηση σε κατηγορία 5 προτού γίνει η αποδοχή, γιατί σε διαφορετική περίπτωση χάνω την προθεσμία 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , υπέρβαση δόμησης άνω του 40% η οποία έχει συντελεστεί στην πιλοτή (εντός νόμιμου όγκου) παει κατηγορία 5 ή για την ένταξη στην κατηγόρια 5 μετράμε ότι είναι εκτός του νόμιμου όγκου. Ισως τα έχω μπερδέψει λίγο με τον 4178

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, killertomato said:

καλημέρα , υπέρβαση δόμησης άνω του 40% η οποία έχει συντελεστεί στην πιλοτή (εντός νόμιμου όγκου) παει κατηγορία 5 ή για την ένταξη στην κατηγόρια 5 μετράμε ότι είναι εκτός του νόμιμου όγκου. Ισως τα έχω μπερδέψει λίγο με τον 4178

Τι δουλειά έχει αυτή η διερεύνηση περί όγκου;

Τα ποσοστά υπέρβασης δόμησης, κάλυψης, ύψους θα εξετάσεις. Μήπως τα μπερδεύεις με τις διατάξεις του άρθρου 98 για μερική τροποποίηση σύστασης σε αυθαιρεσίες επί κοινόχρηστου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.